Spółka Perfecta Retail, właściciel budynków po dawnych Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego Hanka między Bramą Głogowską, Dworcową i Skarbową, wystawił je na sprzedaż. Chodzi o cztery pofabryczne kamienice o pow. przekraczającej 13 tys. mkw.
– Szeroki zakres przeznaczeń dla budynków, tj. funkcja mieszkaniowa oraz szeroko rozumiane usługi komercyjne, w tym hotele i gastronomia, pozwala na prawie pełną dowolność zagospodarowania nieruchomości w celach inwestycyjnych – czytamy w ogłoszeniu, które pojawiło się w sieci.
Początki fabryki przy ul. Pocztowej sięgają połowy XIX wieku. Część budynków po dawnej „Hance” wyremontowano. Niestety część produkcyjna wciąż straszy postindustrialnym klimatem.
W latach 50. XIX wieku, na placu w centrum Legnicy, gdzie dziś stoi pomnik Jana Pawła II, Josef Beer założył warsztaty rzemieślnicze, w których produkował artykuły wełniane. Gdy interes zaczął przynosić zyski, nabył działkę w pobliżu dworca – między dzisiejszymi ul. Dworcową a Pocztową i wybudował na niej fabrykę. Na przełomie XIX i XX wieku z powodzeniem funkcjonowała jako spółka „Mercur”.
Po II wojnie światowej, w 1946 r. przy Pocztowej powołano do życia Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. Hanki Sawickiej. Jeden z największych zakładów pracy w Legnicy w latach swojej świetności składał się z kilku budynków, posiadał własne przedszkole i żłobek, świetlicę dziecięcą oraz szkołę zawodową, a w Bolesławcu i Zgorzelcu oddziały zamiejscowe.

W latach 80. XX wieku fabryka zaczęła funkcjonować pod nazwą Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Hanka”. Po zmianach ustrojowych w kraju, w 1992 r. powołano do życia spółkę akcyjną „Hanka”. Zderzenia z realiami wolnorynkowymi firma nie przetrwała. W 2003 r. została ogłoszona jej upadłość.
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad wyremontowana została willa znajdującą się w dziedzińcu fabrycznego kompleksu. Dziś mieści się w niej szkoła językowa. Wykonany został też częściowy remont w pozostałych budynkach, które do dziś stoją puste.