Oddajmy głos Radnym Koalicji Obywatelskiej:
Maria Kubica
Przewodnicząca Rady Miasta Piły
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn
27 czerwca miałam zaszczyt wziąć udział w uroczystości zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile, która została połączona z obchodami 80-lecia szkoły.
Pani Dyrektor otrzymała z racji pięknego jubileuszu szkoły liczne gratulacje i życzenia. Wśród nich znalazły się i moje, które skierowałam do całej społeczności szkolnej tymi słowy:
Szanowni Państwo, z okazji jubileuszu 80-lecia istnienia szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica, proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania za wieloletnią, pełną zaangażowania pracę na rzecz edukacji i wychowania młodych pokoleń.
To wyjątkowe święto stanowi doskonałą okazję do wspomnień, refleksji oraz podziękowań dla wszystkich, którzy przez lata tworzyli historię tej szkoły – nauczycieli, uczniów, absolwentów, pracowników i rodziców. Dzięki wspólnemu wysiłkowi i oddaniu, szkoła stała się miejscem nie tylko nauki, ale też budowania wartości, przyjaźni i tożsamości lokalnej społeczności.
Życzę całej społeczności szkolnej kolejnych lat pełnych sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, niegasnącego zapału, otwartości na zmiany oraz dumy z dotychczasowych osiągnieć.
Niech kolejne pokolenia uczniów opuszczają mury tej szkoły bogatsze nie tylko o wiedzę, ale również o życiową mądrość i szacunek do tradycji, pamiętając słowa patrona – Stanisława Staszica, by „Być narodowi użytecznym”.
Zdzisława Karpińska
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn
Po dziesięciu miesiącach nauki wreszcie nadeszły wyczekiwane wakacje. Niedługo miną już dwa tygodnie pełnej laby i czasu upragnionego wypoczynku. Dzieciaki i młodzież wreszcie mogą do woli realizować swoje pasje i poszukiwać nowych doświadczeń. Podróżują, zwiedzają, nabywają nowe umiejętności i sprawności, ale są też i tacy, którzy ten wolny od nauki czas spędzają w Pile i chyba nie narzekają na brak atrakcji, bo tradycyjnie, jak co roku, jest ich niemało, a i ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. Są to zajęcia sportowe, plastyczne, taneczne, czy też kulinarne, wydarzenia kulturalne, koncerty muzyczne, czy też piątkowe kino pod chmurką. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.
Kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych w mieście, malownicze trasy po lasach wokół Piły, wypoczynek nad pilskimi jeziorami, strefa aktywności fizycznej na pilskiej wyspie, dostępne dla wszystkich miłośników piłki boiska sportowe, w tym również nowo otwarte boisko na osiedlu Górnym, place zabaw, to atuty turystyczno – rekreacyjne naszego miasta, które sprawiają, iż w Pile nuda się nie uda. Jak zawsze miasto czyni starania, by ten wakacyjny wypoczynek był naprawdę urozmaicony i atrakcyjny, przeznaczając na ten cel niemałe pieniądze dla organizacji pozarządowych na zorganizowane formy wypoczynku.
Miłośnicy tenisa i piłki nożnej mogą doskonalić swoje umiejętności w ramach zajęć Wakacyjnej Akademii na kortach przy ul. Grottgera i na boisku piłkarskim przy ul. Żeromskiego. Otwarty przez całe wakacje Aqua Park oferuje zjeżdżalnie, wodny tor przeszkód, baseny i gwarantuje dobrą zabawę.
Przez całe wakacje codziennie w RCK realizowane są zajęcia plastyczne, taneczne, animacje i spektakle teatralne, koncerty muzyczne i seanse kinowe dla małych i dorosłych pilan. Podobne zajęcia dla dzieciaków i dorosłych organizowane są też w Klubie Seniora, Muzeum Stanisława Staszica, Muzeum Okręgowym, w Bibliotece Miejskiej oraz w Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej.
Pilski Okrąglak przy ul. Ludowej również tętni życiem. Codziennie realizowane są tam różnorodne zajęcia w ramach Wakacyjnej Akademii Seniora, ale również zajęcia, które seniorzy realizują wraz z dzieciakami i młodzieżą.
Wszystkie te zajęcia są bezpłatne i potwierdzają, iż w Pile w wakacje nie ma miejsca na nudę. Pełny harmonogram wakacyjnych zajęć, warsztatów i imprez organizowanych w mieście można znaleźć na stronie internetowej: https://www.pila.pl/aktualnosci/wakacje-w-miescie-2025 oraz na plakatach rozwieszonych na przystankach autobusowych.
Warto pamiętać, iż za tym byśmy mogli aktywnie spędzać czas wolny i cieszyć się wakacjami stoją konkretni LUDZIE, których trudno tu wymienić z imienia i nazwiska, ale na pewno należą im się ogromne PODZIĘKOWANIA za to, co czynią, by umilić nam ten letni czas.
Mirosław Nalepa
Zamość
Zatrważająca demografia, infrastruktura i…
Piła, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, notuje spadek liczby mieszkańców. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, choć sam mechanizm depopulacji nie wydaję się być nad wyraz skomplikowany. Po pierwsze to niż demograficzny, spadek urodzeń versus nadmiar zgonów. Zjawisko to jest obserwowane od kilku dekad, starzejące się społeczeństwo to już problem powszechny w Europie. Kolejnym czynnikiem są migracje zarobkowe do większych ośrodków miejskich i za granicę z powodu niewystarczającej, ubogiej oferty dla osób w wieku produkcyjnym w porównaniu z metropoliami.
Piła, mimo swojego potencjału, nie jest wystarczająco atrakcyjna w mniemaniu młodych ludzi jak większe miasta, Poznań. Wrocław czy Warszawa. Te właśnie ośrodki oferują szersze możliwości rozwoju zawodowego, edukacji i rozrywki. Dodatkowo, wielu mieszkańców Piły wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków egzystencji, życia i pracy.
Pomimo tego, iż Piła jest naturalnym liderem w regionie północnej Wielkopolski oraz wielu zabiegów i starań władz miasta, to wciąż boryka się z problemem braku wystarczającej liczby miejsc pracy, szczególnie w sektorach wysokich technologii. Ten czynnik znacząco wpływa na migrację do innych miast. Dodatkowo, brakuje rozwiniętej, szerokiej i atrakcyjnej finansowo oferty zatrudnienia, która przyciągałaby młodych, ambitnych ludzi w aspekcie rozwojowym.
Kolejnym jakże ważnym czynnikiem jest brak bezpośredniego połączenia drogą ekspresową z większymi miastami i ośrodkami. To również utrudnia rozwój gospodarczy Piły i wpływa na jej atrakcyjność inwestycyjną. I jak się mówi „tu jest pies pogrzebany”. Każdy wie, iż motorem napędowym są pieniądze. Gospodarka prężnie działająca jest kluczem do progresu i rozwoju aglomeracji miejskich. Nie ma w tym nic odkrywczego. Pytanie tylko jak zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną miasta? Pewnie wielu ma na ten temat swoje zdanie i koncepcje.
Podsumowując, wyludnianie się Piły to złożony problem, wynikający z kombinacji czynników demograficznych, ekonomicznych i społecznych. Władze miasta starają się przeciwdziałać temu trendowi, jednak wymaga to kompleksowych działań i długofalowej strategii.
Polecam wszystkim czytelnikom zapoznanie się z jakże ważnym dokumentem. „STRATEGIA Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Piły” z sierpnia 2024 roku. Tam znajdziecie Państwo wszelkie założenia i koncepcje rozwoju, diagnozę stanu obecnego jak również zdefiniowanie problemów.
Jan Szwedziński
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo
Lipiec w Pile
Ponieważ jestem człowiekiem lubiącym historię, w tym również historię naszego miasta, zerknijmy w bliższą i dalszą przeszłość co w lipcu w naszym mieście się działo?
W dniu 7 lipca 1834 Piłę nawiedził wielki pożar, w którym, spłonęło 200 domów przy Nowym Rynku i sąsiednich ulicach, spalił się ratusz z archiwum miejskim. Być może wtedy spłonął nasz akt nadania Pile praw miejskich i do dziś nie wiemy ani kto, ani kiedy nam te prawa nadał. Tak na marginesie, to do archiwów Piła szczęścia nie ma, płonęły, ginęły itd. Ale narzekać tu nie będziemy.
Tego samego dnia, ale w roku 1946 ukazał się pierwszy numer „Piła Mówi” fantastyczne źródło informacji o tuż powojennej Pile. Niestety periodyk ukazywał się niecały rok, do maja 1947 r.
W lipcu 1945 r. uruchomiono w Pile Roszarnię Lnu i Konopi oraz Zakłady Ziemniaczane nr 1 i 2. W 1958 22 lipca otwarto na Gwdzie Most Chrobrego. To ten przy hotelu Gromada. Jak pewnie Państwo pamiętacie kilka lat temu został rozbudowany.
W dniu 4 lipca 1913 r. urodził się Roman Zaranek, nasz pierwszy Honorowy Obywatel m. Piły.
27 lipca 1782 to data urodzin pilanina Pantaleona Wawrzyńca Szumana, prawnika, działacza politycznego i społecznego, patrona Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile.
8 lipca 1927 to data urodzin Zygmunta Borasa, humanisty, uczonego, historyka badacza i popularyzatora wiedzy, autora monografii o historii Piły.
W dniu 29 lipca 2007 r. zmarł Eugeniusz Ćwirlej, artysta plastyk, malarz, pejzażysta, nestor plastyki pilskiej, nazywanego ostatnim romantycznym piewcą ziemi nadnoteckiej, ojciec Ryszarda Ćwirleja autora poczytnych powieści kryminalnych.
1 lipca 1957 decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu utworzono Zakład Komunikacji Miejskiej w Pile przy Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej.
W lipcu 1997 nastąpiła rejestracja sądowa Pilskiego Banku Żywności jako samodzielnego stowarzyszenia, które działa do dzisiaj i ma się dobrze, co nas cieszy.
Na lipcowe święto 22 lipca 1962 oddano pomnik „Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy” dłuta Józefa Kopczyńskiego, zdobiący ówczesny plac PPR, będący wtedy rondem. W późniejszych latach 70 w związku z budową nowego wiaduktu kolejowego zamknięto jedną z ulic – Karola Marksa i plac przestał być rondem, a jeszcze później zamienił się w dzisiejszy plac Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia oddano mniejszą inwestycję – plac zabaw dla dzieci przy ówczesnej ul. Dzierżyńskiego. Domyślam się, iż większość z Szanownych Czytelników zachodzi w głowę, gdzie to było? To dzisiejszy róg ulic księży Kolbego i Popiełuszki, w tym miejscu stoi dziś budynek mieszkalny.
W lipcu 1964 r. w Pile pojawili się ciekawi goście. Byli to rodzice i syn poległego w walkach o Piłę Aleksandra Siemiradzkiego, najwyższego rangą oficera radzieckiego, który wówczas zginął. Co interesujące Siemiradzki był wnukiem powstańca styczniowego z okolic Puław, zesłanego w głąb Rosji za udział w powstaniu styczniowym. Ulica jego imienia została na polecenie władz centralnych zmieniona z powodu negatywnej opinii IPN z Aleksieja Siemiradzkiego na Henryka Siemiradzkiego. Nie będę komentował tej decyzji… W lipcu (oczywiście na 22, bo jakżeby inaczej) oficjalnie zakończono budowę Placu Zwycięstwa, ale wtedy był to Plac Powstańców Wielkopolskich. Nie było jeszcze wtedy pomnika, ten odsłonięto dopiero 12 października 1966 r. W tym miejscu od zakończenia wojny było targowisko miejskie – trochę trudno w to uwierzyć, ale nieco starsi mieszkańcy mogą potwierdzić. Tego samego dnia otwarto również Ogród Jordanowski z basenem, który istniał do roku 1978. Młodszym mieszkańcom wyjaśniam, iż to miejsce pomiędzy ul. 11 Listopada, Marii Konopnickiej i Pocztową. Z kronikarskiego obowiązku dodam, iż do użytku dzieciom to miejsce przekazano we wrześniu tego roku na „Dni Piły”. Jeden obiekt, a dwie ceremonie i można było się dwa razy pochwalić. W rok później zorganizowano tam wystawę plastyczną dzieci pod nazwą: „Solidaryzujemy się z braćmi walczącego Wietnamu”.
W roku 1966 znów na rocznicę lipcowego święta 22 lipca otwarto cegielnię przy ulicy Polnej, produkowano tam między innymi cegłę silikatową. W roku 1967 oddano do użytku (w lipcowe święto – cóż za niespodzianka!) odlewnię Pomet oraz piekarnię przy ul. Bydgoskiej. 12 lipca 1973 r na stadionie przy wspomnianej Bydgoskiej podczas XXX Wyścigu Dookoła Polski triumfował sam mistrz Ryszard Szurkowski.
W lipcu 1976 trasa wyścigu również przebiegała przez Piłę. W tym 1976 roku na lipcowe święto został oddany odcinek al. W.P przy poczcie – ten sam, na którego otwarcie po remoncie tyle czekaliśmy. W rok później również z tej samej okazji oddano dalszy odcinek dzisiejszej al. W.P. zwany wtedy trasą gorzowską oraz jedną ze słynniejszych pilskich restauracji „Młyn”. Wmurowano także akt erekcyjny pod dzisiejszy hotel Gromada.
W roku 1979 również oczywiście w lipcu pilanie wzbogacili się o trasę poznańską – czyli wylotówkę dzisiejszą ul. Poznańską.
Nie mam już serca męczyć Państwa kolejnymi lipcowymi faktami, ale jak Państwo widzicie tych lipcowych pamiątek mamy całkiem sporo. Pozdrawiam serdecznie i do ponownego spotkania – Jan Szwedziński.
—
Już teraz zapraszam do spotkania z radnymi w sierpniowym wydaniu Tętna Regionu.
M.M.