Historia Kościoła w Rączkach, którą spisał ksiądz Jan Wiśniewski, została zawarta w książce z 1913 roku „Dekanat konecki”. Link do książki znajduje się na końcu artykułu. A opis ten, z zachowaniem oryginalnej pisowni wygląda następująco:
RĄCZKI
W 1424 r. znany jest Marcin dziedzic Rączek. na początku XVI w. Ranczky, wieś w par. Przedbórz była osadą leśną, nadrzeczną, w pobliżu Pilicy. W 1508-40 r. Ranczki i Dobromyrz były własnością Masłomackich. W 1622 r. wieś Rączki i Wymysłów należały do Joachima i Joanny Łąckich, dzieci Mikołaja. W tym czasie część Rączek nabył ks. Adrjan Barskipr. przedborski. Dwór w R. miał też być własnością wdowy, z którą ożenił się Pasek. W końcu XVIII w. Karwosieckich. Za Stanisława Augusta poszukiwano tu soli, ale bez wielkich rezultatów. Korzon między warzelniami i kopalniami soli za Stanisława Augusta wspomina w Rączkach kampanię patriotyczną (Dzieje Pol. II 320). Ludwik Szczaniecki w swym „Dzienniku” opisuje, iż 30 maja 1809 r. w Rączkach pod Przedborzem jeden pikinier zastawszy 6 austrjaków zbrojnych sam ich rozbroił i wziął w niewolę, choć dopiero co wszedł do służby.
Stoi w Rączkach w odległości wiorsty ode dworu, jadąc ku Stanowiskom, kościółek św. Trójcy, murowany, nie sklepiony, gontem kryty. Dokoła kościoła rosną lipy. Słownik Geogr. Król. Pols. podaje Stanisława Kłosowskiego, dziedzica Rączek, za fundatora kaplicy. W kościółku wiszą dwa portrety Karwosieckich właścicieli Rączek. Ich też uważają za fundatorów.
W głównym ołtarzu mieści się oryginalny obraz; Bóg Ojciec trzyma zdjęte z krzyża Ciało Syna Bożego; obok czterech aniołów, wyżej- Duch św. Obok ołtarza stoją rzeźby św. Piotra i Pawła Ap. Na portatylu tego ołtarza czytamy, iż pokonsekrował go w 1766 r. w miesiącu wrześniu Ignacy Sarjusz Kozierowski, bp adrateński, prepozyt mstowski, oficjał radomski i relikwie św. Serena i Wenusty w nim umieścił. Na dwóch piramidalnych, wysokich podstawach stoją dwaj aniołowie. Od strony południowej prezbyterjum stoi ołtarz z Panem Jezusem, wyżej Matka Boska. W nawie stoją dwa ołtarze: po lewej ręce- N. M. P. Częstochowskiej, po prawej św. Jezefa.
Zasługuje na wzmiankę Oblicze Pana Jezusa na jedwabiu z 1762 roku.
We dworze przechowuje się puszka z pelikanem na pokrywie, barokowa monstrancja i kielich, na którym czytamy długi napis: Hic calix comparatus ex piis eleemosinis et oblationib. fidelium precipue G. Francisci Kosiński pincerne Lomzenais sumptu. Si devotio cesset Trinitatis in Paczki*) is. calix redire debet ad ecclesiam matricem Przedborensem An. MDCOX 2 aug. Pewnie 1710 r. W 1794 r. X. Józef Zdulski podpisywał się jako curatus in Rączki (z dokum. w Stanowiskach).
Stary dwór w Rączkach znajdował się o parę staj na prawo od drogi prowadzącej do opisanego kosciołka. Wykopują tam choćby majolikowe kafle.
*Rączki