Historyczne chwile

4 godzin temu

30 kwietnia zapisze się na kartach lokalnej historii. Uczniowie i mieszkańcy miasta wzięli udział w obchodach 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Inicjatywa świętowania tego jubileuszu wyszła ze środowiska lokalnych szkół i przedszkoli, które zaangażowały się w przygotowanie wydarzenia.

Obchody rozpoczęły się paradą i przywitaniem przedszkolaków. Jednym z kulminacyjnych momentów było uroczyste przekazanie kluczy do miasta Bolesławowi Chrobremu, w rolę którego wcielił się Andrzej Wiśnioch. Aktu tego dokonał burmistrz Marcin Dmowski, oddając pierwszemu królowi Polski symboliczne władanie nad Świdnikiem.

Następnie zgromadzeni mogli obejrzeć podniosłą inscenizację. Koronacja została przygotowana z dużą dbałością o historyczne szczegóły. Świeżo mianowanemu królowi służyli rycerze, a na jego dworze pojawiły się damy, rolę których odegrali chłopcy i dziewczynki z grup przedszkolnych.

Finałem był wspólny polonez. Zatańczyli go uczniowie szkół i przedszkoli wraz z wychowawcami, przedstawiciele władz miasta i instytucji oraz wolontariusze i społecznicy. „Chodzony” w symboliczny sposób domknął obchody 1000-lecia koronacji.

– To było coś więcej niż tylko inscenizacja. To była prawdziwa lekcja historii, wspólnoty i dumy z naszych korzeni. Gratuluję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie obchodów – powiedział burmistrz Marcin Dmowski.

Organizatorzy podkreślają, iż celem wydarzenia było nie tylko upamiętnienie jednego z najważniejszych momentów w historii Polski, ale także integracja lokalnej społeczności oraz edukacja historyczna najmłodszych.

– Wszyscy, którzy przygotowywali wydarzenie, włożyli w to mnóstwo czasu, pracy i cierpliwości. Są to bardzo odpowiedzialni ludzie, którzy zawsze stawiali się na próby w wyznaczonym czasie i to właśnie dzięki ich wysiłkom mogliśmy podziwiać tak wspaniały efekt – podsumowuje Ewa Marchlewska, dyrektor Przedszkola nr 7.

– Mieliśmy konkurs historyczny, mnóstwo wydarzeń sportowych w wielu dyscyplinach, które właśnie trwają. Chcieliśmy uświetnić wszystko, co dzieje się w związku z obchodami w Świdniku tym kulminacyjnym punktem na placu Konstytucji 3 maja – mówi Tomasz Szydło, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.

Wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej i Prezesa Stowarzyszenia Teatr „Drogi” Andrzeja Wiśniocha wraz z grupą towarzyszącą „Słowiański Gród”. Imprezę wspierała również Młodzieżowa Rada Miasta oraz kapelan nauczycieli ks. Dawid Lebowa. Patronat nad obchodami objął burmistrz Marcin Dmowski.

ao

« ‹ of 2 › »
Idź do oryginalnego materiału