Hrubieszów: Obchody rocznicy śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” [ZDJĘCIA]

2 tygodni temu

Dziś obchodzimy 84 rocznicę śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” – patrona 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

Żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej, władze samorządowe miasta, gminy i powiatu, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, kapelani wojskowi oraz organizacje kombatanckie uczciły pamięć wielkiego patrioty, żołnierza i bohatera walk z niemieckim okupantem, składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem upamiętniającym jego postać.

Henryk Dobrzański całe swoje dorosłe życie poświęcił służbie wojskowej. Już w wieku 17 lat został żołnierzem II Brygady Legionów Polskich. W 1918 r. wstąpił do kawalerii Wojska Polskiego. Walczył w wojnie polsko–ukraińskiej i polsko–bolszewickiej.

Po zakończeniu walk kontynuował służbę wojskową m.in. na stanowisku kwatermistrza w 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie. Został majorem w wieku zaledwie 29 lat.

Czytaj: Przysięga w hrubieszowskim pułku [ZDJĘCIA]

Równolegle rozwijał swoją karierę sportową. Triumfował w krajowych i międzynarodowych zawodach hippicznych.

We wrześniu 1939 r. mjr Henryk Dobrzański został zastępcą Dowódcy 110 Rezerwowego Pułku Ułanów. Po agresji ZSRS na Polskę, 17 września 1939 r., walczył z Armią Czerwoną.

Zdziesiątkowany pułk rozwiązano 28 września 1939 r. Dobrzański z grupą żołnierzy podjął wówczas próbę przedarcia się do walczącej Warszawy. Po otrzymaniu wiadomości o jej kapitulacji, zdecydował się kontynuować walkę. Utworzył Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, przyjmując pseudonim „Hubal”.

Dowodzony przez mjr. Dobrzańskiego oddział przeprowadził ponad trzydzieści akcji zbrojnych przeciwko Niemcom. Major Henryk Dobrzański poległ w walce z żołnierzami niemieckimi 30 kwietnia 1940 r. w okolicy wsi Anielin.

Oprawę muzyczną uroczystości, które odbyły się dziś w hrubieszowskiej jednostce wojskowej zapewnił Zespół Wokalny „Hubal”.

Zobacz też:

Strażacy z Hrubieszowa i powiatu oddali hołd zmarłemu koledze [ZDJĘCIA]



źródło i fot. 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, fot. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie


Idź do oryginalnego materiału