I edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Salonik Poetycki w szkole w Rudnikach

redziny.pl 1 miesiąc temu

10 marca 2025 roku w Szkole Podstawowej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach odbyła się I edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego SALONIK POETYCKI pod hasłem ,,Kobiecą ręką pisane – twórczość polskich poetek’’ zorganizowanego pod patronatem Starostwa Powiatowego w Częstochowie oraz Urzędu Gminy Rędziny – Wójta dr. Adama Jarugi.

Pomysł na stworzenie powiatowego konkursu recytatorskiego o różnorodnej tematyce, zmieniającej się wraz z każdą kolejną edycją, powstał z potrzeby wyróżnienia się na tle innych konkursów, które w znacznej większości oscylują corocznie wokół jednego motywu przewodniego lub twórczości danego poety. W obecnej rzeczywistości niezwykle ważne jest promowanie różnorodności oraz zachęcanie młodych ludzi do szerszego spojrzenia na polską poezję i odkrywania jej na wielu płaszczyznach – poprzez rozmaitość motywów, a także twórców. Nazwa konkursu, czyli ,,Salonik poetycki’’, ma symbolizować przestrzeń, w której z poezją wspólnie spotykają się nauczyciele oraz utalentowani, wrażliwi artystycznie uczniowie.

Każda kolejna edycja konkursu przebiegać będzie pod hasłem przewodnim, które jedynie wyznaczy kierunek doboru repertuaru, a co za tym idzie – da dużą dowolność i pole do interpretacji tematu uczestnikom, na czym szczególnie nam – organizatorom konkursu zależy. Według pomysłodawczyń tych cyklicznych spotkań z poezją, Pań: Igi Długoszewskiej – Zawadzkiej i Agnieszki Krzynowek taka otwartość będzie bardzo atrakcyjna dla uczniów oraz ich nauczycieli ze względu na swobodę przy wyborze repertuaru, mimo pewnych, z góry ustalonych w danej edycji, ram. Oprócz tego, poprzez unikatową w naszej społeczności lokalnej formę konkursu, chcemy promować szkołę na szczeblu powiatowym, a także pokazywać uczniom, iż poezja to nie tylko wiersze zamieszczone w szkolnym podręczniku.

Wśród najważniejszych założeń konkursu znalazły się: popularyzowanie poezji jako szczególnej formy wypowiedzi – w 1. edycji dorobku artystycznego polskich poetek, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, krzewienie sztuki żywego słowa, promowanie utalentowanej młodzieży, przygotowanie młodego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży, zachęcanie do występów na scenie, prezentacja artystycznych umiejętności uczniów oraz integracja młodzieży ze szkół podstawowych powiatu częstochowskiego.

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: recytatorzy z klas IV-VI oraz z klas VII-VIII. Do udziału w nim zgłosiło się 12 uczniów ze szkół podstawowych powiatu częstochowskiego. Wśród wierszy znalazły się utwory Kazimiery Iłłakowiczówny, Wisławy Szymborskiej, Zuzanny Ginczanki, Joanny Papuzińskiej, Doroty Gellner, Wandy Chotomskiej.

Komisja konkursowa w składzie: Dorota Musiał – instruktor teatralny i literacki Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Katarzyna Banasiak – artystka teatrów scen krakowskich, Bogdan Wąchała – aktor Teatru Małgo wysłuchała recytacji wszystkich zgłoszonych uczestników i zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie konkursu przyznała następujące nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie oraz Urząd Gminy Rędziny – Wójta dr. Adama Jarugę oraz organizatora konkursu Szkołę Podstawową w Rudnikach z Dyrektor Magdaleną Stoszek:

W kategorii klas IV – VI

  • 1. miejsce – Bartosz Tasarz ze Szkoły Podstawowej w Olbrachcicach
  • 2. miejsce – Lena Figler ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach
  • 3. miejsce – Lena Szlosek ze Szkoły Podstawowej w Jaskrowie

W kategorii klas VII – VIII

  • 1. miejsce – Emilia Kołdon ze Szkoły Podstawowej w ZS -P w Rudnikach
  • 2. miejsce – Ignacy Łachmański ze Szkoły Podstawowej w ZS-P w Rędzinach
  • 3. miejsce – Julia Fresel ze Szkoły Podstawowej w Jaskrowie

To wspaniałe spotkanie z poezją zostało uświetnione występem wokalnymKatarzyny Banasiak, która po mistrzowsku wykonała utwór ,,Grande Valse Brillante” Juliana Tuwima do muzyki Zygmunta Koniecznego, rozsławiony przed laty przez niezapomnianą Ewę Demarczyk.

Idź do oryginalnego materiału