II Memoriał Andrzeja Korola

zlocieniec.pl 4 tygodni temu

Wiele miesięcy przygotowań, kilka ostatnich tygodni na jeszcze wyższych obrotach, aby impreza lekkoatletyczna o nazwie “Memoriał Andrzeja Korola” po raz kolejny została jedną z najlepszych w tej części Polski, szczególnie w środowisku lekkoatletycznym.

31 sierpnia 2024 r. na Stadionie Miejskim im. Andrzeja Korola w Złocieńcu, odbyła się druga edycja Memoriału Andrzeja Korola. Niezwykle symboliczna data, gdyż był to dokładnie dzień drugiej rocznicy śmierci ŚP. Trenera Andrzeja.

Udział w tych lekkoatletycznych zawodach wzięło ponad 400 zawodników z ponad 40 klubów z całej Polski, od rocznika 2017 (6-7 lat) do starszych. Stawkę uzdolnionych dzieci i młodzieży uzupełnili czołowi zawodnicy w kraju, medaliści i uczestnicy imprez międzynarodowych. To za sprawą konkurencji “MEMORIAŁOWYCH”, w których walka toczyła się nie tylko o medale, torbę z upominkami i kwiaty, ale również o nagrody finansowe, których pula wyniosła dokładnie 4400 zł.

O nagrody walczyli zawodnicy startujący w biegu na 200 oraz 300 metrów, biegu na milę, skoku w dal oraz rzucie oszczepem (zarówno wśród mężczyzn i kobiet). Wyniki uzyskane przez nich w powyższych konkurencjach, zostały przeliczone według tabel punktowych World Athletics. Na tej podstawie została wyłoniona najlepsza “ÓSEMKA” II Memoriału Andrzeja Korola:

1. Patryk Wykrota (KS Stal LA Ostrów Wielkopolski) - 200 metrów - 21,12 sek - 1050 pkt
  2. Paulina Kaczyńska (WMLKS Pomorze Stargard) - bieg na milę - 4:48,52 min - 990 pkt
  3. Weronika Klimacka (OŚ AZS Poznań) - skok w dal - 5,79 m - 953 pkt
  4. Adrian Strzałkowski (MKL Szczecin) - skok w dal - 7,14 m - 952 pkt
  5. Hanna Owczaruk (AL Międzyzdroje) - 300 metrów - 40,55 sek - 930 pkt
  6. Eryk Kołodziejczak (LUKS Start Nakło) - rzut oszczepem - 66,88 m - 915 pkt
  7. Weronika Rybińska (LMKS Żak Pyrzyce) - skok w dal - 5,58 m - 908 pkt
  8. Tobiasz Butra (AZS-AWFiS Gdańsk) - skok w dal - 6,92 m - 905 pkt

Podczas zawodów zostały rozegrane jeszcze dwa eventy specjalne. Pierwszym z nich była “Setka Radzimskiego”, która miała na celu upamiętnić postać Ś.P. Adama Radzimskiego, byłego zawodnika oraz trenera MKS Junior Złocieniec. Wychował on wielu zawodników, w tym medalistów Mistrzostw Województwa oraz uczestników Mistrzostw Polski. Sam był bardzo dobrym sprinterem, doprowadzając swoje życiówki do poziomu 10,72 na 100 metrów oraz 21,99 sekundy na 200 metrów.

Walka toczyła się tu o łączną pulę 1600 zł. Zwyciężyli Helena Goliszewska (UKL Ósemka Police) oraz Patryk Wykorta (KS Stal LA Ostrów Wielkopolski), drugie miejsca zajęli Weronika Klimacka (OŚ AZS Poznań) oraz Joachim Maćkowiak (UKS OSoT Szczecin), a na najniższym podium stanęli Weronika Rybińska (LMKS Żak Pyrzyce) oraz Kacper Tama (KS Agros Zamość).

Drugim eventem był Bieg Amatorów na dystansie 1000 metrów. Fani biegania mieli szansę sprawdzić się w rywalizacji stadionowej, a także zmierzyć profesjonalnie swój czas na 2,5 lekkoatletycznego ‘kółka”. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Ewa Bulman, a druga była Anna Pietrzak. Wśród mężczyzn rywalizacja była bardzo zacięta, a pierwszy linię mety przeciął Krzysztof Borek, drugie miejsce zajął Bartosz Danielewicz, a trzeci był Paweł Bachanek.

Wracając do przebiegu zawodów, warto wspomnieć o uroczystym otwarciu, na którym zagrała Złocieniecka Orkiestra Dęta. Rozpoczęła ona swój występ od zagrania “Mazurka Dąbrowskiego”.

Następnie przyszedł czas na przemówienia i wręczenie podziękowań.

Po części oficjalnej ponownie skupiliśmy się na rywalizacji sportowej. Było bardzo dużo emocji, bardzo dużo fajnych wyników i przede wszystkim mnóstwo uśmiechów i radości, z dobrze wykonanej “roboty”. Poprawiono również kilka rekordów obiektu, co dodatkowo świadczy o dobrym poziomie imprezy.

Podczas Memoriału został ustanowiony również “Nieoficjalny” Rekord Polski w kategorii U16. Julia Czajka (MKS Hermes Gryfino) w chodzie na dystansie 2km uzyskała czas 10:04,84 minuty. Nie jest to jednak dystans, który docelowo “chodzą” młodziczki, stąd wynik ten może nie być uznawany za oficjalny.

Podsumowanie Memoriału przez Adama Kowalskiego, głównego organizatora zawodów:

“Pod względem logistycznym udało się niemal wszystko. Dopisała pogoda, wszystkie ustalone wcześniej tematy zostały zrealizowane. Było kilka niedociągnięć, które wynikły już z przebiegu zawodów - od strony sportowej, na które nie mogliśmy mieć wpływu. Poza tym zawody w 110% udane, o czym świadczy liczba uczestników, liczba rozdanych medali, pula rozdanych nagród, liczba Partnerów i zadowolenie zawodników. Przyjemne jest to, iż zawodnicy, którzy nie z jednego pieca już chleb jedli, osiągali wysokie miejsca na bardzo ważnych zawodach, cieszyli się z tego, iż w Złocieńcu również udało im się coś wygrać lub osiągnąć interesujący wynik. To naprawdę miłe i budujące. Druga edycja przeszła moje najśmielsze oczekiwania, czułem, iż jest to naprawdę DUŻA impreza sportowa, być może choćby za duża, jak na nasz kameralny stadion. Jednak wszelkie opinie trenerów i zawodników od razu rozwiewają te wątpliwości. Był to naprawdę długi i ciężki dzień, ale satysfakcja jest ogromna. Zawodnicy otrzymywali za swoje osiągnięcia piękne medale, które będą świetną pamiątką i jednocześnie reklamą - na pewno w przypadku organizacji kolejnych edycji będą chcieli do Złocieńca jeszcze raz wrócić.

Serdecznie dziękuje wszystkim, co dołożyli swoją cegiełkę do organizacji II Memoriału Andrzeja Korola”.

Zdjęcia, materiały wideo i więcej ciekawostek dot. II Memoriału Andrzeja Korola znajdziecie na social mediach imprezy: