11 listopada ulica Święty Marcin w Poznaniu wybrzmi śpiewem i muzyką. Po czteroletniej przerwie wracają tradycyjne obchody imienin ulicy Święty Marcin. Na ulicy pojawiły się już pierwsze dekoracje.
Imieniny ulicy Święty Marcin, organizowane od 1994 r. przez Centrum Kultury Zamek, stanowią święto łączące bogatą poznańską tradycję świętomarcińską z Narodowym Świętem Niepodległości. Corocznie zmieniająca się, ale zawsze rozpoznawalna, impreza gromadzi wokół siebie tłumy. Nie brakuje też kolorowych dekoracji.
Korowód ze świętym Marcinem, w otoczeniu sztabu szczudlarzy, muzyków oraz imponujących machin i platform, przemierza ulicę, a kulminacyjnym punktem jest przekazanie przez prezydenta Poznania św. Marcinowi klucza do bram miasta. To sygnał do rozpoczęcia radosnych obchodów, których finałem jest pokaz fajerwerków. Warto zaznaczyć, iż poznańska uroczystość to tylko część obchodów Dnia Świętego Marcina, które realizowane są w różnych krajach Europy. Związane są one z paradami, ogniskami i rozdawaniem prezentów dzieciom.
11 listopada Poznań odzyska swoją tradycyjną formę świętowania na ulicy Święty Marcin. Wcześniejsze obchody uniemożliwiła pandemia i remonty. W tym roku wreszcie powróci tradycja świętowania imienin ulicy w Święto Niepodległości, wraz z lokalnym nawiązaniem do Świętego Marcina.
Wspólne dekorowanie ulicy Święty Marcin
Co ważne, po czteroletniej przerwie do Poznania wróci tradycyjny korowód. Znowu przejdzie swoją stałą trasą, z ulicy Piekary na plac Mickiewicza. W paradzie weźmie udział 300 artystów, w tym postać Świętego Marcina ubranego w rzymskiego legionistę. Nie zabraknie również artystów cyrkowych z Teatru z Głową w Chmurach i innych widowiskowych wykonawców.
Świętowanie zaczęło się przed 11 listopada. Centrum Kultury Zamek zaprosił poznaniaków i poznanianki do wspólnego przygotowania dekoracji na Imieniny ulicy Św. Marcin. Kolorowe proporczyki, bo o ich tworzeniu mowa, zaczęły już zdobić główną arterię miasta.