Imieniny ul. Święty Marcin znowu z przepychem. Szczegółowy program

1 rok temu

11 listopada ulica Święty Marcin w Poznaniu wybrzmi śpiewem i muzyką. Po czteroletniej przerwie wracają tradycyjne obchody imienin ulicy Święty Marcin. W tym roku mieszkańcy i odwiedzający miasto mogą spodziewać się korowodu z udziałem 300 artystów, tradycyjnego kiermaszu rogala, oraz atrakcji dla całych rodzin. Wieczorem na scenie głównej wystąpi Majka Jeżowska.

Imieniny Ulicy Święty Marcin, organizowane od 1994 roku przez Centrum Kultury Zamek, stanowią święto łączące bogatą poznańską tradycję świętomarcińską z Narodowym Świętem Niepodległości. Corocznie zmieniająca się, ale zawsze rozpoznawalna, impreza gromadzi wokół siebie tłumy. Korowód ze świętym Marcinem, w otoczeniu sztabu szczudlarzy, muzyków oraz imponujących machin i platform, przemierza ulicę, a kulminacyjnym punktem jest przekazanie przez prezydenta Poznania św. Marcinowi klucza do bram miasta. To sygnał do rozpoczęcia radosnych obchodów, których finałem jest pokaz fajerwerków. Warto zaznaczyć, iż poznańska uroczystość to tylko część obchodów Dnia Świętego Marcina, które realizowane są w różnych krajach Europy. Związane są one z paradami, ogniskami i rozdawaniem prezentów dzieciom.

Koniec z pandemią i remontem na ulicy

11 listopada Poznań odzyska swoją tradycyjną formę świętowania na ulicy Święty Marcin. Wcześniejsze obchody uniemożliwiła pandemia i remonty. W tym roku wreszcie powróci tradycja świętowania imienin ulicy w Święto Niepodległości, wraz z lokalnym nawiązaniem do Świętego Marcina.

– Rok temu to były trudne czasy, a wiele przedsiębiorców zastanawiało się, co przyniesie przyszłość. Jednak w tym roku, wszystko wydaje się jasne i klarowne. Tym bardziej się cieszę z tego, jak mocno się zaangażowaliśmy w organizację tegorocznych wydarzeń – powiedział Wojciech Szalbierz, przedstawiciel Koalicji Św. Marcin.

Obchody imienin ulicy Święty Marcin to wyjątkowe i ważne wydarzenie dla mieszkańców Poznania. Rozpoczęło się trzydzieści lat temu i stanowi fenomen w skali całego kraju. Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek podkreśliła, iż Poznań był pierwszym miastem w Polsce, które połączyło celebrację 11 listopada ze świętem lokalnym. Tegoroczne obchody mają szczególny charakter ze względu na zakończenie remontu ulicy Święty Marcin.

Na korowód zawsze przychodzą tłumy (fot. Łukasz Gdak)

Wraca korowód

– 30 lat temu rozpoczęło się świętowanie wspólnie z obchodami Święta Niepodległości. To jest fenomen. Byliśmy pierwszym miastem na mapie Polski, które łączyło w sobie obchody 11 listopada, czyli Święto Niepodległości z radosnym celebrowaniem lokalnego święta. W tym roku to świętowanie ma szczególnie jasny i radosny charakter, dlatego, iż jednocześnie w tym roku obchodzimy powrót na ulicę, po – myślę, iż wszystkich nas troszkę męczącym długim okresie jej remontowania – – mówiła Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek.

Po czteroletniej przerwie do Poznania wraca tradycyjny korowód. Znowu przejdzie swoją stałą trasą, z ulicy Piekary na plac Mickiewicza. W paradzie ma wziąć udział 300 artystów, w tym postać Świętego Marcina ubranego w rzymskiego legionistę. Nie zabraknie również artystów cyrkowych z Teatru z Głową w Chmurach i innych widowiskowych wykonawców.

– Już od godziny 11 zapraszamy wszystkich na Święty Marcin. Będą warsztaty dla najmłodszych. O godzinie 13 rozpocznie się korowód, który zakończy się około godziny 14 lub 14.30 wręczeniem kluczy na placu Adama Mickiewicza. Towarzyszyć temu będzie koncert orkiestry – powiedziała Aleksandra Kołodziej, producentka wydarzenia.

Świętowanie imienin ulicy rozpoczęło się 30 lat temu (fot. Łukasz Gdak)

Kiermasz rogala

Tradycyjne świętowanie nie może obyć się bez kiermaszu rogala, który będzie otwarty w godzinach od 11 do 21.30 na odcinku od al. Niepodległości do ul. Gwarnej.

– Po zakończeniu korowodu serdecznie zapraszamy do powrotu na ulicę Święty Marcin, gdzie czekać będą na wszystkich: teatr uliczny, występy DJ-skie, pokazy tańca breakdance, zespół muzyczny „Siły Specjalne”, a także kolejne warsztaty oraz wiele innych niespodzianek. Wszystkie te atrakcje odbędą się w przestrzeni otwartej ulicy Święty Marcin, między Ratajczaka a Gwarną oraz na odcinku Kościuszki. Wydarzenia potrwają do późnego wieczora – dodała Kołodziej.

Wieczorem na dużej scenie na placu Adama Mickiewicza odbędą się koncerty finałowe. Na scenie zaprezentują się m.in. czeski zespół Uzjsme doma oraz znana artystka Majka Jeżowska.

Rogale świętomarcińskie (fot. Łukasz Gdak)

Ulica Św. Marcin pełna życia

W programie znajdują się liczne atrakcje dla całych rodzin. Można wziąć udział w warsztatach plastycznych i artystycznych oraz zobaczyć różnorodne pokazy, w tym akrobatykę Teatru z Głową w Chmurach i pokazy tańca breakdance. Nie zabraknie też elementów kultury i folkloru wielkopolskiego.

– jeżeli chodzi o naszą akcję w okolicach Świętego Marcina, będziemy działać na dwóch płaszczyznach. Jedna z nich to namiot dla dzieci, który przygotowaliśmy dla mieszkańców Poznania i uczestników imprezy. W ramach tej akcji stworzyliśmy 10 wyzwań, które pozwolą lepiej poznać historię, kulturę i społeczność związaną ze Świętym Marcinem. Do tego przygotowaliśmy także aplikację z kodem QR, które można znaleźć na ulotkach dostępnych na miejscu – dodał Wojciech Szalbierz.

Wszyscy mieszkańcy Poznania zachęcani są do wspólnego przygotowania dekoracji świętomarcińskich, które ozdobią główną ulicę miasta. To szansa na aktywny udział w tworzeniu świątecznej atmosfery. Na miejscu będą też organizacje pozarządowe.

– Jest to związane z postacią samego Świętego Marcina, który słynął z hojności i dzielenia się, jak wiemy, swoim płaszczem. Dlatego właśnie podczas imienin pragniemy podkreślić ideę dzielenia się z innymi. Od godziny 11 do 18 będziecie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami NGO-sów, porozmawiać z nimi o ich działalności i być może wesprzeć ich inicjatywy. Ponadto, będą dostępne różne warsztaty, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Można będzie również wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, takich jak przejażdżki rikszą – dodała Maria Fenrych, koordynatorka strefy NGO.

Najważniejszy w korowodzie jest św. Marcin (fot. Łukasz Gdak)


Kim był Św. Marcin?

Święty Marcin urodził się około 316 roku w Panonii na Węgrzech. Jego ojciec był rzymskim legionistą, a młody Marcin wychował się we włoskim mieście Pavii. To tam po raz pierwszy zetknął się z chrześcijaństwem. Mając zaledwie 10 lat, wpisał się na listę katechumenów. Nieprzychylność jego rodziców opóźniła jego chrzest, który ostatecznie przyjął w 339 roku.

W 338 roku Marcina, jako rzymskiego legionistę przeniesiono do Galii, w okolice miasta Amiens. To właśnie tam miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w jego życiu. Mężczyzna zobaczył żebraka, który poprosił go o pomoc. Legionista odciął kawałek swojego płaszcza i oddał go potrzebującemu. To wydarzenie jest dziś znane i upamiętniane jako gest wielkiej hojności i miłości do bliźniego.

Marcin później zrezygnował z życia legionisty. Taka okazja nadarzyła się w 354 roku, kiedy podczas wyprawy przeciwko germańskim Allemanom poprosił o zwolnienie z wojska. Po zakończeniu wojny Marcin postanowił poświęcić się służbie Bożej i osiedlił się w Ligugé, gdzie prowadził życie pustelnicze.

Święty Marcin był postacią o niezwykłej pokorze i skromności, co wyróżniało go wśród hierarchów ówczesnej Galii. Po śmierci biskupa Tours został wybrany jego następcą, a przez kolejne 26 lat sprawował urząd biskupa. Zawsze żył bardzo skromnie, a ponadto stawał w obronie niewinnych i ubogich.

Święty Marcin zmarł 8 listopada 387 roku. Jego święto obchodzone jest 11 listopada, czyli w dniu jego pochówku. Dzień ten też w Polsce stał się czasem tradycji i zwyczajów związanym z końcem sezonu rolniczego. Święto św. Marcina to również czas, kiedy poznaniacy pieczą i delektują się tradycyjnymi rogalmi świętomarcińskimi – te jednak to jednak już inna historia.

Św. Marcin otrzymuje klucze do miasta (fot. Łukasz Gdak)

Skąd kult Św. Marcina w Poznaniu?

Święty Marcin jest, więc nie tylko postacią religijną, ale także ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Poznania. Jego patronat nad miastem nie jest wyłącznie tradycją, ale także symbolem wartości chrześcijańskich takich jak hojność, miłość do bliźniego i troska o ubogich. Życie i czyny Świętego Marcin mają być inspiracją dla mieszkańców Poznania. To on obok patronów Piotra i Pawła jest jednym z najbardziej popularnych świętych w stolicy Wielkopolski.

Przede wszystkim był on postacią szczególnie popularną w ówczesnej chrześcijańskiej Europie. Świadczy o tym fakt, iż wiele miejscowości nosi nazwę pochodzącą od jego imienia, a liczne przysłowia i zwyczaje związane są z jego kultem. Kościół pw. św. Marcina w Poznaniu jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w mieście. Powstał on już w XII wieku. Niemal od nowa został zbudowany na początku XVI w. Charakterystyczny dla tej epoki jest sposób jego konstrukcji, z wyraźnym nawiązaniem do stylu gotyckiego. Sklepienie ozdobione bogatymi rysunkami żeber nadaje kościołowi wyjątkowy wygląd.

Legenda o dobroczynności

Kościół św. Marcina nie jest jedynym świadectwem obecności świętego w Poznaniu. W XII wieku tuż obok kościoła, wykształciła się osada zamieszkana przez rzemieślników, która została nazwana od patrona – Święty Marcin. To właśnie na odpuście w parafii św. Marcina miała pojawić się legendarne świętomarcińskie rogale. Opowieść głosi, iż jeden z poznańskich cukierników, odpowiedziała na apel proboszcza o dary dla ubogich, upiekł aż 3 blachy tych pysznych wypieków i złożył je pod kościołem. Przyłączyli się do niego inni mieszkańcy, zwłaszcza rzemieślnicy, którzy przynosili także mięso i chleb, aby każdy mógł uczestniczyć w ucztowaniu. Mimo iż wiele z tych tradycji przeminęło, do dziś poznańczycy świętują 11 listopada.

Ponadto, legenda o świętym w Poznaniu łączy się z samą nazwą ulicy Święty Marcin, jednej z głównych arterii miasta. Początki tej ulicy sięgają XII wieku, kiedy to przy kościele św. Marcina wykształciła się osada rzemieślników. Współczesny charakter i znaczenie ulicy Święty Marcin nabrały w okresie powojennym, kiedy w jej okolicach powstały ważne obiekty, takie jak zamek cesarski i Dzielnica Zamkowa.

Orkiestra gra podczas korowodu (fot. Łukasz Gdak)

Program w formie tabelki do gazety:

Szczegółowy program Imienin Ulicy Święty Marcin:

Kiermasz rogala

godz. 11:00-21:.30 – al. Niepodległości oraz ul. Św. Marcin

Animacje

Pracownia Ładne Rzeczy, ul. Św. Marcin 57:

godz. 11-13, „Lalki motanki i origami świętomarcińskie” – warsztaty / Fundacja Art Cluster

godz. 11-13 i g. 15-18, warsztaty plastyczne / Fundacja AITWAR

Przestrzeń ul. Św. Marcin:

godz. 12-18, Pan Kataryniarz

godz. 15-18, Teatr z Głową w Chmurach (szczudlarze, żonglerzy, kuglarze)

Skrzyżowanie ulic Św. Marcin i F. Ratajczaka

godz. 15-18, Pokazy tańca breakdance

Pod Alfami:

godz. 15-21, Sety dj-skie

Okolice ul. Garncarskiej:

godz. 15-18 – Nienaturalne Pobudzenie Sounsystem

godz. 18-21 – Dj Radar

godz. 15.30, 16.30 i 17.30 | Fundacja Nordoff Robbins, Zespół Muzyczny SIŁY SPECJALNE

Strefa NGO-sów:

godz. 11-13 i godz. 15-18

Strefa prezentacji organizacji pozarządowych działających na rzecz drugiego człowieka w Poznaniu – warsztaty, spotkania i okazje do rozmów z tymi, którzy działają na co dzień.

Korowód:

Korowód wyruszy z ul. Piekary i przejdzie na plac Adama Mickiewicza. Start o godz. 13. Po nim odbędzie się uroczyste przekazanie kluczy do miasta z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz „Orkiestry na rowerze”.

Koncerty finałowe:

Scena Główna na placu A. Mickiewicza:

godz. 18 | Užjsme doma

godz. 19:15 | Majka Jeżowska

Koalicja Święty Marcin:

Gra uliczna oraz prezentacja okolicznych lokali

Imieniny ul. Święty Marcin – 11 listopada (fot. Łukasz Gdak)
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału