Imigracja, rynek pracy i protest posła Jivaniego

bejsment.com 7 godzin temu

Konserwatywny poseł-elekt Jamil Jivani przybywa na Parliament Hill przed spotkaniem klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej

Petycja posła Jivaniego przeciwko programowi pracowników zagranicznych wzbudziła kontrowersje w Ottawie. Rząd przypomina, iż ograniczył już liczbę tymczasowych imigrantów i konsultuje zmiany z przemysłem.

Konserwatywny poseł z Ontario, Jamil Jivani, złożył petycję wzywającą do zakończenia federalnego programu tymczasowych pracowników zagranicznych (TFW). W swoim apelu argumentuje, iż program przyczynia się do pogłębiania kryzysu imigracyjnego, odbiera miejsca pracy Kanadyjczykom i wpływa na obniżenie płac.

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Jivani łączy obecną politykę imigracyjną z przeciążonym systemem opieki zdrowotnej, kryzysem mieszkaniowym oraz trudną sytuacją młodych ludzi na rynku pracy. „Idziesz do szpitala – nie ma łóżek. Szukasz lekarza – nie ma. Chcesz kupić dom – nie ma. Szukasz pracy – może nie być żadnej dla ciebie” – mówi poseł, podkreślając, iż obecny poziom imigracji jest „nie do utrzymania”.

Jivani zaznaczył, iż jego petycja nie obejmuje pracowników rolnych, którzy — jego zdaniem — powinni być objęci odrębnym, sezonowym programem. Poseł wskazał również na 14-procentowe bezrobocie wśród osób w wieku 15–24 lat jako jedną z głównych motywacji do działania.

W reakcji na działania posła minister zatrudnienia Patty Hajdu odparła, iż Jivani nie jest formalnym rzecznikiem opozycji w żadnym z odpowiednich obszarów i zasugerowała, iż jego wypowiedzi wynikają z braku wiedzy o już wprowadzonych zmianach. „W zeszłym roku znacznie ograniczyliśmy program TFW, aby odzwierciedlić lokalne potrzeby pracownicze” – napisała Hajdu w oświadczeniu przesłanym mediom.

Minister podkreśliła, iż program nie zastępuje krajowych pracowników, ale uzupełnia niedobory w sektorze rolnym i turystycznym. Dodała, iż rząd prowadzi szerokie konsultacje z branżami i związkami zawodowymi w sprawie jego przyszłego kształtu.

Zgodnie z aktualnym planem imigracyjnym, Kanada ma przyjmować 82 000 pracowników rocznie w ramach programu TFW w latach 2025–2027. W ramach ostatnich reform rząd federalny ogłosił, iż nie będzie rozpatrywał nowych wniosków w regionach z bezrobociem przekraczającym 6 proc.

Na chwilę obecną Partia Konserwatywna nie skomentowała publicznie petycji Jivaniego. Oficjalnymi rzecznikami ugrupowania ds. imigracji i zatrudnienia pozostają Michelle Rempel Garner oraz Garnett Genuis z Alberty.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału