13 marca br. odbyła się inauguracja II semestru zajęć ULTW 2024/2025 w Studium Wychowania Fizycznego UAM na Morasku. W czasie pobytu na uczelni słuchacze wzięli udział w seminarium naukowo-sportowym poświęconym społeczności akademickiej „Babskie Granie”. Były wystąpienia władz UAM i prof. M. Tomaszyka, zajęcia sportowe, a na zakończenie słodki poczęstunek.
Tym razem, w ramach współpracy ULTW i UAM, inauguracja II semestru zajęć ULTW odbyła się w hali widowiskowo-sportowej UAM przy ul. Zagajnikowej na Morasku. Korzystając z zaproszenia władz UAM, nasi słuchacze wspólnie z pracownikami UAM oraz studentkami studiującymi na różnych wydziałach uczelni uczestniczyli w seminarium naukowo-sportowym poświęconym społeczności akademickiej „Babskie Granie”. Jest to wydarzenie, które od czterech lat odbywa się pod patronatem honorowym Rektor UAM w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej, a jego organizatorami są: Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej UAM. Głównym przesłaniem wydarzenia jest promocja aktywności fizycznej. Regularna aktywność poprawia wydolność fizyczną organizmu i zdrowie psychiczne w każdym wieku, co sprawia, iż możemy dłużej funkcjonować na zwiększonych obrotach. A to z kolei oznacza, iż wysiłek fizyczny powinien zagościć w naszym codziennym życiu.
Uczestników przywitał Dyrektor SWFiS UAM prof. dr hab. Adam Barabasz. Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska otwierając „Babskie Granie”, podkreśliła znaczenie aktywności społecznej i fizycznej w życiu kobiet i pracowników UAM, a także seniorów, których serdecznie powitała. Natomiast Dyrektorka Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej prof. Iwetta Andruszkiewicz zaprosiła uczestników do udziału w zawodach i złożyła im życzenia niezapomnianych emocji.
W ramach wydarzenia zaplanowano dwie części: sportową i naukową oraz turniej piłki nożnej, a także przerwę na kawę i słodki poczęstunek. Słuchacze ULTW wzięli udział w części sportowej oraz w kilku seminariach. Do wyboru mieli następujące rodzaje zajęć sportowych: aqua aerobik, techniki samoobrony, nordic walking, jogę, pilates, siłownię i badminton. Z chęcią wzięli udział w wybranych przez siebie, ulubionych konkurencjach. Dobrze radzili sobie w rywalizacji z innymi uczestnikami, a przy tym wspaniale się bawili. Spotkanie było także okazją do zawarcia nowych znajomości i integracji międzypokoleniowej. W części naukowej wysłuchali trzech wystąpień dotyczących aktywności fizycznej i społecznej w życiu kobiet: „Dobrostan psychofizyczny kobiet” prof. dr hab. Beaty Pająk- Patkowskiej, „Sportkrastynacja – zjawisko, objawy, przyczyny” prof. UAM dr. hab. Mikołaja Tomaszyka oraz „W jaki sposób dezinformacja oparta na tożsamościach wpływa na kobiety?” dr Agnieszki Tamary Filipiak.
Był to dobrze spędzony czas.
Maria i Jan Błaszczak

