Ma być czasem nadziei, pojednania, nawrócenia i budowania wspólnoty. Mowa o Roku Jubileuszowym pod hasłem “Pielgrzymi Nadziei”. W Wigilię papież Franciszek rozpoczął Rok Jubileuszowy w Bazylice św. Piotra, a diecezjalna inauguracja będzie miała miejsce w niedzielę 29 grudnia.
Rok Święty to czas duchowej odnowy. Istotnym środkiem jest odbycie pielgrzymki, przejście przez Drzwi Święte, symbolizujące Jezusa. Stąd znaczenie Rzymu. Z Jubileuszu nie są wykluczeni ci, którzy nie mogą odbyć pielgrzymki do Rzymu czy Ziemi Świętej. Mogą oni uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych na szczeblu lokalnym i nawiedzać święte miejsca wyznaczone przez swego biskupa.
Także w diecezji tarnowskiej w wyznaczonych kościołach jubileuszowych będzie można zyskiwać odpusty, korzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
– Chcemy przede wszystkim wyeksponować sakrament pokuty, jego wagę w życiu chrześcijańskim. Chcielibyśmy wzmocnić nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca, które wydaje się, iż może osłabło w niektórych miejscach i także wzmocnić kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, bo z tym wiąże się nabożeństwo pierwszych piątków.
– zapowiada biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Rok Jubileuszowy zainauguruje w niedzielę biskup tarnowski Andrzej Jeż, który w katedrze będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 10.30. Kilka minut wcześniej duchowni i świeccy zgromadzą się przy szopce obok bazyliki, gdzie rozpoczną się uroczystości. O godz. 10.20 będzie formować się procesja, w której uczestnicy liturgii wejdą do katedry. O tej porze rozpoczniemy też transmisję w radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
Jubileusz to tradycja biblijna. Był obchodzony co 50 lat. Przypominał Izraelitom o darowanej im przez Boga wolności i godności. Do tej tradycji odwołał się sam Jezus, kiedy, rozpoczynając publiczną działalność, ogłaszał Rok Łaski od Pana. Kościół zaadaptował tradycję jubileuszy w 1300 r. Począwszy od 1475 r. są one obchodzone co 25 lat, aby każde pokolenie mogło doznać łaski Roku Świętego i uzyskać odpust zupełny.
Papież otworzył Drzwi Święte Jubileuszu 2025. Co to oznacza?