Historię i dorobek, jaki ma Instytut Śląski w Opolu, został przypomniany w gratulacyjnym liście nadesłanym przez panią minister kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską.
„Powołany w 1934 roku w Katowicach jako stowarzyszenie naukowe odrodził się na fali „odwilży” w 1957 roku tutaj w Opolu. Nowy etap jego historii otworzył się w 2019 roku, kiedy ówczesny Państwowy Instytut Naukowy Instytut Śląski został przekształcony w instytucję kultury. Instytut Śląski to wiele pokoleń zaangażowanych badaczy, działaczy społecznych oraz edukatorów. Mimo swoich przekształceń, zmian nazw i siedziby główną misją instytutu pozostawało badanie przeszłości i współczesności Śląska. Jego kultury i historii, gospodarki i demografii. Szczególną rolę instytut odegrał po 1945 roku, tworząc zręby badań śląskoznawczych i starając się ocalać kulturowe dziedzictwo regionu”.
Instytut Śląski w Opolu ma 90 lat – odznaczeni za lata pracy
Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń długoletnim i zasłużonym pracownikom instytutu medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Profesor Michał Lis otrzymał medal srebrny, zaś profesor Stanisława Sochacka brązowy. Wręczył je dr Marcin Komosa reprezentujący Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w towarzystwie dra Bartosza Kuświka, dyrektora Instytutu Śląskiego.
Profesorowie Stanisława Sochacka i Michał Lis otrzymali także z rąk marszałka i wicemarszałka województwa odznaki honorowe „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.
– Dziękuję panu dyrektorowi naszego instytutu, iż zauważył moją pracę, a pracuję w Instytucie Śląskim i na Uniwersytecie Opolskim ponad 60 lat. I tworzy warunki do pracy naukowej – mówiła prof. Stanisława Sochacka.
– Satysfakcją dla naszej pracy naukowej jest fakt, iż ukazują się nasze prace, idą w świat i służą kolejnym pokoleniom. Pracowaliśmy w różnych okresach politycznych, ale nigdy nie zrezygnowaliśmy z sympatii i z miłości do naszej pracy naukowej, do naszych warsztatów. (…) W instytucie pracowało wielu Kresowian (ja sama jestem Kresowianką), którzy zakasali rękawy i zabrali się do pracy w nowej ojczyźnie. Właśnie kończę pracę wspomnieniową o Kresach Wschodnich „Znad Bugu nad Odrę”. Przybyliśmy tu i pokochaliśmy Śląsk. Bo to jest nasza druga ojczyzna – powiedziała.
81 książek w dorobku
Dr Bartosz Kuświk wręczył profesorowi Michałowi Lisowi pamiątkową księgę wspomnień jego współpracowników, uczniów i przyjaciół. Wygłosił też na jego cześć laudację.
– Profesor Michał Lis jest historykiem, politologiem i śląskoznawcą. Jednym z najdłużej aktywnych i wciąż twórczych przedstawicieli opolskiego środowiska naukowego – mówił.
– Jego dorobek wykracza poza ramy tradycyjnie rozumianego wkładu w rozwój nauki. (Profesor Lis jest autorem 81 książek). W tym przypadku przede wszystkim nauk historycznych. Oddziałuje na życie kulturalne Opola i regionu. Pan profesor 55 lat pracuje w Instytucie Śląskim. Jego ponadprzeciętny dorobek zawodowy zbudowany jest na trwającej nieprzerwanie od lat 60. ubiegłego stulecia do dziś pracy naukowej i popularyzatorskiej. (…) Jest badaczem dziejów Śląska, który uwypuklał, tłumaczył i pomagał zrozumieć jego czytelnikom skomplikowany i często niejednoznaczny obraz społeczno-kulturowy i narodowościowy regionu – mówił.
Instytut Śląski w Opolu ma i będzie miał co robić
Jubileuszowe gratulacje instytutowi i jego pracownikom złożyła wojewoda opolska Monika Jurek.
– Instytut Śląski szerzy w naszym województwie kulturę i działalność naukową. po to byśmy my dorośli, ale także najmłodsi mieszkańcy regionu mieli świadomość naszej małej ojczyzny, jej różnorodności i potrzeb. Cieszy mnie, iż znajdujecie państwo coraz to nowe i inne możliwości działania skierowane do najmłodszych pokoleń. Propagujecie historię i wiedzę o regionie – powiedziała.
– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, których spotkałem na swojej drodze. Bo byliście zawsze koło nas i z nami, kiedy pojawiały się bardzo ważne wyzwania najnowszej historię – stwierdził marszałek województwa Andrzej Buła.
– Wielu z was pisało tę historię i przyczyniło się do wielokulturowego pojednania. Do tego, iż Polska znalazła się we wspólnocie europejskiej, a my tutaj od kilkudziesięciu lat dawaliśmy dobry przykład wzajemnego zrozumienia środowisk, które się tu pojawiły z różnych stron kraju i Europy. Jesteście naszym wspaniałym orędziem badawczym – zaznaczył.
– Instytut Śląski ma i będzie miał co robić – podkreślił wiceprezydent Opola Maciej Wujec. – Życzę, by państwo mieli zawsze pełne ręce pracy i żebyście mieli narzędzia. Rośli w siłę organizacyjnie. Bo osobowo instytut jest potęgą od wielu, wielu lat i obok uniwersytetu i politechniki jest intelektualnym zapleczem miasta i regionu. Życzę, państwo znaleźli w sobie siłę na kolejne 90-100 lat pracy dla dobra Śląska.
Podczas jubileuszowej gali w Sali Herbowej Urzędu Wojewódzkiego wręczono także Nagrody im. Jana I Wojciecha Wawrzynków na najlepszą pracę magisterską poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska. (Piszemy o tym wydarzeniu osobno).