Już 15 listopada w hali Centrum Kultury Fizycznej UMCS rozpoczną się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS – ogólnopolski cykl zawodów dla osób z niepełnosprawnościami, który od lat promuje sport w akademickim świecie. W tegorocznej edycji weźmie udział 60 zawodników z całej Polski, w tym reprezentanci Lublina.
Idea i historia Integracyjnych Mistrzostw Polski
Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to zawody dla osób z niepełnosprawnościami, organizowane od 2016 roku. Celem wydarzenia jest popularyzacja sportu w tej społeczności oraz integracja poprzez wspólną rywalizację. Zespoły są mieszane, składają się zarówno z kobiet, jak i mężczyzn.
Organizacja zawodów w Lublinie
Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego, a zawody są finansowane ze środków PFRON-u. W tym roku gospodarzem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, przy wsparciu Klubu Uczelnianego AZS UMCS oraz Centrum Kultury Fizycznej UMCS.
To właśnie na tej uczelni od lat prężnie działa sekcja sportowa dla osób z niepełnosprawnościami, przygotowująca zawodników do rozgrywek w takich dyscyplinach jak goalball, pływanie, boccia czy tenis stołowy.
Czy sportowa rywalizacja osób z niepełnosprawnościami jest dla Ciebie ważnym tematem? Podziel się swoją opinią w komentarzach i udostępnij artykuł, by promować ideę integracji poprzez sport!