Interaktywna wystawa z Centrum Nauki Kopernik zawitała do Strzeszkowic Dużych. Program Naukobus to inicjatywa mająca na celu umożliwienie samodzielnego odkrywania nauki dzieciom z małych miejscowości na terenie całej Polski.
Przez dwa dni uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych – ale także z innych szkół z gminy Niedrzwica Duża – oraz dorośli mieszkańcy korzystali z interaktywnych eksponatów. Mogli do woli eksperymentować i odkrywać zjawiska przyrodnicze pod okiem edukatorów z Centrum Nauki Kopernik.
Do Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych, gdzie zagościła wystawa Centrum Nauki Kopernik, zajrzała Kinga Szymanek.
– Nauka działa bardzo interaktywnie z tym, kto sprawdza ją na naszej wystawie – opowiada pani Agata, edukatorka Centrum Nauki Kopernik. – istotny jest przede wszystkim element dziecięcy. Tu kolega za nami w słuchawkach wybija rytm bębniarski, a echo, które słyszy w uszach, zmienia odbiór i umiejętność mowy. o ile nasz mózg ma bodziec z zewnątrz w postaci echa i w tym samym czasie usiłuje też wytworzyć odgłos „paszczowy”, to okazuje się, iż choćby wykwalifikowany nauczyciel nie jest w stanie przeczytać wiersza Tuwima. Dla naszego mózgu jest supertrudne, żeby równocześnie słuchać, czytać i mówić.
– Mamy tutaj dużo różnych eksponatów z dziedziny fizyki, matematyki. Są łamigłówki – dodaje pani Agata. – najważniejsze na tej wystawie jest, iż te eksponaty są odkrywane przez dzieci zgodnie z ich potrzebami i możliwościami. Mamy opisy, które są ściśle naukowe i instrukcje do tych eksponatów, natomiast dzieci mają wolność korzystania z nich i odkrywania. Niekiedy zadają dodatkowe pytania. Czasami jest bardzo żywiołowo, a czasami dzieci analizują te eksponaty w skupieniu.
– Były już różne inicjatywy, ale taka jest po raz pierwszy. Jest ona bardzo atrakcyjna dla naszych dzieci. Wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie są szczęśliwi, iż mogą brać w niej udział, mimo iż byli na wycieczce w Warszawie i zwiedzali taką ekspozycję. Ale teraz jest ona na naszym terenie, więc czują się swobodniej – stwierdza Ewa Dębińska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych. – Uczniowie, którzy brali udział w zajęciach wczoraj, dopytują, czy mogą wziąć w nich udział jeszcze dzisiaj.
Z wiedzy przywiezionej przez Naukobus korzystały nie tylko dzieci, ale także dorośli mieszkańcy: – Jest bardzo ciekawie, bo choćby nie wiedziałem, iż kolor to coś związanego z fotonami. Myślałem, iż kolor to kolor, a to jest energia fotonów – stwierdza jeden z nich.
Naukobus to część projektu Nauka dla Ciebie. To wspólny program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych, popularyzacja nauki w miejscach o utrudnionym dostępie do centrów nauki oraz integracja lokalnych środowisk edukacyjnych ze środowiskami akademickimi.
Szkoły, które są zainteresowane wizytą Naukobusa, Planetobusa czy projektu „O matmo!”, powinny zajrzeć na stronę Centrum Nauki Kopernik.
SzyK / opr. ToMa
Fot. Centrum Nauki Kopernik / nadesłane