INTERWENCJA. Co ze szkołą? Rodzice, nauczyciele i stowarzyszenie chcą ją ocalić

1 rok temu
Zdjęcie: 22.02.2023. Zalezianka. Interwencja / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


Szkoła Podstawowa w Zaleziance w gminie Łączna miała zostać zamknięta. Nie zgadzają się na to mieszkańcy gminy i rodzice dzieci, które uczęszczają do placówki. O tym czy uda się uratować szkołę przed likwidacją rozmawialiśmy dziś (22 lutego) w programie Interwencja”.

Szkoła w Zaleziance to placówka licząca ponad 50 lat, została wybudowana w 1970 roku. Od 2011 roku prowadziło ją Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego „Zalezianka”. Gmina użyczała Stowarzyszeniu nieodpłatnie budynek i przekazywała rokrocznie dotację na jej prowadzenie. Warunkiem uzyskania wsparcia było złożenie wniosku najpóźniej do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

W ubiegłym roku, w związku ze zmianą dyrekcji szkoły i władz stowarzyszenia, spóźniono się ze złożeniem wniosku o 18 dni. Rada gminy podjęła decyzję o ponownym przejęciu szkoły od 1 stycznia 2023 roku. Jednocześnie, 1 lutego podjęto kolejną decyzję, iż szkoła zostanie zlikwidowana po zakończeniu obecnego roku szkolnego.

Z tą decyzją nie zgadzają się rodzice uczęszczających do szkoły dzieci. To placówka z tradycjami. Do szkoły chodzili rodzice i dziadkowie w tej chwili uczących się tu uczniów. Ich zdaniem, szkoła jest bardzo dobrze prowadzona. Jej atutem jest to, iż to placówka niewielka, kameralna i wszyscy się bardzo dobrze znają. Klasy liczą po kilkoro uczniów. To ogromny komfort pracy dla nauczycieli, a dla dzieci gwarancja, iż każdemu z nich zostanie poświęcone dużo czasu. W małej szkole nie ma anonimowości, nie potrzeba tu elektronicznego dziennika, bo wszystkie informacje trafiają do rodziców. Dzieci także bardzo dobrze czują się w tej szkole i nie wyobrażają sobie, by mogły uczyć się w innej. Stowarzyszenie stara się inwestować w szkołę, dzięki społecznym staraniom powstał tu m.in. plac zabaw.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz poinformował przed audycją, iż Wydział Prawny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego podjął decyzję, by uchwałę o ponownym przejęciu przez gminę szkoły w Zaleziance uchylić z powodów merytorycznych. Nie oceniano treści przedmiotowej uchwały, stwierdzono jedynie, iż została ona podjęta w sposób niewłaściwy. Jak poinformował wojewoda, istnieje również prawdopodobieństwo, iż podobny los spotka uchwałę Rady Gminy w Łącznej z 1 lutego 2023 roku, dotyczącą planów całkowitego zamknięcia placówki. Zbigniew Koniusz powiedział, iż poznał stanowiska obu stron, zarówno Stowarzyszenia Rozwoju Społecznego Zalezianka, jak i władz gminy, jednak to nie do niego należy decyzja, tylko do kuratora i to on postanowi, czy placówka przez cały czas będzie prowadzona, czy zostanie zamknięta.

Świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik powiedział, iż według obowiązujących procedur szkoła ma wrócić w zarząd stowarzyszenia. Placówka będzie pracowała nie tylko do wakacji, jak zaplanowała gmina, ale nauka rozpocznie się także w przyszłym roku szkolnym. Kazimierz Mądzik powiedział, iż niezależnie od przepisów, jest za pozostawianiem szkół w małych społecznościach. To miejsca edukacji, ale również rozwoju i lokalnej integracji. Powiedział, iż to pierwszy przypadek z jakim się spotkał, iż stowarzyszenie chce przejąć szkołę, odciąża gminę z obowiązku łożenia na oświatę, a gmina nie chce z tego skorzystać.

Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Społecznego „Zalezianka” chcą ponownie usiąść z wójtem gminy Łączna do rozmów i rozwiązać tę sprawę kompromisowo. Wójt gminy Łączna, mimo zaproszenia, nie wziął udział w audycji Interwencja. Przysłał jedynie oświadczenie.

Oświadczenie Wójta Gminy Łączna w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Zaleziance:

Do Szkoły Podstawowej w Zaleziance uczęszcza 26 uczniów, oddział przedszkolny liczy 11 przedszkolaków. Szkoła jest pracodawcą dla 15 nauczycieli i 4 pracowników administracyjno-obsługowych. Główną przesłanką podjęcia decyzji o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Zaleziance jest sytuacja demograficzna w obwodzie szkoły oraz racjonalizowanie i optymalizowanie wydatków ponoszonych na zadania oświatowe.

W świetle dostępnych danych demograficznych :

– w 2022 roku — odnotowano 25 urodzeń w Gminie Łączna,

– w 2021 roku — 36 urodzeń,

– w 2020 roku – 40 urodzeń.

Gmina spełniła wszystkie przesłanki i warunki likwidacji szkoły publicznej, określone w art. 89 – Prawa oświatowego.

Aktualnie oczekujemy na opinię w tej sprawie wyrażoną przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Jednocześnie oświadczam, iż dzieci uczęszczające do szkoły w Zaleziance będą miały zapewniony dowóz i możliwość kontynuowania nauki w Zespole Szkół w Goździe. Likwidacja szkoły w żaden sposób nie zakłóci procesu dydaktyczno-wychowawczego, a pod wieloma względami sytuacja uczniów ulegnie poprawie poprzez zapewnienie znacznie lepszych warunków kształcenia, wychowania oraz opieki.

Idź do oryginalnego materiału