Inwestycja w przyszłość

1 miesiąc temu

W środę w Urzędzie Miasta Świdnik odbyło się spotkanie burmistrza i przedstawicieli lokalnych placówek oświatowych z prezes Fundacji Dwujęzyczny Przedszkolak. Zakończyło się ono podpisaniem umowy o współpracy, której celem jest rozwój dwujęzyczności w przedszkolach na terenie Świdnika.

– Naszym celem jest stworzenie środowiska, w którym dzieci będą mogły w sposób naturalny i przyjemny rozwijać swoje umiejętności językowe. Dwujęzyczność to inwestycja w przyszłość, która otwiera drzwi do wielu możliwości edukacyjnych i zawodowych – mówi burmistrz Marcin Dmowski.

Nowy rozdział w edukacji przedszkolnej
Fundacja Dwujęzyczny Przedszkolak od lat działa na rzecz edukacji w Polsce. Opracowuje i wprowadza innowacyjne metody nauczania języka angielskiego wśród najmłodszych. Stworzone programy oparte są na zabawie, naturalności i integracji języka z codziennymi sytuacjami.

– Nauczyciele mają do dyspozycji ogrom materiałów dydaktycznych. Sercem tego programu jest platforma, na której znajdują się wszystkie możliwe do podjęcia aktywności, a także swoboda ich wyboru. Po odpowiednim przeszkoleniu program może wdrażać każdy wychowawca – podkreśla Aneta Zwolińska, prezes Fundacji Dwujęzyczny Przedszkolak.

Pomysłodawczynią programu jest dr hab. Agnieszka Szplit. Stworzony został przy udziale ponad 30 ekspertów – nauczycieli wychowania przedszkolnego, języka angielskiego, pedagogów, muzyków i wokalistów. Przy jego opracowywaniu udział brali również graficy oraz informatycy.

Fundacja Dwujęzyczny Przedszkolak aktywnie współpracuje z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii UMCS, wymieniając się doświadczeniami oraz planując działania na rzecz promocji dwujęzyczności w regionie.

Korzyści z programu
Współpraca z Fundacją wpisuje się w strategię rozwoju edukacji w województwie lubelskim. Program, dzięki finansowaniu przez gminę Świdnik, nie obciąży budżetu rodziców, a także zapobiegnie wykluczeniom społecznym. Dostęp do platformy szkoleniowej będą mieli również rodzice, co pozwoli im wzmacniać nabyte przez swoje pociechy umiejętności.

– Dzieci mają obowiązkowe 60 minut lekcji angielskiego w każdym tygodniu, więc jest to dodatkowe, ale potrzebne wsparcie w kształceniu umiejętności językowych, zwłaszcza dla rodzin, które nie mogą pozwolić sobie na dodatkowe zajęcia płatne – mówi Barbara Hajkowska-Pirek, wicedyrektor Zespołu Przedszkoli nr 2 w Świdniku.

Co dalej?
Podpisana wczoraj umowa to początek długofalowej współpracy. Kadra nauczycielska oraz rodzice przeszli już niezbędne szkolenia. Teraz trwa etap wdrażania ich w cyfrową platformę.

– Program będzie trwał do końca roku szkolnego. Jest to okres pilotażowy. jeżeli otrzymamy pozytywne sygnały od rodziców i nauczycieli, nie wykluczamy przedłużenia współpracy – podsumowuje Bożena Zapalska, naczelnik wydziału zarządzania oświatą Urzędu Miasta Świdnik.

ao

Idź do oryginalnego materiału