Jak i gdzie złożyć pozew o rozwód w Poznaniu?

2 godzin temu

Wsparcie merytoryczne podczas tworzenia niniejszego artykułu zapewniła adwokat Marlena Słupińska-Strysik.

O czym warto wiedzieć przed złożeniem pozwu rozwodowego?

Przygotowanie do rozwodu to proces, który obejmuje kilka ważnych etapów. najważniejsze znaczenie ma tutaj podjęcie decyzji dotyczącej tego, co będzie lepsze – rozwód za porozumieniem stron czy może rozwód z orzekaniem o winie. W przypadku porozumienia sąd może podjąć decyzję już podczas pierwszej rozprawy. To główny powód, dla którego większość osób w Polsce wybiera właśnie tę formę rozwodu.

Jeśli jednak wina jednego z małżonków jest ewidentna, warto rozważyć rozwód z orzekaniem o winie. Choć całe postępowanie zajmie więcej czasu, możliwe będzie uzyskanie alimentów od byłego małżonka. Mowa tu oczywiście o alimentach na siebie – jeżeli chodzi o świadczenie dla dzieci, forma rozwodu nie ma znaczenia. Dla wielu osób kwestia orzeczenia winy przez sąd ma też istotne znaczenie psychologiczne.

Oprócz tego warto zastanowić się nad ważnymi kwestiami, które trzeba określić w pozwie, takich jak: dalsza opieka nad małoletnimi dziećmi, jeżeli para je posiada, o alimentach na dzieci czy o władzy rodzicielskiej. jeżeli chodzi o podział majątku, w większości przypadków dokonuje się go w oddzielnym postępowaniu – o ile oczywiście małżonkowie nie są w stanie dojść w tej kwestii do porozumienia.

Gdzie złożyć pozew rozwodowy w Poznaniu?

Wiele osób zastanawia się, gdzie dokładnie należy złożyć pozew rozwodowy. Przede wszystkim należy wiedzieć, iż w Polsce sprawy rozwodowe rozpatrywane są przez sądy okręgowe, a nie – jak się powszechnie sądzi – przez sądy rejonowe. Tym samym pozew rozwodowy w Poznaniu należy złożyć do Sądu Okręgowego, który znajduje się przy ul. Hejmowskiego 2 na Starym Mieście.

Pozew należy złożyć w I Wydziale Cywilnym. Co bardzo ważne, do tego sądu pozew rozwodowy mogą kierować osoby mieszkające w dzielnicach Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Wilda oraz Stare Miasto, a ponadto w Gnieźnie, Grodzisku Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Obornikach, Szamotułach, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Wolsztynie i Wrześni.

Jeśli chodzi o XIII Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w Lesznie przy ul. Chrobrego 7, kierować się do niego powinni mieszkańcy takich miejscowości, jak Gostyń, Kościan, Leszno i Rawicz. Z kolei mieszkańcy Chodzieży, Piły, Trzcianki, Wągrowca i Złotowa pozew rozwodowy powinni złożyć w XIV Zamiejscowym Wydziale Cywilnym z siedzibą w Pile przy ul. Witaszka 2A.

Jak złożyć pozew rozwodowy w Poznaniu?

W każdym przypadku pozew rozwodowy należy złożyć w biurze podawczym sądu. Istnieje też możliwość przesłania pozwu drogą pocztową – należy jednak pamiętać o tym, aby do pozwu dołączyć dowód opłaty sądowej.

Bardzo dobrym pomysłem może być przygotowaniu pozwu w trzech kopiach. Dwie z nich trzeba złożyć w sądzie, ponieważ jedna zostanie przekazana pozwanemu, aby mógł zapoznać się z treścią pozwu oraz miał szansę na przygotowanie odpowiedzi. Trzecią kopię warto zostawić dla siebie. Czas oczekiwania na rozprawę rozwodową może wynosić kilka miesięcy, dlatego bezpośrednio przed tym terminem warto przypomnieć sobie dokładną treść pozwu.

Prawnik rozwodowy w Poznaniu

Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy adwokata od rozwodów w Poznaniu. Zakończenie małżeństwa samo w sobie jest niezwykle stresujące, dlatego pomoc prawna może okazać się nieoceniona. Prawnik od rozwodów w odpowiedni sposób przygotuje Cię do rozprawy, pomoże w napisaniu i złożeniu pozwu, a przede wszystkim będzie reprezentował Cię na sali sądowej.

Niezależnie od tego, czy planujesz rozwód za porozumieniem stron, czy może zależy Ci na orzekaniu o winie, wsparcie prawnika od rozwodów w Poznaniu sprawi, iż Twój rozwód przebiegnie mniej stresująco, a Ty już niebawem rozpoczniesz zupełnie nowy etap swojego życia.

Idź do oryginalnego materiału