Jak kupić mieszkanie w okazyjnej cenie?

carpatiabiznes.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: okazja cena mieszkanie kupno przetarg


Nieruchomości już od długiego czasu są postrzegane jako atrakcyjna alternatywa dla różnych instrumentów inwestycyjnych. Jednak zakup mieszkania wymaga sporych środków finansowych. I właśnie dlatego nie powinno dziwić, iż wiele osób poszukuje możliwości nabycia lokalu po cenie niższej niż rynkowa. Gdzie szukać okazji?

Kiedy można mówić o okazji na rynku nieruchomości?

Okazja na rynku nieruchomości to możliwość zakupu działki, mieszkania, domu lub lokalu usługowego, których wartość w najbliższym czasie wzrośnie – dzięki temu inwestor zarobi, o ile zdecyduje się na sprzedaż. Ale o okazji na rynku nieruchomości można mówić też w sytuacji, gdy nieruchomość jest oferowana po cenie niższej niż rynkowa. Mieszkania czy domy w atrakcyjnych cenach można kupić zarówno w drodze przetargu mieszkaniowego, jak i licytacji komorniczej.

Gdzie znaleźć informacje o przetargach i licytacjach mieszkań?

Chcesz kupić mieszkanie lub dom poniżej ceny rynkowej? Informacje zarówno o przetargach mieszkaniowych, jak i licytacjach komorniczych mieszkań są publikowane w różnych miejscach. o ile nie chcesz tracić czasu, aby do nich dotrzeć, skorzystaj z serwisu Listaprzetargow.pl. Na podanej stronie internetowej znajdziesz bazę aktualnych ogłoszeń przetargów mieszkaniowych i licytacji komorniczych mieszkań z całej Polski. Dzięki niej możesz gwałtownie zorientować się, gdzie i jakie nieruchomości można kupić w atrakcyjnych cenach.

Na czym polega przetarg mieszkaniowy?

Jak wskazuje nazwa, przetarg mieszkaniowy to procedura, w ramach której oferowane są mieszkania. Przetargi mieszkaniowe często są organizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miast i gmin oraz spółki Skarbu Państwa. Mieszkania oferowane w ramach przetargów są w różnym stanie technicznym – niektóre wymagają odświeżenia, inne z kolei generalnego remontu. Łączy je jednak dobra lokalizacja (często w centrum miasta) oraz atrakcyjna cena – niższa niż rynkowa.

Czy warto przystąpić do licytacji komorniczej?

Nieruchomość w cenie niższej niż rynkowa można kupić również na licytacji komorniczej. Licytacja komornicza, inaczej niż przetarg mieszkaniowy, odbywa się w sądzie – w obecności sędziego. Mieszkanie lub dom mogą zostać sprzedane na pierwszej licytacji, ale o ile nie znajdzie się nabywca, to zorganizowana zostanie druga licytacja. Cena wywoławcza zależy od tego, która z kolei licytacja się odbywa i wynosi:

  • 3/4 ceny oszacowania – pierwsza licytacja;
  • 2/3 ceny oszacowania – druga licytacja.

Czym jest wadium?

Przetarg mieszkaniowy i licytacja komornicza mieszkania nie mają ze sobą wielu punktów wspólnych – to dwie różne formy nabycia nieruchomości. Jednak zarówno osoby przystępujące do przetargu mieszkaniowego, jak i osoby zainteresowane zakupem lokalu mieszkalnego na licytacji komorniczej muszą wpłacić wadium. Czym jest wadium? To pewnego rodzaju gwarancja dla organizatora przetargu i komornika sądowego – wpłata wadium ma udowodnić, iż oferent na poważnie podchodzi do zakupu nieruchomości.

Co warto wiedzieć o wadium? Oto najważniejsze fakty:

  • informacja o wysokości wadium zostaje zamieszczona w treści ogłoszenia o przetargu mieszkaniowym lub licytacji komorniczej;
  • oferent, który wygra przetarg lub licytację, nie otrzymuje zwrotu wadium – jest ono zaliczane na poczet ceny nieruchomości;
  • oferent, który nie wygra przetargu lub licytacji, nie musi się martwić – wadium zostanie mu zwrócone.

Materiał promocyjny

Idź do oryginalnego materiału