Jak poradzić sobie z suszą?

3 godzin temu

Zbiorniki są zapełnione jedynie w 27%, wszystkie jednostki odsalania pracują z pełną mocą

Jak poinformował w sobotę zastępca dyrektora departamentu rozwoju gospodarki wodnej George Kazantzis, opracowano plany poradzenia sobie z potencjalnymi niedoborami wody na Cyprze po roku opadów deszczu poniżej średniej.

W rozmowie z agencją prasową Cyprus News Agency powiedział, iż jego departament zajmuje się w tej chwili „długoterminowym planowaniem” uwzględniającym możliwość przyszłych niedoborów wody spowodowanych zmianami klimatycznymi.

Dodał, iż w tej chwili zbiorniki wodne Cypru są wypełnione jedynie w 27 procentach i iż „dopóki nie spadnie deszcz, poziom ten będzie się obniżał”.

Dzięki temu pięć cypryjskich jednostek odsalania wody działa z maksymalną wydajnością, a wszystkie problemy techniczne, z którymi borykały się w przeszłości, zostały już rozwiązane.

Dodał, iż w najbliższej przyszłości podejmowane będą działania mające na celu zapobieganie niedoborom wody, zwłaszcza w regionie Pafos, gdzie gubernator Charalambos Pittokopitis w ostatnich dniach wyrażał obawy dotyczące poziomu wody.

Kazantzis powiedział, iż jego departament „pracował przez wiele miesięcy nad opracowaniem planu działania mającego na celu poradzenie sobie z niedoborem wody” i iż plan ten zostanie przedstawiony gabinetowi do zatwierdzenia „w najbliższych dniach” .

Jak powiedział, plan obejmuje „natychmiastowe działania”, w tym dostarczenie mobilnych jednostek odsalających do dystryktu Pafos i Limassol oraz rozbudowę mocy istniejących jednostek odsalających.

Zapytano go również o możliwość wytworzenia „sztucznego deszczu” poprzez zasiewanie chmur, a on odpowiedział, iż „to temat, który jest przedmiotem dyskusji, ale nie podjęliśmy jeszcze decyzji”.

„Problemem tej technologii jest jej niska skuteczność, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z suszą, brane są pod uwagę wszelkie rozwiązania” – powiedział.

Dodał, iż „przyglądamy się temu szczegółowo i w zależności od kosztów stanie się jasne, czy będzie to rozwiązanie na przyszłość ”.

„Technologia ta ma swoje zalety i wady i na pewno nie chcemy niczego robić pochopnie” – powiedział.

Następnie zapytano go, czy sztuczny deszcz może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do powodzi, ale odpowiedział: „Nie jestem ekspertem od meteorologii i takie ryzyko może istnieć, ale największym niebezpieczeństwem, jakie może istnieć, jest zmiana klimatu poprzez tworzenie gradu ”.

Idź do oryginalnego materiału