Samochód jest oczkiem w głowie każdego kierowcy. Dbanie o niego nie tylko zwiększa komfort jazdy, ale również przedłuża jego żywotność. Każdy właściciel samochodu powinien regularnie sprawdzać stan techniczny swojego pojazdu. Nie mniej istotna jest troska o jego wygląd. Jak samodzielnie umyć samochód? Czym myć karoserię, by o każdej porze roku lśniła czystością? W jaki sposób dbać o wnętrze auta?
Mycie karoserii samochodu – podstawowe zasady
Zanim rozpoczniesz mycie samochodu, powinieneś poznać kilka podstawowych zasad.
- Przede wszystkim nie można myć samochodu w dowolnym miejscu. choćby własna posesja nie zawsze jest do tego odpowiednio dostosowana. Zgodnie z obowiązującym prawem, samochód można myć jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, które posiadają odpowiednie odpływy kanalizacyjne bądź dostęp do zamkniętego zbiornika. Spłukiwanie auta np. bezpośrednio na trawnik jest zabronione i może zostać ukarane mandatem, grozi to bowiem skażeniem środowiska.
- Pamiętaj, by do mycia samochodu używać dedykowanych do tego celu detergentów i narzędzi. Nie tylko ułatwią one pracę, ale również pomogą w dłuższym utrzymaniu otrzymanego efektu. Szampony do karoserii są wzbogacone m.in. o woski, które zabezpieczają lakier przed uszkodzeniami i rdzą.
- Przed rozpoczęciem mycia samochodu spłucz go dokładnie wodą. W ten sposób usuniesz piach i inne zabrudzenia, które mogłyby uszkodzić karoserię podczas mycia.
- Myj samochód regularnie. Stary i zaschnięty brud jest nie tylko nieestetyczny, ale również dużo trudniejszy do usunięcia. Regularna troska o lakier Twojego auta sprawi, iż cała czynność będzie łatwiejsza, a samochód dłużej utrzyma elegancki wygląd.
Czym, gdzie i kiedy myć samochód?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do mycia samochodu należy używać wyłącznie dedykowanych do tego celu środków. Przydatne są również sprzęty, które ułatwią Ci pracę pianownica Kärcher i myjka ciśnieniowa. Wnętrze samochodu wyczyścisz przy pomocy odkurzacza do prania tapicerki samochodowej. Samochód można umyć na placu przed domem, jednak tylko wtedy, gdy podjazd posiada adekwatny odpływ. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na korzystanie z myjni ręcznych lub automatycznych. Niestety w takich miejscach nie zawsze możesz mieć pewność, iż wykorzystywane szczotki są czyste, a używane środki należą do tych wysokiej jakości.
Czas mycia samochodu też ma znaczenie. Zimą i jesienią należy pamiętać, aby myć auto tylko przy dodatnich temperaturach. Kontakt wody z lakierem w mroźny dzień może spowodować jego uszkodzenie. Latem i ciepłą wiosną warto wybrać bezdeszczowy, jednak nieupalny dzień. jeżeli to możliwe unikaj również pełnego słońca. Nie tylko dla Ciebie mycie auta będzie przyjemniejsze, ale również karoseria pozostanie nienaruszona.
Zobacz film jak wygląda praca z dyszą do piany Kärcher:
Etapy mycia auta
Samodzielne mycie auta można podzielić na kilka podstawowych etapów:
Spłukanie piachu i powierzchniowego brudu
Pierwszy etap to bez względu na porę roku, dokładne spłukanie samochodu z kurzu, piachu i innych zabrudzeń. Możesz do tego celu użyć myjki ciśnieniowej lub domowego szlaucha. To prawdopodobnie najważniejszy etap mycia auta. Zrób to ze szczególną starannością, gdyż pozostawione zabrudzenia, mogą trwale uszkodzić lakier, a to niesie ze sobą znaczne koszty.
Naniesienie piany
Samochód jest mokry, jednak przez cały czas nie jest czysty. Na tym etapie nanieś na niego pianę. Przyda Ci się do tego celu pianownica Kärcher. Jednym z jej wariantów, jest pianownica do myjki ciśnieniowej. Podłącza się ją do tego urządzenia i można w łatwy sposób umyć samochód. jeżeli jednak nie masz w domu tego typu sprzętu, sprawdzi się również dobra gąbka, przy pomocy której wytworzysz dużą ilość piany. Pozostaw aktywną pianę na kilka minut, by mogła ona wniknąć w zabrudzenia. Dzięki temu staną się one miękkie i łatwe do usunięcia.
Dokładne umycie karoserii wodą z szamponem
Zaczynamy aktywne mycie! Do wiadra nalej około 10l wody i miarkę szamponu przeznaczonego do mycia karoserii. Pamiętaj, by wybrać ten odpowiedni, do panującej pory roku. W dobrym szamponie, oprócz składników czyszczących, zawarty jest również wosk, który przy okazji zabezpiecza i nabłyszcza lakier samochodu. Następnie umyj dokładnie cały samochód. Zacznij od dachu i powoli kieruj się ku dołowi. Unikniesz w ten sposób niechcianych zacieków i dwukrotnego mycia tych samych miejsc. Myj karoserię kolistymi ruchami. Nie zapomnij o tablicach rejestracyjnych, wycieraczkach i światłach.
Spłukiwanie
Kiedy dokładnie umyjesz cały samochód, ponownie spłucz go wodą. W ten sposób usuniesz zbędne resztki detergentu, które mogłyby pozostawić brzydkie zacieki. Samochód spłucz, zaczynając od dachu i kierując się ku podwoziu.
Wycieranie do sucha
Ostatni etap mycia samochodu to wycieranie do sucha. Pod żadnym pozorem nie można go pominąć. Pozostawienie mokrego auta może zmarnować cały dotychczasowy wkład pracy. Kilka minut poświęcone na osuszenie karoserii zapewni elegancki połysk lakierowi i będzie zwieńczeniem włożonego trudu.
Tapicerka – jak sprawić, by znów była czysta?
Czysty samochód to jednak nie tylko karoseria, ale również wnętrze. Tu również masz wybór. Możesz oddać samochód w ręce profesjonalistów bądź samodzielnie wyczyścić tapicerkę. Rosnące ceny usług oraz coraz łatwiej dostępne profesjonalne sprzęty skłaniają ku temu drugiemu rozwiązaniu. Czyszczenie tapicerki to koszt od około 200 do choćby kilkuset złotych, w zależności od stanu i ilości zabrudzeń.
Jaki odkurzacz Kärcher wybrać do prania tapicerki? Poznaj opinie, modele i ceny odkurzaczy? -> https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/pranie-tapicerki-samochodowej-samodzielnie-czy-w-serwisie-ceny.html
Czyszczenie tapicerki rozpocznij od dokładnego odkurzenia wnętrza auta. Przyda Ci się do tego odkurzacz wielofunkcyjny, akumulatorowy lub przewodowy. Dokładne odkurzenie samochodu to połowa sukcesu.
Teraz czas na usuwanie plam. Tu również możesz ułatwić sobie pracę przy pomocy odkurzacza piorącego. Odkurzacz piorący do samochodu przyda się również w domu np. do czyszczenia kanap i foteli. Dlatego warto rozważyć jego zakup. Po zakończonym praniu pozwól tapicerce dobrze wyschnąć. jeżeli to możliwe zostaw na noc uchylone okna, tak aby wilgoć mogła swobodnie odparować. Następnego dnia warto jeszcze raz odkurzyć samochód. Teraz jest już w pełni czysty.
Źródła:
https://www.moje-auto.pl/blog/porady/samodzielne-mycie-auta-w-6-krokach
https://e-lakiernik.net/porady/post/reczne-mycie-samochodu-krok-po-kroku
https://sonax.katowice.pl/content/20-mycie-auta
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).