Jak się objawia łokieć golfisty i kiedy wymaga leczenia ortopedycznego?

pultusk24.pl 2 godzin temu
Ból po wewnętrznej stronie łokcia przy zaciskaniu dłoni może wydawać się drobnostką. Jednak jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas i ogranicza codzienne ruchy – nie powinniśmy go lekceważyć. Może to być tzw. łokieć golfisty, czyli przeciążeniowy stan zapalny mięśni zginaczy przedramienia. Dolegliwość nie dotyczy wyłącznie sportowców. W rzeczywistości może pojawić się również u osób amatorsko uprawiających sport, pracujących manualnie albo piszących długo na komputerze. Sprawdź, jak rozpoznać łokieć golfisty i kiedy warto zgłosić się do ortopedy. Czym jest łokieć golfisty i kogo dotyczy najczęściej?

Łokieć golfisty to zapalenie przyczepów mięśni zginających nadgarstek i palce – znajdują się one po wewnętrznej stronie stawu łokciowego. Najczęściej rozwija się u osób, które przez dłuższy czas wykonują powtarzalne ruchy ręką. Nie trzeba grać w golfa, aby doświadczyć tej dolegliwości. Często chorują pracownicy fizyczni, ogrodnicy, monterzy, stomatolodzy czy osoby spędzające wiele godzin przy klawiaturze, np. informatycy.

Warto odróżnić łokieć golfisty od łokcia tenisisty – te dwie dolegliwości różnią się lokalizacją bólu. W łokciu tenisisty ból pojawia się po stronie zewnętrznej, natomiast w łokciu golfisty – po stronie wewnętrznej.

Charakterystyczne objawy łokcia golfisty

Najbardziej typowym objawem łokcia golfisty jest ból, który pojawia się w okolicy przyśrodkowej części łokcia. Może promieniować w kierunku przedramienia i nasila się przy zginaniu nadgarstka, ściskaniu dło
Idź do oryginalnego materiału