Jak składowane są odpady promieniotwórcze? Ruszyły zapisy na dni otwarte KSOP w Różanie

2 dni temu
Zdjęcie: Zapisy na dni otwarte Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie (autor: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych)


Już można się zapisywać na dni otwarte Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie. Odbędą się 20 i 21 lipca. To jedyny taki punkt w Polsce, gdzie są składowane odpady promieniotwórcze.

Dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Aneta Korczyc informuje, iż będzie można dowiedzieć się, jak bezpiecznie nimi zarządzać.

Będziemy Państwu opowiadać, jak my te odpady przygotowujemy, jak je odbieramy od klienta, a także jak je składujemy. Jest to też bardzo interesujący moment, żeby się dowiedzieć w ogóle, co to jest zjawisko promieniotwórczości i jak skutecznie wykorzystujemy jego adekwatności, chociażby do leczenia i diagnostyki chorób ludzi — mówi Korczyc.

Odpady promieniotwórcze powstają przede wszystkim w medycynie, w nauce i przemyśle. I żeby Państwu przybliżyć, co może być takim odpadem promieniotwórczym, spróbujmy sobie wyobrazić pacjenta, który jest leczony onkologicznie i właśnie ma podawany lek, który jest oparty na izotopach promieniotwórczych. Odpadem z takiej procedury są rękawiczki, których pielęgniarka używała, strzykawka, igła i tym podobne. I właśnie takie odpady trafiają do naszego składowiska — wyjaśnia.

Na teren składowiska będą już mogły wejść dzieci od 7 roku życia pod opieką dorosłych. Szczegóły rejestracji znajduję się na stronie internetowej Zakładu.

19 lipca bez zapisów będzie można obejrzeć w plenerze film biograficzny o Marii Skłodowskiej Curie.

Idź do oryginalnego materiału