Przygotowanie do wizyty u urologa
Czym zajmuje się urolog? Urolog to lekarz - specjalista, który świadczy usługi związane z diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób oraz dysfunkcji damskiego i męskiego układu moczowego. W przypadku panów urolog czuwa także nad ich zdrowiem intymnym. Stąd też pierwszym krokiem podczas rozmowy z urologiem będzie dokładna analiza i opisanie objawów, które Ci dokuczają. Najlepiej zadać sobie kilka pytań i spisać odpowiedzi na kartce, którą weźmiesz na konsultację. Dzięki temu choćby w dużym stresie, o niczym nie zapomnisz. Zastanów się:
- Od jakiego czasu realizowane są objawy?
- Czy pojawiają się w konkretnych porach dnia lub okolicznościach?
- Jak intensywnie odczuwasz dyskomfort?
- Co go nasila lub łagodzi?
Takie podstawowe informacje ułatwią lekarzowi postawienie wstępnej diagnozy. Zanotuj też wszystkie przebyte choroby, zabiegi oraz problemy zdrowotne związane z układem moczowym lub rozrodczym, które miały miejsce w przeszłości. Nie zapomnij o liście przyjmowanych leków i suplementów, również ziołowych.
Może się zdarzyć, iż w czasie konsultacji u urologa, zostaniesz poproszony o wykonanie kilku badań, które przybliżą lekarzowi Twój aktualny stan zdrowia. Najczęściej zaleca się badanie ogólne moczu, które pozwala ocenić pracę nerek, wykryć ewentualne infekcje, krew lub białko w moczu oraz oznaczenie poziomu kreatyniny lub PSA z krwi. Koniecznie udostępnij lekarzowi wyniki badań w czasie następnej wizyty.
Zadbaj też o swoje nastawienie psychiczne. Z racji tego, czym zajmuje się urolog, może zadać Ci jakieś niewygodne lub wstydliwe pytania. Pamiętaj, iż szczera odpowiedź jest istotna dla postawienia trafnej diagnozy i podjęcia celowanego leczenia.
Jakie pytania może zadać urolog?
Dokładny wywiad z pacjentem jest niezbędnym narzędziem, które umożliwia urologowi, a także lekarzowi każdej innej specjalizacji, zrozumienie Twojego problemu, ustalenie potencjalnych jego przyczyn i zlecenie dalszych działań. Urolog online w czasie konsultacji może Cię zapytać o:
- częstotliwość oddawania moczu i ewentualne zmiany w jego wyglądzie,
- ból, pieczenie lub trudności związane z oddawaniem moczu,
- obecność krwi w moczu,
- problemy z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji – w przypadku mężczyzn,
- zmiany w wyglądzie narządów układu moczowego, wysypki, podrażnienia, obrzęki,
- pozostałe dolegliwości związane z układem moczowym m.in. uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, nagłego parcia czy nietrzymanie moczu,
- Twoją dietę i styl życia.
Jakie badania diagnostyczne może zlecić urolog?
Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, przejrzeniu wyników badań oraz, jeżeli to konieczne - (w gabinecie stacjonarnym - badaniu fizykalnym, lekarz może postawić wstępną diagnozę i skierować na dalsze badania. Poza podstawową analizą moczu oraz parametrów krwi urolog może zlecić przeprowadzenie bardziej specjalistycznego obrazowania, w tym:
- USG nerek i pęcherza moczowego, prostaty, jąder,
- uroflowmetrię,
- cystoskopię,
- biopsję prostaty,
- badania hormonalne.
Jakie objawy warto zgłaszać urologowi?
Do wizyty u urologa powinny skłonić Cię już pierwsze, choćby niewielkie problemy związane z układem moczowym lub rozrodczym mężczyzn. Wczesne zgłoszenie objawów jest niezwykle pomocne w szybkiej diagnozie i wdrożeniu skutecznego leczenia. jeżeli nie chcesz czekać w kolejkach lub Twoje objawy są bardzo nasilone, najlepszym wyjściem jest zapisanie się do urologa online, na przykład poprzez nowoczesną platformę telemedyczną - Med24. Jakie symptomy powinny skłonić Cię do zarezerwowania e-wizyty?
- Infekcja układu moczowego,
- zaburzenia erekcji,
- łagodny przerost prostaty.
Z urologiem online można również skonsultować wszelkie zmiany w oddawaniu moczu — częstsze niż zwykle wizyty w toalecie, nagłe, niekontrolowane parcie, problem z rozpoczęciem oddawania moczu, słaby lub przerywany strumień, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza czy niekontrolowane wycieki.
Każde pieczenie lub ból w trakcie oddawania moczu, może wskazywać na infekcję dróg moczowych, zapalenie cewki moczowej lub inne problemy wymagające leczenia farmakologicznego. Koniecznie poinformuj urologa o choćby niewielkiej ilości krwi w moczu, jakimkolwiek bólu w okolicy nerek, dolnej części pleców lub podbrzusza.
Panowie powinni zgłosić specjaliście wszelkie trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji, ból, obrzęk, guzki lub zmiany w wyglądzie jąder oraz trwające dłużej niż rok nieskuteczne próby poczęcia dziecka. Niepokojąca jest pojawiająca się wydzielina z cewki moczowej, niezwiązana z oddawaniem moczu, zmiany skórne, guzy, zaczerwienienia czy owrzodzenia na penisie, a także ból podczas stosunku.
Z konsultacji urologicznej online możesz skorzystać także po to, by omówić z lekarzem wyniki badań lub zasięgnąć porady np. w zakresie możliwości leczenia nietrzymania moczu.
Co dzieje się po wizycie u urologa?
Kolejne kroki po konsultacji z urologiem zależą od zdiagnozowanego problemu. Lekarz może wystawić skierowanie na dodatkowe badania, wdrożyć leczenie farmakologiczne, a w przypadku bardziej zaawansowanych problemów, zlecić dodatkową konsultację z lekarzem innej specjalizacji lub zdecydować o konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. W każdym przypadku urolog dobiera terapię indywidualnie, zgodnie z potrzebami pacjenta i postawioną diagnozą.