W tym roku, z wyjątkiem niedziel, będziemy mieli 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Znając wcześniej kalendarz urlopowy na 2025 rok, możemy z wyprzedzeniem zaplanować sobie wyjazdy oraz wakacje, a do ustalenia konkretnych dat mamy wiele możliwości
Fot. Pixabay
Wraz z końcem minionego roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Zakłada ona, iż również Wigilia jest dniem niepracującym, co oznacza, iż w tym roku, po wyłączeniu niedziel, mamy do dyspozycji 14 dni ustawowo wolnych od pracy.
W tym roku układ świąt państwowych i religijnych jest korzystny dla pracowników, gdyż mogą oni sobie zaplanować tak zwane długie weekendy. Pod koniec bieżącego roku możem bowiem wziąć dwa dni wolne przed Wigilią, które wypadają 22 i 23 grudnia (poniedziałek i wtorek) aby cieszyć się tygodniowym odpoczynkiem. Natomiast wykorzystanie pięciu dni urlopu między Bożym Narodzeniem a Trzech Króli (29, 30 i 31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia) zagwarantuje nam aż dwa tygodnie wolnego. To z kolei jest doskonałą okazją dla fanów zimowych wyjazdów.
Również na okres wiosenno-letni możemy zaplanować sobie długi weekend – w piątek, 2 maja (przed Świętem Konstytucji 3 maja) oraz w piątek, 20 czerwca (po Bożym Ciele). Ponadto tegoroczne Święto Niepodległości wypada we wtorek, zatem osoby planujące urlop 10 listopada mogą cieszyć się dodatkowym dniem wolnym.
Kodeks pracy wskazuje również, iż w sytuacji gdy święto przypada w sobotę, pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego w terminie uzgodnionym z pracodawcą. W związku z tym majówka (od 1 do 4 maja) będzie możliwa także bez wykorzystywania urlopu, pod warunkiem iż pracodawca zgodzi się na dzień wolny w piątek, 2 maja za przypadające w sobotę święto Konstytucji 3 Maja. Dobrą wiadomością jest również fakt, iż trzy dni wolnego bez wykorzystywania urlopu będą do dyspozycji w dniach od 15 do 17 sierpnia. Wówczas bowiem wypadają Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.