15 maja obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki. Jego ideą jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.
Pomysłodawcą święta był Andrzej Zalewski, dziennikarz Polskiego Radia, prowadzący audycję „Ekoradio” także na antenie Radia Kielce. Był to znany miłośnik przyrody i meteorolog – przypomina rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka.
– Święto obchodzone jest nieprzerwanie od 2002 roku. Ma promować polską przyrodę i dbałość o środowisko, ale też przypominać, iż warto zachować od zapomnienia ważne osoby, chwile i miejsca. Redaktor Andrzej Zalewski uważał, iż Polacy powinni mieć swojego kwiatka o symbolicznym znaczeniu. Dla przykładu, Holendrzy mają tulipany, Anglicy – hiacynty, Francuzi – narcyza, a Tyrolczycy szarotkę – wymienia.
Andrzej Zalewski zauważył, iż w Polsce rośnie dużo niezapominajek i doszedł do wniosku, iż ten kwiat będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości oraz dowodem szacunku dla rodzimej przyrody. Proponował też, żeby święto zakochanych w Polsce obchodzić nie w lutym, kiedy pogoda jest niekorzystna, ale właśnie w maju.
W Polsce dziko rosnąca niezapominajka jest pod ochroną, zatem nie można jej zrywać ani podbierać sadzonek.