Już tylko kilkanaście dni pozostało do końca 2024 roku. Dla Kozienickiego Domu Kultury był to bardzo pracowity rok, pełen wielu wydarzeń, ważnych decyzji, a także kilku nowości. O tym, jak wyglądało ostatnich 12 miesięcy rozmawiamy z Dyrektorką Kozienickiego Domu Kultury Elwirą Kozłowską.
Pani Dyrektor, proszę wskazać jedno najważniejsze przedsięwzięcie dla KDK, które miało miejsce w 2024 roku? Jakie wydarzenie szczególnie Pani zapamięta?
Zdecydowanie uruchomienie Dziecięcego Uniwersytetu Nauki i Kultury, czyli DUNiK-u. To projekt, nad którym pracowaliśmy przez długi czas, analizując potrzeby mieszkańców i nasze możliwości. Od kilku lat planowaliśmy stworzenie uniwersytetu dla dzieci, ale dopiero w 2024 roku udało się to zrealizować. Uczestnicy, czyli nasi mali studenci, okazali ogromne zainteresowanie – początkowo przygotowaliśmy 75 miejsc, jednak gwałtownie okazało się, iż to za mało. Dziś mamy już 100 dzieci, które biorą udział w warsztatach, zajęciach z wykładowcami akademickimi i w innych aktywnościach. Tak duże zainteresowanie pokazuje, jak bardzo była to potrzebna oferta, której w Kozienicach brakowało. Jestem dumna, iż udało się to zrealizować.
Pani Dyrektor, skoro jesteśmy w temacie uniwersytetów, to zapytam o starsze rodzeństwo DUNiK-u, czyli o Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tu na studentów-seniorów czekała istotna zmiana, prawda?
Tak, po kilku latach przerwy wróciliśmy do płatności na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Czesne, które uprawnia do uczestnictwa w wykładach oraz opłaty za zajęcia fakultatywne, były zawieszone ze względu na dofinansowanie budowy Centrum Kulturalno-Artystycznego. Jednak ze względu na rosnące koszty, takie jak opłaty za media czy organizację wykładów, musieliśmy powrócić do tego systemu. Otrzymaliśmy też mnóstwo sygnałów od naszych seniorów, którzy prosili o przywrócenie płatności po to, by mogły zostać zniesione limity zapisów na zajęcia fakultatywne. W efekcie wprowadziliśmy symboliczne opłaty, które nie obciążają zbytnio budżetów uczestników, a pozwalają na dalsze rozwijanie oferty. W tym roku mamy ponad 500 studentów i cieszymy się, iż zmiany zostały zaakceptowane przez naszych słuchaczy.
DUNiK i UTW to tylko część stałej oferty Kozienickiego Domu Kultury. Proszę nam powiedzieć, jak wygląda w tej chwili propozycja zajęć stałych dla naszych mieszkańców?
Zgodnie z planem, w październiku rozpoczęliśmy kolejną edycję Akademii Szerokich Horyzontów. W tym roku mamy prawie 30 grup warsztatowych, w których bierze udział ponad 500 uczestników. To bardzo dobry wynik. Dodatkowo, rozwijamy ofertę dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami – w tej chwili prowadzimy zajęcia terapeutyczne dla 6 grup, z których korzysta około 40 osób. Z kolei dla dorosłych przygotowaliśmy cztery kursy odpłatne, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Widać, iż mieszkańcy Kozienic mają potrzebę twórczej aktywności, i to nas bardzo cieszy.
A jak wyglądało zainteresowanie ofertą wydarzeń kulturalnych? Ten rok wydaje się być rekordowy pod tym względem. Proszę nam przypomnieć, jakie wydarzenia czekały na naszych mieszkańców?
Tak, w 2024 roku oferta KDK była naprawdę bogata. Rozwinęliśmy ofertę „Kulturalnych Czwartków w KDK”, gdzie na naszych widzów czekały spektakle teatralne, koncerty, kabarety, stand-upy, a także wyjątkowe projekcje kinowe. Zainteresowanie było ogromne. Na niektóre wydarzenia wyprzedaliśmy wszystkie bilety, sala była pełna, a na innych frekwencja była nieco mniejsza. Warto dodać, iż KDK nie jest wyłącznym organizatorem wszystkich wydarzeń w ramach „Kulturalnych Czwartków”. Współpracujemy z teatrami, agencjami artystycznymi i firmami eventowymi, co pozwala na stworzenie zróżnicowanej oferty. To z kolei czasami wiąże się z odwołaniem lub zmianą terminu niektórych występów.
A co się działo w tym roku?
Wśród wydarzeń, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, były koncerty takich artystów jak Stefano Terrazzino, Łukasz Zagrobelny, Michał Bajor, Grupa MoCarta czy zespół Raz Dwa Trzy. Oprócz koncertów, mieliśmy również występy kabaretowe – wystąpiły Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Młodych Panów, a także stand-upy w wykonaniu Romana Żurka, Piotra Bałtroczyka, Rafała Rutkowskiego, Tomasza Karolaka czy Antoniego Syrka-Dąbrowskiego. Dla dzieci zorganizowaliśmy interaktywne spektakle, takie jak „Magiczni Show” i „Hau Hau Show” oraz m.in. koncert grupy Małe TGD. Były także wydarzenia kinowe, m.in. retransmisje oper i koncertów. Na dużym ekranie zobaczyliśmy operę „Wesele Figara”, operetkę „Kraina Uśmiechu”, a także koncerty, które przygotowali muzyczni mistrzowie: André Rieu oraz Andrea Bocelli.
Skoro jesteśmy przy kinie, to chciałbym zapytać o Klub Filmowy „Znicz”. Ten został uruchomiony w ubiegłym roku. Proszę nam powiedzieć, ile osób aktualnie skupia?
Klub Filmowy „Znicz” cieszy się sporym zainteresowaniem, co mi osobiście sprawia ogromną radość. Jest to przestrzeń dla miłośników kina, którzy chcą obejrzeć interesujące filmy, podyskutować o nich i spotkać się z ich twórcami. W tym roku zorganizowaliśmy 12 spotkań, w tym projekcje filmów, prelekcje oraz dyskusje z filmoznawcami. Klub ma już prawie 70 członków, co jest bardzo dobrym wynikiem, a grono to wciąż się powiększa. Każdy, kto lubi kino, jest serdecznie zaproszony do dołączenia.
Pani Dyrektor, poruszyliśmy już wiele tematów, ale to wciąż nie całość działalności Kozienickiego Domu Kultury. Działo się powiem znacznie więcej. O czym jeszcze warto wspomnieć?
Myślę, iż przede wszystkim o naszej działalności wystawienniczej. We wrześniu otworzyliśmy wystawę retrospektywną prac Bogusława Lustyka, światowej sławy artysty, który wychował się w Kozienicach. To była największa indywidualna wystawa, jaką zorganizowaliśmy w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Poza tym, w tym roku gościliśmy również prace Marleny i Andrzeja Zielińskich, Elżbiety Staniszewskiej, Tadeusza Dębskiego oraz Celiny Drzewieckiej. Organizowaliśmy także cykliczne spektakle teatralne, warsztaty literackie i konkursy dla dzieci i młodzieży. Ważnym wydarzeniem był też XXI Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka. W tym roku, Grand Prix festiwalu zdobył Filip Rychcik, a w amfiteatrze wystąpił zespół Feel.
Kozienicki Dom Kultury angażował się także w inne wydarzenia, takie jak: Dzień Puszczy Kozienickiej czy koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który był po prostu zachwycający.
Pani Dyrektor, niewątpliwie tych wydarzeń oraz pozytywnych aspektów w 2024 roku było bardzo dużo. Chciałbym jednak zapytać również o tę drugą stronę medalu. Z jakimi problemami i wyzwaniami musiał mierzyć się w 2024 roku Kozienicki Dom Kultury?
Jak w każdym roku, zmierzyliśmy się z wyzwaniami finansowymi. Wzrost kosztów związany z inflacją, podwyżkami cen mediów i usług wymusił na nas wprowadzenie oszczędności, w tym rezygnację z niektórych wydarzeń lub ich przesunięcie w czasie. Z drugiej strony, cieszymy się, iż pomimo tych trudności udało się utrzymać szeroką ofertę i kontynuować nasze projekty. najważniejsze były środki z budżetu gminy, które pozwoliły na realizację naszych planów. Warto także dodać, iż wyzwaniem było sprostanie dużemu zainteresowaniu, które zaskoczyło nas pozytywnie, zwłaszcza w przypadku wydarzeń artystycznych i uniwersyteckich.
Pani Dyrektor, bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję również. To była przyjemność rozmawiać o naszej działalności, a już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców do korzystania z naszej oferty w nadchodzącym roku. Część wydarzeń została już ogłoszona, kolejne będziemy sukcesywnie zapowiadali. Korzystając z okazji, pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Życzę odwagi do sięgania po marzenia, zdrowia, które będzie fundamentem szczęścia oraz pomyślności, która rozjaśni każdą drogę. Wesołych Świąt i pełnego nadziei Nowego 2025 roku!