Wydawałoby się, iż o witaminie D wiemy już niemal wszystko. Nic jednak mylnego. Wciąż pojawiają się nowe badania potwierdzające jej pozytywny wpływ na zdrowie. W przypadku dawkowania wciąż jednak popełniamy błędy. Medonet przypomina, ile powinna wynosić dzienna dawka witaminy D zgodnie z najnowszymi wytycznymi. W Polsce, gdzie niedobór witaminy D jest problemem o znacznym zasięgu, eksperci nie ustają w staraniach, by dostosować i uaktualnić wytyczne dawkowania. Profesor Carsten Carlberg, wybitny badacz z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, podkreśla znaczenie regularnej suplementacji tej witaminy, niezbędnej dla zdrowia kości i efektywnego funkcjonowania układu odpornościowego.
W świetle najnowszych badań epidemiologicznych, które wyraźnie wskazują na niedobory witaminy D wśród Polaków, zespół naukowców w składzie z prof. Pawłem Płudowskim opracował zaktualizowane wytyczne dawkowania. Jak podaje Medonet, publikacja tych zaleceń w prestiżowym czasopiśmie "Nutrients" z 30 stycznia 2023 roku ma stanowić odpowiedź na potrzeby różnych grup demograficznych.
Jak przypomina Medonet, zgodnie z raportem z 2023 roku dzienna dawka witaminy D powinna być dostosowana do wieku i specyficznych potrzeb, tak aby zapewnić optymalne korzyści zdrowotne. Wśród