Ponad połowa mężczyzn w Polsce po 60 roku życia i aż 90 procent po 80 roku życia walczy łagodnym przerostem prostaty – alarmują lekarze. Choroba zmniejsza komfort życia, a nieleczony rozrost gruczołu krokowego może doprowadzić do niewydolności nerek.
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie zwracają uwagę na ten problem i przypominają o tym, iż jedną z metod leczenia choroby jest zabieg embolizacji tętnic prostaty. Zabieg jest małoinwazyjny i stosowany np. u pacjentów z problemami kardiologicznymi.
W lecznicy zabiegi embolizacji tętnic gruczołu krokowego wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ, a kwalifikacja pacjentów odbywa się między innymi w Poradni Urologicznej USG nr 4 w Lublinie.
Listopad został uznany na całym świecie czasem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.
Listopad został uznany na całym świecie czasem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę. Najczęstszym nowotworem męskim jest rak prostaty. Stanowi 20 proc. wszystkich zachorowań. Na raka jąder chorują głównie młodzi mężczyźni. Nowotwór jądra może dotknąć każdego, bez względu na styl życia. W rozpoznawaniu i leczeniu nowotworów męskich kluczowa jest profilaktyka.
MaTo / opr. AKos
Fot. pixabay.com