Jakie są efekty miejskiego programu in vitro? 9 dzieci i jedno w drodze

3 godzin temu

Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce obowiązuje rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro. Miasto Tychy już wcześniej wspierało pary zmagające się z trudnościami w poczęciu dziecka, realizując własny program „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022–2025”.

Efekty programu są wymierne – urodziło się dziewięcioro dzieci, a na jedno jeszcze czekamy. Łącznie do programu zakwalifikowano 36 par spośród planowanych 42. Każda z nich mogła skorzystać z jednej, indywidualnie dobranej procedury medycznej. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 178 690 zł i został pokryty z budżetu miasta.

W 2023 roku operatorem programu było InviMed – Europejskie Centrum Macierzyństwa z Katowic, prowadzone przez Medi Partner Sp. z o.o. Klinika zapewniła pacjentom nie tylko pomoc medyczną, ale także wsparcie psychologiczne i dietetyczne.

„Nasze leczenie trwało kilka lat, ale było nieskuteczne. Kiedy więc pojawił się tyski program, a w nim klinika InviMed, wiedziałam, iż jesteśmy w dobrym miejscu. Bardzo zależało nam na tym, żeby dostać się do tego programu. Wiedziałam, iż miejsca są ograniczone, ale wszystko się udało. Mamy nasze szczęście, nasz mały brakujący puzzelek – małą Honoratkę. To dowód na to, iż warto walczyć o marzenia, a in vitro jest sposobem, żeby je spełnić” – mówi pani Aleksandra, jedna z uczestniczek tyskiego programu.

Warunkiem przystąpienia do programu była m.in. odpowiednia dokumentacja medyczna, wiek kobiety (20–42 lata) oraz zgoda na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania zarodków.

Przypomnijmy, iż od czerwca 2024 roku w Polsce funkcjonuje także rządowy program finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, oferujący bezpłatne leczenie niepłodności metodą in vitro.

Idź do oryginalnego materiału