Jan Wiśniewski opisał jak wyglądała Historia Kościoła w Kluczewsku oraz jak kościół wyglądał w ówczesnych czasach. Tutaj znajdziecie opis przygotowany przeze mnie Historia budowy Kościoła w Kluczewsku. Jak zatem opisał to ksiądz Jan Wiśniewski:
KLUCZEWSKO
Kluczewsko w 1561 r. należy do Jana Chocimowskiego sędzi opoczyńskiego i komornika granicznego Sandomierskiego dla powiatu chęcińskiego1.
Kluczewsko w drugiej połowie XVII w. należało do Zygmunta z Szczekarzewic Tarły starosty pilzneńskiego, zaś 1694 r. do jego syna Jana Tarły, również star. pilzn., którą to wieś razem z wsiami Pilczyce i Brzeście odziedziczył po dokonanym podziale majątku po śmierci ojca (arch. kap. Kyrzelów. 2).
Jest tradycja, iż w Kluczewsku rezydował Karol XII król szwecki.
Dobra Kl. stanowiły uposażenie kanonika kolegiaty kurzelowskiej prebendy Kluczewsko. Kluczewsko w XVIII w. należało do Feliksa Turskiego księcia biskupa krakowskiego, który miał tu rezydencję i Przyjeżdżał na letnie mieszkanie.
W 1796 r. w miesiącu kwietniu Xawery Turski zaprosił do Kluczewska tak plebana z Januszewic (do tej bowiem parafji należało Kluczewsko) jako też i przedstawicieli kapituły kurzelowskiej, by wyjawić im swą wolę ufundowania w Kluczewsku parafji i przeniesienia takowej z Januszewic do Kluczewska. W tym też celu wydelegowani zostali przez Ignacego Krasickiego, nominata arcybpa gnieźnieńskiego następujący księża:
Ks. Stanisław ze Skarbkowej Woli Dunin Wolski, kanonik i oficjał piotrkowski, prob. na Olesznie i Skórkowicach, Stanisław Kolumna Walewski, kanonik liwski, prob. na Kurzeszynie i Dobrzynie, Szymon Tymowy Tymowski na Rzaśni Franciszek Jankowski na Kobielu proboszczowie. Kościół zaczęto budować w 1797 r. Stawiano go powoli, skoro dopiero w 1812 r. biskup pozwolił przenieść parafję do nowej świątyni. Kościół jest murowany, sklepiony; mury na zewnątrz wspierają szkarpy i pilastry. Attyka barokowa. Sklepienie ozdobione arkadami, wspartemi na przyściennych pilastrach. Posadzka z piaskowca. Rozmiary kościoła 3xX18X24 łokcie. Dwa okna oświetlają prezbiterium jest węższe od nawy. Za wielkim ołtarzem zakrystja, dobudowana do prezbiterjum, ma kształt dużej absydy, sięgającej do ściany prezbiterium. Kościół bowiem w 1888 r. był znacznie powiększony. Wielki ołtarz zdobią trzy nisze- niby tryptyk. W nich trzy figury: w środku P. J. na krzyżu. Pod krzyżem Marya Bolesna Matka i św. Jan. W niszach św. Piotr i Paweł. W pierwotnym kościele była w głównym ołtarzu Trójca święta.
W nawie po str. Ew. renesan. ołtarz Niep. Poczęcia N. M. P. Na szczycie figura św. Józefa.
Po str. Ep. ołtarz św. Wawrzyńca. Wysoko figura św. Kazimierza. Te dwa ołtarze mają kształt sarkofagu. Każdy zdobią po dwie kolumny. Organ jest ulokowany na sklepionej arkadzie.
[1] Z dokum. koleg. kurzelowskiej
[2] W 1694 r. Wojc. Święcicki admin. tych dóbr
Jan Wiśniewski- Historia Kościoła w Kluczewsku opis pomników.
POMNIKI
Po stronie Ewang. duża płyta z chęcińskiego marmuru. Herb Jastrzębiec ozdobiony armaturą i napis:
Wojciech Czernicki
dymisjonowany majorem byłych wojsk polskich urodził się 1783 r. pospieszył na usługi kraju 1807 znajdował się w bitwach pod s. Maria Belchite, Lerida, Checa, Puzol, Guadelaviar, Valencją, w 1ym i 2im oblężeniu Saragosy, Lerida, Mequinenza, Tarragona, Sagont w Hiszpanii. Pod Smoleńskiem, Możajskiem i nad Berezyną, w oblężeniu Magdeburga i pod Lipskiem. R. 1828 w nagrodę 30 letniej służby otrzymał uwolnienie i pensją z mundurem. Dnia 9 sierpnia 1835 r. zmarł we wsi Januszewicach. Józefa z Łuczyckich pozostała małżonka z Marją córką i Włodzimierzem synem ku wiecznej pamiątce kamień ten kładą, prosząc czytelnika o pobożne westchnienie za spoczywającego przy tej świątyni męża.
20 czarny marmur:
D. O. M. Tu spoczywa W X Franciszek Wolski kanonik kolegjaty Kurzelowskiej pleban Januszowski, umarł R. 1812 d. 2 m. sierpnia. Uprasza przechodzących o pozdrowienie Anielskie.
Nieco dalej w arkadzie pomnik marmurowyz2 fotografjami na porcelanie:
Wieczny odpoczynek racz dać Panie duszom
Stefanii z Turskich Konarskiej zmarłej 25 czerwca
1890 r. w 40 roku życia i Wandy Konarskiej wrwa-
nej rodzicom w wiośnie jej życia zmar. 8 kwiet.
1885 r. osierocony mąż i ojciec pomnik ten kładzie.
Tyś dał Panie Tyś wziął. Niech imię Twoje święte
będzie błogosławione. Herby.
Po stronie przeciwległej: „śp. Julja z Pławińskich Szpą-
drowska zyła lat 56 um. d. 5 czer. 1864 r. Śp. Woj-
ciech Szpądrowski zył lat 87 um. dn. 25 listop. 1887 r.
proszą o westchnienie do Boga.
*
Szary marmurowy pomnik, na nim biała płyta:
+ D. O. M. Za duszę śp. Juljana Rydzewskiego ur. 13 lut. 1839 r. zm. czerw. 1907 r. Stroskana
żona i wdzięczni synowie proszą o westchnienie
do Boga. Na szczycie fotografja na porcelanie.
*
Większych rozmiarów pomnik z szar. marmuru z fotografją na porcelanie pana:
Śp.
Adam Jaksa Gryf Miechowita
Konarski
ur. w Malicach w ziemi Sandomierskiej 1839 r.
um. w Kluczewsku 1900 r. kochał pracę i ziemię
żył dla dzieci. Wdzięczni za wielką miłość synowie
i córki kamień ten kładą.
Owalny, podłużny pomnik:
Pamięci Ksawerego Turskiego stolnika Szadkow-
skiego dóbr Kluczewsko dziedzica. Marjanny z hra-
biów, Przerembskich żony. Ich synów Jana i Ignace-
go i Maksymiljana tutaj w majątku rodzinnym po-
chowanych, uprasza się o pobożne westchnienie do Boga.
Pamiątki. Starożytna kropielnica, dawna chrzcielnica z ciosu. Mszały wed. w Antwerpii 1631 r. w Wenecji 1761 r. Na chórze wisi stary obraz Matki Boskiej Niepokalanej, adorowanej przez św. Polskich 1639 . U stóp Marji św, Stanisław, przy nim herb Prus 10 św. Jacek, h. Odrowąż i herb akademji krak. przy św. Janie Kantym. Z prawej strony stoi ówczesny proboszcz patrząc na widza.
W zakrystji: Portret ks. Szpądrowskiego uszka srebrna x XVII w. ozdobiona ładnym reljefem i na niej herby:
S. G.
Poraj i S. Ł
P. I.
Z tej epoki złocony kielich. Dwa drewniane barokowe relikwiarze z rel. za szkłem s. Facundi M. s Laudati M. Candidi et Amati M. wyd. w Rzymie 1780 r. Potwierdził je Kacper Szajowski bp Laanden. sufr. Łowic.an. gnieź. archid. prep. Skarmski etc. 1784 r.
Dzwon lany 1760 r. za ks. Szpądrowskiego przelany był. Na drugim Anno Domini 1639. (pęknięty). Na dzwonnicę wejście z chóru.
W Januszewicach na miejscu gdzie stał kościół jest dziś kaplica.
W 1863 r. w Kluczewsku dowódca Józef Oksiński formował oddział powstańczy składający się z 400 ludzi i 80 koni jazdy. Stąd ruszono pod Koniecpol by stoczyć bitwę z dowódcą rosyjskim Bentkowskim. Oksiński okazał się marnym wodzem. (Dzieje 1863 r. przez Przyborowskiego. Lwów 1905 r. IV 228-231). W Kluczewsku marnował czas na niewłaściwych zabawach niefortunny dowódca Iskra, rozstrzelany przez Chmielińskiego w Drochlinie.
Dalszy ciąg plebanów
Ksiądz Franciszek Wolski kan. kurzelowski, um. w 1812 r. Na posiadanie probostwa i kanonii miał indult rzymski z 1782 r.
Ks. Michał Milewski był prob. do 1837 r. Um. 23 maja i spoczywa w Kluczewsku/
Po ks. M. ks. Paweł Barański administrował 3 lata.
Ks. Józef Pluciński 1840-43 r.
” Fran. Masłoń 1843-50 r.
” Wincenty Dąbrowski, który kościół pokrył gontem. Wyszedł do Poręby Górnej.
” Stodółkiewicz 1859-62 r.
” Biernacki po roku wyszedł do Włoszczowy.
” Marcin Smółka 1864 r. zmarły w Olkuszu.
” Tomasz Frelek do 1877. Obmurował cmentarz grzebalny.
” Szpakiewicz, który dał posadzkę kamienną w kościele.
” Pacyfik Szpądrowski od 1880 r. W 1888 r. kościół znacznie powiększył.
” Czesław Rydzewski, który potem przeniósł się do Djec. Warsz.
” Józef Pawłowski od 1911 r. Umarł w Drochlinie. Za tego proboszcza 20 i 21 maja 1914 r. ks. bp Łosiński odbył w Kl. wizytę pasterską.
” Adam Stala od 1925 r. Przedtem był proboszczem w Drochlinie.
Od 1928 r. ks. Władysław Serwatka prob. Poczta Włoszczowa.
Link do uzupełnionej listy proboszczów znajduję się tutaj.