Społeczność Jasła, miasta barbarzyńsko zniszczonego przez niemieckich hitlerowców, przywiązuje szczególną wagę do swojej historii. Zorganizowane 20 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, podtrzymują pamięć o naszych niezwykłych bohaterach, którzy ratując cudze życie, nie zważali na własne.
Oficjalna część obchodów rozpoczęła się w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Po odśpiewaniu Hymnu i powitaniu gości głos zabrał Adam Pawluś, Starosta Jasielski:
– Spotykamy się dzisiaj, w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, aby wspólnie uczcić pamięć bohaterów – naszych rodaków, których odwaga i ludzkie współczucie świeciły w najciemniejszych chwilach historii.- mówił starosta.
W swoim wystąpieniu starosta wspomniał o Eleonorze Goleń, rozstrzelanej pod murem jasielskiego więzienia, o Julianie Neyu i o innych, mniej znanych bohaterach naszego rejonu, którzy pomimo zagrożenia swojego życia z determinacją ratowali Żydów od zagłady.
– W ubiegłym roku rozpoczęliśmy również upamiętnianie miejsca kaźni, które w niewielkim fragmencie pozostało w piwnicach szpitala „za Bursą”. Właśnie tam znajdowało się gestapowskie więzienie, w którym zamordowano lekarza Juliana Neya, który razem z Anną Bogdanowicz pomógł uciec z jasielskiego getta żydowskiego nauczycielce Sarze Diller i jej matce. – przypomniał starosta.
Następnie wykład wygłosił Przemysław Misiołek z Muzeum Regionalnego w Jaśle, przybliżając w nim tragiczną historię Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz żydowskiej rodziny, którą przez dwa lata ukrywali na swoim poddaszu w Markowej. Ulmowie, podobnie jak Anna Bogdanowicz i Julian Ney, zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Warto podkreślić, iż na tej liście najwięcej jest Polaków, pomimo tego, iż Niemcy tylko w Polsce stosowali bezwzględną zasadę – mordowali wszystkich bliskich osoby, która udzieliła pomocy Żydowi.
Obchody w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle zakończyła przygotowana przez uczniów aranżacja słowno-muzyczna, po której do zebranych zwrócił się biskup Edward Białogłowski. Jego Ekscelencja podziękował za zaproszenie na jasielskie obchody i wyraził uznanie dla uczestników akademii i organizatorów całego wydarzenia.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się na plac przed Sądem Rejonowym w Jaśle, gdzie złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Eleonorze Goleń oraz innym mieszkańcom powiatu jasielskiego, którzy pomagali Żydom.
Upamiętniono także Juliana Neya – tablica jemu poświęcona znajduje się w pomieszczeniu dawnej gestapowskiej katowni, w piwnicy budynku przy ul. Za Bursą. Tam również uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty.
W wydarzeniu udział wzięli: J. E. Bp. Edward Białogłowski – Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej, ks. Zbigniew Irzyk – Dziekan Dekanatu Jasło – Wschód, o. Paweł Sroka – Proboszcz Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle, o. Łukasz Pazgan z Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle, rodzina śp. Eleonory Goleń: Adam i Stanisława Goleń, Grzegorz i Urszula Goleń, Wioletta Goleń oraz Aleksandra Goleń – Kmiecik, Iwona Trawińska – reprezentująca Senator RP Alicję Zając, Rafał Jarosz – reprezentujący Poseł na Sejm RP Marię Kurowską, Kamila Cholewiak- Kiczek – reprezentująca Posła do PE Bogdana Rzońcę, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Jan Muzyka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Henryk Rak – Przewodniczący Rady Miasta Jasła, przedstawiciele jasielskich służb mundurowych: bryg. Jan Szeląg – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, kom. Bartłomiej Świerczek – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle, kpt. Sławomir Wojdacz – Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Jaśle, mjr Michał Piecuch – Zastępca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, Monika Kulik-Marek – Dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, Marta Misiołek – Dyrektor DPS w Foluszu, Janusz Pacher – Dyrektor PUP w Jaśle, Kazimierz Poniatowski – przedstawiciel Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych powiatu jasielskiego, poczty sztandarowe oraz młodzież szkolna.