Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju świętuje przełomowy moment – wykonano już ponad 50 zabiegów z wykorzystaniem zaawansowanego systemu robotycznego HUGO RAS. Pierwsze operacje z udziałem robota odbyły się 9 grudnia 2024 roku. Od tego czasu technologia wspomogła lekarzy w kilkudziesięciu procedurach z zakresu chirurgii kolorektalnej i urologii.

Do tej pory zespół chirurgów przeprowadził 29 operacji kolorektalnych u pacjentów z rakiem jelita grubego oraz 22 zabiegi urologiczne – w większości były to radykalne prostatektomie, czyli operacje usunięcia prostaty. To właśnie taki zabieg rozpoczął kolejną „pięćdziesiątkę” operacji robotycznych w placówce.
- „Pacjentem był 70-letni mężczyzna z rakiem stercza. Dzięki precyzji robota możliwe było dokładne usunięcie gruczołu krokowego i lokalnych węzłów chłonnych przy minimalnym ryzyku powikłań, takich jak nietrzymanie moczu.” – wyjaśnia lek. Norbert Foltyński, specjalista urolog, który wykonał zarówno pierwszy, jak i jubileuszowy zabieg w szpitalu.
Jak podkreślają lekarze, system HUGO RAS nie zastępuje chirurga, ale stanowi zaawansowane narzędzie, które zwiększa precyzję i bezpieczeństwo operacji. – To człowiek operuje, robot jedynie wspiera jego rękę – dodaje lek. Foltyński.
Szpital planuje intensywny rozwój chirurgii robotycznej. Do końca 2025 roku zamierza wykonać ponad 200 operacji przy wsparciu robota HUGO RAS. To szansa na jeszcze lepsze wyniki leczenia oraz krótszy czas rekonwalescencji dla pacjentów.
O ROBOCIE HUGO RAS PISALIŚMY RÓWNIEŻ
Pionierskie operacje z użyciem robota HUGO RAS w Jastrzębiu-Zdroju