Jazz z Poznania i muzyka współczesna z Gniezna na Wenecji

gniezno24.com 1 miesiąc temu

Lararnia na Wenei zaprasza na podwójną dawkę dobrej muzyki! W środę 7 sierpnia o godz. 19.00 odbędą się bowiem aż dwa koncerty w tym miejscu. Najpierw zagra trio z Poznania – BEZKWIT – poruszające się po takich gatunkach jak psudojazz i quasirock, a zaraz po nim niezwykle utalentowany i doceniany gnieźnieński muzyk Marcin Pietruszewski ze specjalnym materiałem, który poprzedzony zostanie wstępem od muzyka. Tego nie można przegapić! Wstęp bezpłatny!

Bezkwit (psudojazz/quasirock) to wyłaniający się z polskiego undergroundu Bezkwit to nowe trio inspirowane free jazzem, noise rockiem i krautrockiem. Zespół gra swobodną muzykę improwizowaną na rockowym płótnie. Deathmetalowa perkusja, krautrockowa i psychodeliczna gitara, free jazzowa trąbka oraz noisowy syntezator kradną całe pasmo.

Posłuchać Bezkwitu można tutaj: https://bezkwit.bandcamp.com/

Marcin Pietruszewski (1984 Polska, Gniezno) jest kompozytorem i badaczem. Zajmuje się syntezą dźwięku i kompozycją z wykorzystaniem komputerów, eksplorując specyficzne formy w tradycji muzyki elektroakustycznej i współczesnej sztuki dźwiękowej.

Pracuje w obszarach kompozycji, instalacji plurifonicznych oraz produkcji radiowych. Powtarzającymi się zainteresowaniami w jego praktyce są dźwięk syntetyczny, systemy algorytmiczne oraz integracja formalizmów naukowych jako materiałów kompozycyjnych. Jego prace były wystawiane na Remote Viewing (Filadelfia 2019) oraz Institute of Contemporary Arts (Londyn 2017). Realizacje na zamówienie m.in. Sonic Acts (2024), CTM Festival (2021), ZKM Karlsruhe (2018) i Deutschlandradio Kultur (2016). Współprace obejmują instalację dźwiękową „Auditory Scene Resynthesis as Cochlear Wavepackets” (HKW Berlin 2021) z Janem St. Wernerem (Mouse on Mars); NORMIFICATION (Presto!? 2024) z Florianem Heckerem. Najnowsza instalacja dźwiękowa – „Love Numbers” – z Antheą Caddy miała premierę na Venice Music Biennale 2023.

Koncert, który zagra w Latarni zawierać będzie wybór kompozycji stworzonych przy użyciu programu do cyfrowej syntezy dźwięku New Pulsar Generator (nuPG) autorstwa kompozytora Marcina Pietruszewskiego.

New Pulsar Generator (nuPg) to interaktywny program do syntezy dźwięku opracowany w języku programowania SuperCollider 3 (SC3). Program nuPg wytwarza formę syntezy zwaną syntezą pulsarową (PS). Technika PS operacjonalizuje pojęcie rytmu z jego wieloczasowymi możliwościami jako system wzajemnie połączonych wzorców ewoluujących w wielu skalach czasowych. Technika ta generuje złożoną hybrydę dźwięków w percepcyjnym przedziale czasowym między pulsacjami infradźwiękowymi a częstotliwościami audio, dając początek szerokiej rodzinie struktur muzycznych: pojedynczym impulsom, sekwencjom, ciągłym tonom, zmiennym w czasie frazom i bijącym teksturom.

Idź do oryginalnego materiału