Jedyny taki na wschód od Wisły. Nowoczesny sprzęt medyczny w Lublinie

3 tygodni temu
Zdjęcie: Jedyny taki na wschód od Wisły. Nowoczesny sprzęt medyczny w Lublinie


Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ma najlepiej wyposażony aparat do tomoterapii w Polsce. To urządzenie, za pomocą którego możliwe jest niezwykle precyzyjne naświetlanie chorych.

W całej Polsce jest sześć aparatów do tomoterapii. W Lublinie urządzenie działa od czerwca ubiegłego roku.

– Teraz zakupiono do niego nowe wyposażenie – mówi kierownik zakładu radioterapii onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej Jacek Kulik. – W tej chwili jest sześć aparatów zainstalowanych w Polsce. Po wschodniej stronie Wisły jest tylko jeden, w Lublinie. Po ostatnim upgradzie, czyli modyfikacji aparatu, która właśnie się kończy, będzie to najlepiej wyposażony aparat do tomoterapii w Polsce. Czeka nas proces uczenia się wykorzystania tych możliwości aparatu. Chcemy po wakacjach rozpocząć napromienianie z wykorzystaniem nowych funkcjonalności aparatu. Szczególnie dotyczy to leczenia pacjentów z rakiem płuca i rakiem gruczołu krokowego.

Piotr Matej, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej podkreśla, iż to kolosalna zmiana dla pacjentów.

– Radioterapia stanowi od 50 do 70 procent zabiegów w leczeniu chorób nowotworowych. Dzisiejszy zakup, oprzyrządowanie akceleratora o bardzo wysokiej i modulowanej rozdzielczości dawki protonów to jest to, czego pacjenci oczekują. Nie jest to stały system, który podaje stałą dawkę, ale w zależności od tkanki, którą napromieniamy, odpowiednio dobrana i sparametryzowana dawka podania fotonów powoduje lepszą reakcję. Mniej uszkodzeń dla zdrowych tkanek i komórek pacjenta onkologicznego.

Kierownik zakładu radioterapii onkologicznej COZL Jacek Kulik tłumaczy, iż aparat swoim wyglądem przypomina tomograf komputerowy.

– Sposób działania aparatu jest podobny do działania tomografu komputerowego. Wygląda jak duży tomograf. Aparat tworzy wiązkę w kształcie spirali, dopasowaną do kształtu guza, co pozwala na precyzyjne dostarczenie zaplanowanej dawki promieniowania, z oszczędzeniem zdrowych tkanek. Tomoterapia jest jedyną technologią, w której napromienianie jest realizowane z jednoczesnym przemieszczaniem pacjenta. Pacjent wjeżdża do gantry aparatu. Daje nam to możliwość napromieniania długich pól, choćby do długości 140 centymetrów. Na w tej chwili zainstalowanych akceleratorach maksymalna wielkość pola to 40 centymetrów.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Aparat może być wykorzystywany m.in. do procedury napromieniowania całego ciała.

– Jedną z takich bardzo spektakularnych możliwości, którą daje to urządzenie, jest łatwe, precyzyjne napromienianie całego ciała – podkreśla Dariusz Surdyka, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej. – To jest szczególnie potrzebne w hematoonkologii, szczególnie wśród dzieci, kiedy szykujemy pacjenta do przeszczepienia szpiku. Natomiast w tej chwili w całej radioterapii jest taka tendencja, żeby wykorzystywać możliwości różnych precyzyjnych metod leczenia. Coraz częściej pacjenci są wielokrotnie leczeni radioterapią. W związku z tym jest potrzeba na każdym etapie – planowania, leczenia – zapewnienia jak największej precyzji tego napromieniania po to, żeby można było pacjentowi umożliwić leczenie również w przypadku nawrotu czy pojawienia się choroby w innej lokalizacji.

Nowe technologie mają ogromne znaczenie dla pacjentów onkologicznych, także w wymiarze psychologicznym.

– Pacjent onkologiczny kiedy usłyszy słowo „rak” to oczekuje szybkiego dojścia do leczenia – podkreśla prezes lubelskich Amazonek Grażyna Chaberko. – Nowoczesnego, efektywnego. Dostałam diagnozę prawie 20 lat temu. Kiedy patrzę jakie było wtedy leczenie, a jakie jest teraz, to jest znaczna różnica. Medycyna idzie do przodu i pacjentki mają coraz to większe szanse.

Urządzenie i dodatkowe oprogramowanie zostało zakupione ze środków Ministerstwa Zdrowia z programu Narodowej Strategii Onkologicznej.

MaK / opr. PrzeG

Fot. Iwona Burdzanowska

Idź do oryginalnego materiału