Jesień zbliża się wielkimi krokami. Czy to oznacza powrót sezonu przeziębień i zachorowań? Nie, jeżeli poznasz kilka sposobów na profilaktykę zdrowotną.
Przeziębienie i jesień wcale nie muszą iść ze sobą w parze. Czy jest możliwe przetrwanie tej deszczowej pory roku bez wpadnięcia w sidła choroby? Jak przygotować organizm na nadejście chłodniejszych dni? Dlaczego chorujemy jesienią?
Profilaktyka zdrowotna to podstawa. Poznaj jej podstawy i sposoby na cieszenie się zdrowiem choćby w deszczowe, jesienne dni.
Dlaczego chorujemy jesienią?
Niskie temperatury
Przeziębienia to najczęstsza choroba, z którą borykamy się jesienią. Niskie temperatury jesienią przyczyniają się do jego rozwoju, będąc idealnym siedliskiem do rozwoju drobnoustrojów. Dzięki niskim temperaturom drobnoustroje namnażają się szybciej i atakują większe grono ludzi. Ponadto wyziębienie organizmu spowodowane niskimi temperaturami sprawia, iż jest o wiele bardziej podatny na infekcje.
Niedobory witaminy D3
Niedobory witaminy D3 jesienią wynikają z nagłego braku słońca, które towarzyszyło nam w ciągu wiosny i lata. Jej brak w organizmie skutkuje mniejszą ochroną przed infekcjami i ogólnym osłabieniem układu odpornościowego.
Zmiana środowiska i trybu życia
Dla maluchów jesień jest wyjątkowo niebezpieczną porą. Po letnich wakacjach powracają do żłobków, szkół i przedszkoli, gdzie czyhają na nie infekcje wynikające z dużego skupiska dzieci. Placówki, w których twoja pociecha spędza kilka godzin w ciągu dnia, są zwykle wylęgarnią zarazków, więc zadbaj o edukację swojego dziecka z zakresu higieny i dbaj o jego różnorodną dietę, bogatą w witaminy.
Nie tylko dla dzieci jesień jest pełna pułapek – dorośli też zmieniają tryb życia jesienią. Zaczynamy spędzać więcej czasu w domu, rezygnujemy z uprawiania sportów na zewnątrz i dłuższych spacerów. Zamykamy się w domach, jesteśmy pozbawieni energii i słońca, a co za tym idzie – o wiele bardziej podatni na choroby.
Jak zapobiec jesiennej chorobie?
Wykonaj badania okresowe
Nie tylko na jesień. Podstawowe badania okresowe powinniśmy wykonywać raz w roku. W ich skład wchodzą badania moczu i krwi. Podstawowe badania profilaktyczne są źródłem wielu informacji o stanie zdrowia pacjenta. Dzięki nim jest szansa na wykrycie wielu rozwijających się chorób, których nie rozpoznalibyśmy po ich symptomach. Poza najprostszymi badaniami, warto zbadać również poziom cholesterolu oraz cukru.
Dbaj o higienę
Poza podstawową higieną osobistą, pamiętaj o dokładnej higienie rąk. To właśnie one przenoszą ogromną część bakterii i wirusów, które w okresie przeziębienia czyhają na nas wszędzie – w komunikacji miejskiej, sklepie czy urzędzie.
Ubierz się do pogody
Niech termometr będzie wyznacznikiem odpowiedniego ubioru – nie pora miesiąca. Pamiętaj, iż w okresach przejściowych bardzo często pogoda zmienia się w ciągu dnia. We wczesnych godzinach popołudniowych ogrzeje cię niemal letnie słońce, z kolei wieczorem poczujesz zbliżającą się zimę. Warto mieć pod ręką lekki sweter lub ubierać się na cebulkę.
Zdrowy tryb życia
Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów i stosuj zróżnicowaną, bogatą w składniki odżywcze dietę. Zahartowany od środka organizm będzie mniej podatny na wirusy i bakterie z otoczenia. Suplementy diety powinny stanowić jedynie dodatek, a nie główne źródło witamin, więc zaprzyjaźń się z owocami i warzywami.