Jeśli jest życie gdzieś w kosmosie, może wyglądać zupełnie inaczej niż to na ziemi

1 miesiąc temu
Jednym z najtrudniejszych wyzwań w poszukiwaniu życia jest to, iż ono może zupełnie nie wyglądać jak życie - mówi dr Mary Voytek, z odpowiedzialna za program astrobiologiczny NASA. Badaczka, odnosząc się do hipotezy biosfery cieni, nie wyklucza, iż w ciągu miliardów lat życie - w formie innej, niż znamy - próbowało się na Ziemi ponownie rozwinąć. Rywalizacja o zasoby jest tu jednak trudna. Dr Mary Voytek kieruje Programem Astrobiologii w NASA. Badała życie na Ziemi w ekstremalnych środowiskach - w tym na Antarktydzie, w Arktyce, jeziorach hipersolnych czy głębinowych kominach hydrotermalnych. W ramach konferencji Nowe Obroty wieńczącej obchody Roku Mikołaja Kopernika dr Mary Voytek odwiedziła w lutym Toruń.
PAP : Na początku wolę się upewnić: nie otrzymała Pani w ostatnich dniach żadnego telefonu z NASA z informacją o odkryciu gdzieś we Wszechświecie nowej formy życia?
Dr Mary Voytek : Nie, nie otrzymałam. Gdybym dostała taką wiadomość od NASA, byłby to najbardziej niesamowity moment w moim życiu.
PAP : A w jakich momentach swojego życia była Pani najbliżej myśli, iż może w końcu jakieś nowe formy życia zostały odnalezione?
M.V.
Idź do oryginalnego materiału