Susza rolnicza na Mazowszu. Producenci liczą straty. Według szacunków Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych plony mogą być niższe o kilkadziesiąt procent.
Rzecznik prasowy PZPRZ Tadeusz Szymańczak podkreśla, iż wszystko w zależności od regionu.
— W zależności od części województwa są to straty sięgające choćby 80 procent. Są też straty mniejsze, typu 30 procent. Patrzymy na zboża, w tym również i kukurydzę — mówi Szymańczak.
Jak przeciwdziałać skutkom suszy rolniczej?
Jak dodaje Szymańczak, aby przeciwdziałać skutkom suszy rolniczej, zachęca się rolników do zmiany technologii uprawy gleby.
— Wyeliminowania pługa, przejścia na uprawę uproszczoną, dbanie o glebę, wprowadzanie do niej substancji organicznej, która będzie umieć wykorzystywać, czy też zatrzymywać dłużej wodę, która jest nierównomiernie rozłożona — wymienia Szymańczak.
Do tego dochodzą krótkotrwałe i intensywne opady, które nie tylko nie są w stanie wyrównać niedoborów wody, ale też prowadzą do powodzi.
Rolnicy o tegorocznych polonach
Zdaniem rolników ziemia jest tak twarda, iż nie da się na niej pracować.
— Jest bardzo duża susza — mówi jeden z rolników. — Wczesna wegetacja, mokry maj, wpływa to wszystko na nasze plony — podkreśla drugi.
Najgorsza sytuacja na terenie naszego województwa występuje na jego wschodzie, potem przechodzi pasem przez centrum aż do wschodnich krańców województwa łódzkiego.