Jest choćby „cyberoko”. Można wypożyczyć za darmo nowoczesny sprzęt [ZDJĘCIA]

1 rok temu
Zdjęcie: Jest nawet „cyberoko”. Można wypożyczyć za darmo nowoczesny sprzęt [ZDJĘCIA]


Niepełnosprawni z regionu mogą skorzystać z technologii asystujących, które pomogą im w pracy, realizacji hobby i życiu codziennym. Wszystko to dzięki działającemu w Świdniku Ośrodkowi Wsparcia i Testów.

Stosownie do potrzeb

– Ten projekt jest w stu procentach finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – mówi Elżbieta Krupa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku. – Wypożyczamy sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami, na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez powiatowe centra pomocy rodzinie lub miejskie ośrodki pomocy rodzinie. Osoby, które mają takie orzeczenie, mogą się do nas zgłosić poprzez System Obsługi Wsparcia i wypożyczyć sprzęt stosownie do potrzeb oraz (rodzaju oraz stopnia) niepełnosprawności.

– Mamy sprzęt dla osób z dysfunkcjami kończyn górnych. Są to specjalistyczne przyciski bezprzewodowe, które po zaprogramowaniu mogą służyć jako włącznik/wyłącznik światła, telewizora bądź jako klawisz myszki – informuje Wojciech Danielak, kierownik merytoryczny zespołu Ośrodka Wsparcia i Testów w Świdniku. – Są też specjalistyczne joysticki o bardzo dużej czułości, które dla osób z takimi dysfunkcjami są pomocnikiem w pracy przy komputerze. Mamy specjalistyczne klawiatury z powiększoną czcionką dla osób słabowidzących. Jest też szereg oprogramowań dla osób słabowidzących bądź z dysfunkcjami mowy. Jeden z nich pozwala osobom niemówiącym za porozumienie się dzięki czy to pisania, czy wciskania piktogramów, które mogą tworzyć zdania.

– Oprócz tego zatrudniamy terapeutów, którzy pracują z osobami niepełnosprawnymi, wspomagając ich przy korzystaniu z technologii asystujących. Są to bardzo specjalistyczne urządzenia, więc wymagają instrukcji nie tylko dla osoby niepełnosprawnej, ale też dla jej otoczenia, żeby opiekun również wiedział jak z tego korzystać – wyjaśnia Elżbieta Krupa.

Lupy i „cyberoko”

– Są też zwykłe, ale bardzo potrzebne sprzęty. Czyli na przykład słuchawki bezprzewodowe z funkcją wyciszenia. Duże zapotrzebowanie na nie jest ze strony autystów. Dzięki tym słuchawkom, sparowanym z telefonem czy tabletem, mogą wykonywać swoje hobby bez żadnych bodźców zewnętrznych – mówi Wojciech Danielak. – Do tego mamy na przykład smartwatche. Kto pomyślałby, iż smartwatch może być narzędziem terapeutycznym? Ale może być. Jest on również wykorzystywany przez osoby ze spektrum autyzmu. Ma czujniki, które mierzą tętno, w wyniku czego na wyświetlaczu jest podawany poziom stresu. Dzięki temu mogą pokazać rodzicom, iż coś się dzieje.

– Są też lupy elektroniczne, powiększalniki, którymi osoba niedowidząca może posługiwać się na co dzień, zabierać je do sklepu, ale też korzystać w domu. Jest też powiększalnik przenośny, za pomocą którego – poprzez podłączenie do telewizora czy monitora – możemy czytać na tym telewizorze książki czy gazety – wylicza Wojciech Danielak. – Mamy też sprzęty związane z komunikacją osób z dysfunkcjami całego ciała, które nie mogą się komunikować w ogóle. Mamy sprzęt zwany potocznie „cyberokiem”. Pomaga on osobom, które są przykute do łóżka. dzięki wzroku będą one mogły obsługiwać laptopa bądź tablet, pisać maile, przeglądać strony internetowe. Dzięki temu takie osoby wracają do normalnego życia – stwierdza Wojciech Danielak.

Forma bezpłatnej pomocy

– Takie wypożyczanie to forma bezpłatnej pomocy. Podpisujemy umowę na 6 miesięcy. Później możemy wydać opinię, iż ten sprzęt dla danego rodzaju niepełnosprawności jest dobry, poprawia funkcjonowanie takiej osoby. Może ona więc z taką opinią zgłosić się – poprzez powiatowe centrum pomocy rodzinie – do PFRON-u (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) i wnioskować o środki na jego zakup. Nie kupują więc czegoś, co jest niesprawdzone i nie wiadomo, czy będzie takiej osobie służyło. Najpierw może ona to wypróbować, a dopiero później nabyć – tłumaczy Elżbieta Krupa.

Oprócz tego można wypożyczyć też laptopy czy tablety. Sprzęt można testować dłużej niż pół roku, jeżeli nie ma kolejki. Niedługo dzięki wsparciu PFRON-u do Ośrodka Wsparcia i Testów w Świdniku trafi jeszcze więcej urządzeń. Szczegóły i lista sprzętu dostępne są na stronie owit.sosw.eu.

W Polsce działa 16 ośrodków wsparcia i testów, z czego 2 w województwie lubelskim – w Świdniku oraz Łęcznej.

LilKa / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Idź do oryginalnego materiału