Jest data konklawe. Watykan podał szczegóły

3 godzin temu
Zdjęcie: Jest data konklawe. Watykan podał szczegóły


Konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja – poinformowała agencja Ansa. Jak dodała, decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek (28 kwietnia) po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat. Pochodzą z około 70 krajów. Jeden z elektorów już ogłosił, iż nie będzie w nim uczestniczył z powodów zdrowotnych.

Dalsza część tekstu pod grafikami

W gronie elektorów będzie czterech Polaków, są to kardynałowie: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.

W Watykanie poinformowano także, iż w poniedziałek Kaplica Sykstyńska zostanie zamknięta dla zwiedzających w związku z przygotowaniami do konklawe, które tam się odbędzie.

Zawieszone zostały też wizyty w Ogrodach Watykańskich oraz w watykańskiej nekropolii.

Jak długo trwa konklawe?

To, co wywołuje najwięcej emocji, to wielka niewiadoma. Trudno wyobrazić sobie głosowanie, którego wynik byłby bardziej zaskakujący. W tym przypadku nie sprawdzają się sondaże, a wszelkie medialne spekulacje, dotyczące szans tak zwanych papabili, czyli faworytów mają najczęściej sensacyjny charakter i bywają też swoistą listą życzeń, czyli rankingiem tych, których pewne środowiska – kościelne i inne, w tym także media – chciałyby widzieć w roli biskupa Rzymu.

Jak przebiega konklawe?

W czasie konklawe elektorzy nie mogą oglądać telewizji, słuchać radia, czytać gazet, korzystać z mediów internetowych. Mogą poruszać się po Watykanie i spacerować po specjalnie zabezpieczonej części Ogrodów Watykańskich, ale nie mogą komunikować się w żaden sposób z osobami niezwiązanymi z wyborem papieża.

Dalsza część tekstu pod grafiką

Kardynał kamerling wraz z trzema kardynałami asystentami czuwa przez cały czas, aby w żaden sposób nie został naruszony sekret wszystkiego, co odbywa się w Kaplicy Sykstyńskiej.

Do wyboru papieża potrzeba dwóch trzecich głosów.

Dalsza część tekstu pod grafiką

Karty do głosowania mają być prostokątne. Na górze wydrukowane są słowa: „Eligo in Summum Pontificem” (wybieram na papieża). W dolnej połowie znajdzie się miejsce na wpisanie nazwiska elekta. Konstytucja Apostolska zaleca, by wpisywać je charakterem pisma możliwie nierozpoznawalnym, a kartę przed włożeniem do urny złożyć.

Polecamy

KRAJ I ŚWIAT

Dyspensa 2 maja. Biskupi udzielili zgody na spożywanie mięsa

28 kwietnia 2025

Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej bp Tadeusz Lityński udzielił na piątek 2 maja dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych osobom przebywającym na...

Czytaj więcejDetails

Pontyfikat papieża Franciszka w liczbach

26 kwietnia 2025

Pogrzeb papieża Franciszka, jedna z największych takich ceremonii w historii

26 kwietnia 2025

Rzym i cały świat pożegnał papieża Franciszka. Spoczął w skromnym grobie w ważnej dla siebie bazylice [AKTUALIZOWANY]

26 kwietnia 2025

Ryzykowna praca watykanistów – wskazanie papabili. Oto faworyci na następcę papieża

22 kwietnia 2025
Idź do oryginalnego materiału