„Jest w Gnieźnie takie osiedle” Grunwaldzkie – spotkanie z książką i historią

gniezno24.com 5 dni temu

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie na temat książki opowiadającej o początkach osiedla Grunwaldzkiego. Została ona napisana na bazie wspomnień jednego z jego mieszkańców, Mariana Kowalskiego.

Publikacja pt. „Jest w Gnieźnie takie osiedle” wyszła bez większego echa, własnym sumptem (w pojedynczym egzemplarzu!) ponad trzy lata temu i trafiła do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna w 2022 roku. Jest to krótka, ale interesująca opowieść o tym, jak wyglądały początki zasiedlania baraków na os. Grunwaldzkim od 1945 roku.

Autorem publikacji jest Marian Kowalski, który od wielu lat mieszka na drugim krańcu Polski. W tej niejako kronikarskiej formie opisał on swoje wspomnienia o dziejach osiedla z pierwszych lat jego istnienia oraz różnych perypetiach jego mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Jest m.in. o szkole „Ósemce”, kolejce wąskotorowej, osiedlowych rozrywkach, „Aniołach” z „Tajwanu” itp.

W najbliższą sobotę 12 października w Starym Ratuszu o godzinie 17 odbędzie się spotkanie związane z reprintem książki (z okazji jej ponownego wydania). Będzie to okoliczność do porozmawiania o historii osiedla Grunwaldzkiego, nie tylko jego początkach, ale także późniejszych czasach, w tym także o pewnych stereotypach czy mitach, które wciąż krążą wśród mieszkańców reszty miasta. Całość urozmaicą archiwalne fotografie osiedla, przygotowane specjalnie na tę okazję.

Wydarzenie odbędzie się w ramach 10. edycji Festiwalu „Fyrtel”, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje. Edycja 2024”.

Idź do oryginalnego materiału