Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Jestem po rozwodzie. Sprawa o podział majątku wspólnego jeszcze się nie odbyła. W czasie małżeństwa kupiliśmy samochód, który został zarejestrowany tylko na mnie. Samochód ten sprzedałam bez wiedzy byłego męża. Czy umowa sprzedaży będzie ważna i jakie mogą być dalsze skutki mojego działania?
Od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku (art. 46 k.r.o.). Art. 1036 k.c. stanowi, iż rozporządzenie przez spadkobiercę udziałem w przedmiocie należącym do spadku wymaga zgody pozostałych spadkobierców, a w braku zgody któregokolwiek z nich rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.
Powyższe skutkuje tym, iż w trakcie postępowania o podział majątku wartość tego majątku obejmie również wartość sprzedanego pojazdu, a tym samym były mąż będzie miał możliwość odzyskania wartości swojego udziału.
Z drugiej strony, zgodnie z art. 169 § 1 k.c., o ile osoba nieuprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba iż działa w złej wierze.
Reasumując, o ile nabywca działał w dobrej wierze, tj. w przekonaniu o wyłącznym prawie Pani do rozporządzania samochodem, to nabył go skutecznie. Natomiast z otrzymanej ceny będzie Pani zobowiązana z byłym małżonkiem rozliczyć jego udział.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec
prawnik radzi