Jesteś ważna – zbadaj się! Zachęcają panie do badań profilaktycznych

1 miesiąc temu

Powiat Lubiński po raz kolejny zachęca mieszkanki regionu do badania w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi dlatego kolejne samorządy oraz instytucje apelują do kobiet – zbadajcie się!

Po raz kolejny Powiat Lubiński rusza z akcją pod hasłem Jesteś ważna. Do kampanii w kolorze różowym przyłączyło się między innymi Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie, Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie, CDT Medicus Lubin, Koleje Dolnośląskie i PKS Lubin S.A. Na autobusach i w pociągach już widać plakaty zachęcające do badania piersi. W gabinetach lekarskich można też uzyskać informacje gdzie i jak najlepiej się zbadać, a pracownicy MCZ czekają już na pacjentki.

– Mamy taką samą diagnostykę, jak w krajach zachodnich, mamy identyczne leczenie, jak w krajach zachodnich. Dlaczego zatem nie mamy ich sukcesów? Dlatego, iż pacjentki nie zgłaszają się do badań – odpowiada dr n. med. Ewa Nienartowicz, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w MCZ w Lubinie. – Okazuje się, iż najważniejsza jest edukacja, takie konferencje i takie inicjatywy w różowym miesiącu październiku są dla pacjentek istotne i bardzo ważne.

Ewa Nienartowicz nie ukrywa, iż wiele kobiet o sobie myśli dopiero na ostatnim miejscu – wtedy gdy jest październik wiele z nich zapisuje się na badania. Potem wszystko przycicha, są święta, ferie zimowe dla dzieci, potem wakacje i dopiero po roku – znów w październiku kobiety przypominają sobie, iż warto zadbać o swoje zdrowie. Jednak wciąż tych kobiet jest za mało.

Do badań profilaktycznych zachęca gorąco również Paweł Kleszcz, starosta lubiński.

– Powiat Lubiński prowadzi akcję już po raz czwarty. Akcja pod hasłem „Jesteś Ważna” to akcja skierowana do naszych kobiet, naszych pań, bo to one są najważniejsze dla swoich rodzin i swoich bliskich. Chcemy je nakłonić, przypomnieć im, zachęcić je do badań piersi. Chcemy dotrzeć do wszystkich pań, których to badanie dotyczy – mówi starosta lubiński. – Nam o wiele trudniej zachęcić panie w starszym wieku, ale robimy co możemy. Z resztą to działa w dwie strony – panie kiedy widzą, iż dbamy o nie, wiercimy im dziury w brzuchu żeby poszły się przebadać, one odwdzięczają się tym samym. Kiedy są akcje skierowane do facetów – robią dokładnie to samo – mówią – teraz ty idź i się zbadaj. Liczę, iż w tym roku również tak będzie.

Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka, a jednym z tegorocznych działań III Konferencja promująca badania profilaktyczne, pt. „Żyj świadomie – badaj się regularnie”, zaplanowana 27 października w Centrum Kultury „Muza”. Panie, które zdecydują się przyjść i porozmawiać o raku piersi mogą liczyć na upominki, ale też zaproszenia na bezpłatne badania profilaktyczne: USG piersi, badanie mammograficzne, badanie PSA.

Idź do oryginalnego materiału