Organizatorzy Poznań Design Festiwal zapraszają na Wytchnienie. W programie m.in. warsztaty z leżenia i kontakt ze sztuką. Okazja do odpoczynku będzie w ostatni październikowy weekend.
Jak podają organizatorzy Poznań Design Festiwal, w 2020 roku Polska była na czwartym miejscu w rankingu najbardziej zapracowanych państw w UE. I wcale nie jest to powód do dumy. Pracujemy o prawie godzinę dłużej tygodniowo niż pozostałe państwa, a to negatywnie wpływa na inne aspekty życia. W dobie ciągłych zmian i szybkiego trybu życia sztuka pozwala nam na chwilę wytchnienia.
Od 25 do 27 października w siedmiu poznańskich lokalizacjach odbędzie się 11 edycja Poznań Design Festiwal. To weekend wydarzeń podczas którego będzie można można oglądać prace artystów, obcować ze sztuką i wziąć udział w warsztatach. Hasłem przewodnim nadchodzącej edycji jest Wytchnienie.
– Na festiwalu szukamy tym razem wytchnienia, bo statystyki robią wrażenie. Z danych Eurostatu wynika, iż w 2020 roku byliśmy czwartą najbardziej zapracowaną nacją wśród państw Unii Europejskiej. W tamtym czasie pracowaliśmy ok. 41,4 godzin tygodniowo, czyli o 42 minuty dłużej niż średnia dla państw unijnych. Brzmi jak przepracowanie? Może więc potrafimy odpoczywać, uprawiając sport? Raport WHO z 2022 roku umieścił Polskę – obok Grecji i Portugalii – na podium krajów, które poświęcają najmniej czasu w aktywność fizyczną. Warto więc poświęcić czas w ostatni weekend października na to, by razem z nami nauczyć się na nowo, jak złapać oddech w rytmie miasta – mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwalu.
Festiwalowe wystawy będą okazją do nostalgii i przemyśleń. W Pyramida Gallery, Bękartach i Starym Browarze pierwszego dnia festiwalu odbędą się wernisaże ośmiu wystaw w ramach Strefy Wytchnienia. W Słodowni na gości będzie czekała m.in. urna, nawiązująca do hasła “Wyśpisz się po śmierci” czy „baza” rodem z czasów dzieciństwa.
fot. Poznań Design Festiwal
– Dodatkowo na wystawie głównej zostanie zaprezentowana tzw. chmura słów. Powstała dzięki synonimom wytchnienia, zebranym od uczestników warsztatów podczas letniej edycji festiwalu. Ankieta została także przeprowadzona na stronie internetowej PDF. Finalny projekt jest interaktywny: każda chętna osoba będzie mogła dopisać do “chmury” swoje słowo, skojarzenie – dodają organizatorzy PDF.
Warsztaty i filmy
Jesienna edycja festiwalu to także okazja do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach. Dedykowane będą dzieciom, dorosłym ale również samym projektantom i architektom. Zainteresowani modą będą mieli okazję do projektowania mody przyszłości. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
– Sustainable Fashion Institute opowie o naturalnym barwieniu ubrań ekstraktami z roślin i owoców, czy o tym, jak zastąpić skórę zwierzęcą skórą z kukurydzy, grzybów czy pomarańczy. W ruch pójdzie też mikroskop. Używając go, uczestnicy zbadają problem mikroplastiku w odzieży – mówią organizatorzy festiwalu.
Na Starym Mieście będzie można zobaczyć mural tekstylny, który został przygotowany przez Zespół Szkół Odzieżowych. Zawiśnie na budynku szkoły.
PDF to także kontakt z teatrem, a konkretnie – okazja do improwizacji. Rodziny będą mogły zaprojektować własne słoiki wspomnień minionego lata, natomiast architekci dowiedzą się jak dostrzegać drzewa. Festiwal da również szansę do spotkań z ekspertami. W nadchodzącej edycji spotkamy gości z Francji, Chin, USA czy Włoch.
Jesienna edycja PDF to również premiera kolejnych odcinków cyklu Poznańscy Rzemieślnicy. „Czy w pracy rzemieślniczej można – przewrotnie – odnaleźć wytchnienie od szybkiego tempa życia?” To jedno z pytań, które łączy nadchodzący cykl z jego hasłem przewodnim. Tym razem festiwal zaprosi do pracowni teatralnych rzemieślników. W pierwszej kolejności odwiedzając pracownię krawiecką Jarosława Trzeciaka w Teatrze Nowym. Bohaterką kolejnego odcinka będzie Teresa Magnus z pracowni charakteryzatorskiej i perukarskiej. Cykl będzie można oglądać na kanale na YouTube.
fot. PDF
Festiwalowy przedsmak odpoczynku
Zanim nastąpi oficjalne otwarcie 11. edycji festiwalu będzie szansa na chwilę odpoczynku po zmroku. 8 października o 20:00 rozpocznie się nocne zwiedzanie Szkoły Baletowej. Będzie również pretekstem do dyskusji i odpoczynku i okazją do wsłuchania się w łagodne dźwięki instrumentów.