NSZZ Listonoszy Poczty Polskiej złożył do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej petycję o obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników poczty. Związkowcy postulują emeryturę w wieku 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet, argumentując to wyjątkowo trudnymi warunkami pracy.
Fot. Pixabay
Argumenty związkowców
Listonosze w swojej petycji wskazują na szczególnie wymagający charakter swojej pracy. Muszą wykonywać obowiązki w każdych warunkach atmosferycznych – od czterdziestostopniowych upałów po dwudziestostopniowe mrozy, w deszczu, śniegu i podczas silnych wiatrów. Dodatkowo codziennie dźwigają ciężką torbę wypełnioną korespondencją, gotówką i urządzeniami elektronicznymi.
Stanowisko ZUS
Choć prezes ZUS Zbigniew Derdziuk nie odniósł się bezpośrednio do petycji listonoszy, jego niedawna wypowiedź nie pozostawia złudzeń co do możliwości zmian w systemie emerytalnym. Szef Zakładu w niedawnej wypowiedzi jednoznacznie stwierdził, iż wiek emerytalny w Polsce nie będzie zmieniany.
Derdziuk podkreślił, iż sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, z wydatkami szacowanymi na około 460 miliardów złotych w 2024 roku, przy czym 85 procent wydatków pokrywają składki. Zaznaczył jednak, iż wysokość emerytury zależy od długości okresu składkowego i wysokości wpłacanych składek.
Przyszłość emerytur
Według prognoz ZUS, osoby decydujące się na wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej muszą liczyć się z niższymi świadczeniami. Stopa zastąpienia, czyli relacja emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, może znacząco spadać dla osób z krótszym stażem pracy.
ZUS zachęca wszystkich do samodzielnego obliczenia przewidywanej wysokości emerytury poprzez portal e-ZUS, co ma pomóc w świadomym planowaniu momentu zakończenia kariery zawodowej.