Jezioro na S86. Katowice szykują się do inwestycji

4 godzin temu

Zalewany regularnie przejazd pod wiaduktem ma już nie stać w wodzie. Inwestycja przy węźle drogi S86 powinna poprawić przejazd przy centrach handlowych w Katowicach. Okazuje się jednak, iż to może nie wystarczyć i problem przez cały czas będzie się powtarzał. Miasto szykuje się więc do swojej inwestycji.

To miejsce nierzadko jest obiektem żartów kierowców. Od wielu lat węzeł drogi ekspresowej S86 jest zalewany choćby przy opadach, które nie wydają się szczególnie intensywne. Później trzeba tę wodę odpompowywać.

Ostatnio pompy włączono tu w połowie września, gdy w całej Polsce padało bardzo intensywnie. Usuwanie wody trwało bardzo długo. To ma zmienić się po zakończeniu budowy nowego odwodnienia.

Aktualnie trwa montaż dużego zbiornika retencyjnego, który będzie jego częścią. Będzie miał 80 metrów
długości i 2,5 metra średnicy. Pomieści ok. 400 m sześc. wody. Wraz z przebudowaną przepompownią, gdzie zwiększyliśmy bardzo, prawie dwukrotnie, moc tej przepompowni, powinno to pozwolić, na odprowadzanie sporej ilości wody opadowej – mówi Marek Prusak, GDDKiA – oddział Katowice.

Woda pod drogę pomiędzy Katowicami a Sosnowcem spływa z bardzo dużego obszaru, w tym z terenów centrów handlowych.

Duże powierzchnie parkingów i wszystkie powierzchnie są szczelne – dodaje Prusak.

Zbiornik i przepompownia poprawią sytuację, ale mogą nie rozwiązać problemu całkowicie. Dlatego miasto musi dołożyć do tego swoją inwestycję. Ma to pomóc odprowadzać więcej wody do Rawy.

Wody opadowe z terenu znajdującego się na północ od tego miejsca od drogi S86. To rozwiązanie będzie polegało na zabudowie m.in. zbiornika retencyjnego – mówi Dawid Kwiecień, Katowicka Agencja Wydawnicza.

A przede wszystkim wymianie kolektora. Do tego czasu pod drogą ekspresową może przez cały czas zbierać się woda. Tyle, iż mniej niż do tej pory. Inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma potrwać do końca tego roku. Natomiast miasto w przyszłym roku zamierza dopiero rozpocząć projektowanie nowej kanalizacji.

Autor: Łukasz Kądziołka

Idź do oryginalnego materiału