Joanna Pawlak nową mistrzynią Polski w WKKW

Joanna Pawlak na klaczy Fantastic Frieda wywalczyła w Strzegomiu złoty medal mistrzostw Polski w jeździeckim triatlonie. Srebro powędrowało do Pawła Warszawskiego, a brąz do Aleksandry Malickiej-Nowackiej. Rywalizacja w konkursie czterech krótkich gwiazdek, wyłoniła nowe podium mistrzostw Polski w WKKW podczas zawodów Strzegom October Festival.

Joanna Pawlak po występie na czworoboku była trzecia, pozycję liderki objęła po próbie terenowej, którą pokonała na czysto z punktami karnymi za spóźnienie, na parkurze przytrafiła jej się jedna zrzutka i z wynikiem 54.5 zdobyła tytuł mistrzyni Polski w WKKW. – Jeszcze to do mnie nie dociera, bo nie spodziewaliśmy się, iż ten koń może zostać mistrzem Polski. Dla mnie to jest wymarzony medal, którego mi brakowało w karierze – powiedziała zawodniczka tuż po występie. – Frieda bardzo dobrze się spisała na crossie, ona jest do tego stworzona, dziś na parkurze mimo wietrznej pogody super skakała, jestem z niej bardzo dumna.

Prowadzący po ujeżdżeniu Paweł Warszawski na ogierze Laidal, nie ustrzegł się błędów na crossie, zrzutki i spóźnienia i spadł na trzecią pozycję. Na parkurze także zaliczył zrzutkę, jednak wobec potknięć wiceliderki awansował o jedno miejsce i z 72,7 pkt. karnych zdobył srebrny krążek. Brązowy medal powędrował do Aleksandry Malickiej-Nowackiej na klaczy Quintesence Red Wine. Zawodniczka po próbie terenowej była druga, trzy zrzutki na parkurze, spóźnienie i 83 punkty karne sprawiały, iż spadła na trzecie miejsce.

Najlepszym zawodnikiem w międzynarodowej klasyfikacji konkursu 4*-S został Clarke Johnstone na koniu Domasco. Po bezbłędnym crossie Nowozelandczyk objął pozycję wicelidera, awansując aż z 9 oczek po ujeżdżeniu, a skoki zaliczył na czysto – 38.6. Drugie miejsce zajął, prowadzący po ujeżdżeniu, Ben Hobday na koniu Shadow Man. Brytyjczyk za spóźnienie na crossie spadł na trzecią pozycję, czystymi skokami zapewnił sobie drugie miejsce na podium – 39.2. Trzeci jest Niemiec Nicolai Aldinger na Timmo – 39.6. Joanna Pawlak na klaczy Fantastic Frieda zajęła 9. miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Podczas zawodów Strzegom October Festival rozegrano łącznie 14 konkursów: 7 konkursów międzynarodowych, turniej European Youth Eventing Masters oraz cztery klasy krajowe.

W klasie CCI4*-L, najtrudniejszej rozgrywce podczas zawodów Strzegom October Festival w zwyciężył Michael Jung na 10-letnim ogierze Jim Knopf P. Michael Jung, aktualny i potrójny mistrz olimpijski był faworytem tej rozgrywki. Niemiec prowadzenie objął już po próbie ujeżdżenia, cross pokonał na czysto z 12 sekundowym przekroczeniem normy czasu i choćby jedna zrzutka na parkurze nie przeszkodziła mu zajęciu pierwszego miejsca – 37.6. Drugi jest Clarke Johnstone dosiadający konia Rocket Man – 43.7. Reprezentant Nowej Zelandii pozycję wicelidera objął po ujeżdżeniu i pomimo spóźnienia na crossie i parkurze nie oddał jej do końca rywalizacji. Trzecie miejsce na podium przypadło Sarze Algotsson Ostholt na klaczy Dinathia – 52.7.

Walka o miejsca na podium w konkursie 3*-L rozegrała się pomiędzy reprezentantami Niemiec: Ingrid Klimke i Michaelem Jungiem. Prowadzący po ujeżdżeniu Jung na koniu Dżoker na metę crossu dotarł spóźniony i spadł na drugie miejsce, parkur pojechał na czysto, ale wobec bezbłędnej w obu próbach Klimke nie odzyskał już pozycji lidera. Niemka na klaczy Cascamara z wynikiem 32.8 punktów karnych wygrała konkurencję, a Jung na koniach z polskimi paszportami: Dżokerem zajął drugie – 33.8, a na Safranie trzecie miejsce – 36.7.

Triumfatorką w trzech krótkich gwiazdkach została Szwajcarka Mélody Johner, która na klaczy Gratte Cielle Peccau zajęła pierwsze – 40.3, na koniu Erin trzecie miejsce w konkursie – 43. Drugą lokatę objęła reprezentantka Niemiec Silva Kelly na koniu Checkovich – 42.2.

Zwycięstwo w konkursie dwóch długich gwiazdek po bezbłędnych przejazdach crossu i parkuru wywalczyła amazonka z Australii Kate Irvine na koniu Codak Xtreme – 26.4, wyprzedzając swojego rodaka Andrew Hoya na klaczy Hasenacher Lilly – 31.3, oraz polskiego zawodnika, Jana Kamińskiego dosiadającego konia Annsfort Quietman – 37.3.

Najlepszą zawodniczką w dwóch krótkich gwiazdek, po przejechanej na czysto próbie terenowej i skokowej została Mélody Johner na klaczy Captain Thin Lizzy – 31.3, druga była Niemka Sophie Leube na Karli – 32.3. Holenderka Elaine Pen na Noah De Foja ukończyła rywalizację z trzecią lokatą – 34.61. Udany występ zaliczyła także reprezentantka Polski Julia Gillmaier na koniu One In A Million, czysty parkur i cross zapewnił jej piąte miejsce.

Rywalizację w klasie 1*-Intro zdominowały amazonki z Niemiec. Zwyciężała Ingrid Klimke na klaczy Candy 851- 27.0, przed Antonią Baumgart na Blaya D’ha Z – 32.6 i Libussą Lübbeke na klaczy Luzia 23 – 32.6.

European Youth Eventing Masters

W młodzieżowym turnieju European Youth Eventing Masters w kategorii wiekowej młodych jeźdźców zawodnicy startowali tylko w klasyfikacji indywidualnej. Najlepsza była Szwajcarka Brooke Schmid na klaczy Giandra V. Schloesslihof – 54.9 przed Polkami Weroniką Król na Look At Her – 69.8 i Karoliną Miś na Go Jack – 82.9.

W kategorii juniorów i kuców bezkonkurencyjne były drużyny z Niemiec. Zwycięska ekipa juniorów to: Neel Friedrich Dehn i Haptika, Iliane Hannalisa Hein i Akeby’s Quemiro Silla, Pita Schmid i Favorita V, Emily Johanna Wolfschmitt i First-Class 6.

W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce na podium zajęła Niemka Leonie Leni Vehring na Coraleen – 31.3, drugi był Czech Marek Pokorny na Lancome De Bellerose – 33.8, a trzeci Niemiec Lukas Goertz na Mon Ami Brillante – 33.9.

Najlepszy team w kategorii kuców to: Amelie Fulst i Fernet, Max Hausser-Knabe i Gwendolyn, Nell Röming i Marlon 192, Pia Sophie Schreiber i Motsi Mabuse 2.

Indywidualnie pierwsza lokata przypadła zawodniczce z Niemiec Nell Röming na koniu Marlon 192 – 30.4, przed Holendrami Jelle Gorgels na Kwa Kanisa – 37.9 i Evie Tasseron na Bloemendael’s Truffel – 41.3.

Krajową setkę wygrała Julia Gillmaier na koniu Oh Charlie G – 29.2, w kategorii wiekowej 18 lat najlepsza była Kalina Szczubełek na Amara 72 – 36.2, w 90 pierwsze miejsce przypadło Małgorzacie Kuś na King’s Fort – 31.1, a w 80 – Malinie Łupkowskiej na Ballinaclought Cuckoo – 31.1.

/SHT, FOTO: Organizator/