Jubileusz 70-lecia Koła PZW „Leszcz” w Kocku

kock.pl 2 tygodni temu

21 września br. w Sali OSP w Kocku odbył się 70 – jubileusz istnienia Koła PZW „LESZCZ” w Kocku.

Uroczystość rozpoczął prezes koła Zbigniew Nowicki witając przybyłych gości oraz przedstawicieli z zaprzyjaźnionych kół wędkarskich. Zarząd Okręgu PZW w Lublinie reprezentowali Krzysztof Krystecki Prezes ZO Lublin, Tomasz Kowalik Sekretarz ZO w Lublinie, Ewa Maliszewska-Wszoła główna księgowa ZO Lublin , Janusz Bilski Przewodniczący Rady Miejskiej w Kocku, Radosław Oliwniak kierownik KRUS w Kocku Jacek Ebert Prezes OSP w Kocku gospodarz lokalu w którym odbywała się uroczystość oraz przedstawiciel sąsiedniego Koła z Bork Mirosław Szymański. Zarys historyczny kockiego Koła przedstawił Zbigniew Nowicki prezes Koła PZW „Leszcz” w Kocku. Następnie minutą ciszy uczczono wędkarzy, którzy odeszli na wieczne łowy.

Podczas tak wyjątkowego Jubileuszu nie mogło zabraknąć odznaczeń oraz wyróżnień.

Za całokształt działalności Koło zostało odznaczone medalem za zasługi dla PZW. Medal wręczył na ręce Prezesa Nowickiego Prezes ZO Lublin Krzysztof Krystecki. Gratulacje i życzenia w imieniu samorządu Miasta i Gminy Kock złożył Janusz Bilski Przewodniczący Rady Miejskiej w Kocku.

Za działalność na rzecz Koła i PZW srebrną odznaką PZW odznaczony został Daniel Jurkiewicz, natomiast i Józef Korolczuk otrzymał medal za zasługi w rozwoju wędkarstwa natomiast medal zasłużonych dla Wędkarstwa Lubelszczyzny otrzymał Ryszard Morawski. Podziękowania i wyróżnienia otrzymali: Grażyna Nowicka pełniąca funkcję skarbnika Koła, Roman Pełka, Zbigniew Jóżwik, Waldemar Trojak i Jerzy Wawerek.

Jubileusz zakończył wspólny obiad i wspomnienia sprzed lat o taaakich rybach.

ZARYS HISTORII KOŁA WĘDKARSKIEGO PZW „LESZCZ” W KOCKU

W 1950 roku, po utworzeniu Polskiego Związku Wędkarskiego, wędkarze z Kocka wstępowali do Koła Wędkarskiego w Łukowie, co było związane z przynależnością terytorialną do powiatu łukowskiego.

Na określenie daty powstania Koła Wędkarskiego w Kocku pozwoliły nam dokumenty przekazane przez Pana Jana Jesionowskiego jednego z pierwszych członków Kola. Były to legitymacja członkowska nr 98079 oraz karta wędkarska nr 22 wydane przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kocku w 1954 r. Z przekazów najstarszych wędkarzy znamy kilkanaście nazwisk wędkarzy, pierwszych członków naszego Koła. Wymienić tu należy między innymi: Piotra Sabałę, Leona Szerarda, Kazimierza Grabka, Józefa Kowalczyka, Sylwina Kowalczyka, Władysława Cieplińskiego, Stanisława Jesionowskiego, Józefa Bobra, Stefana Baranowskiego, Ryszarda Nowickiego, Jana Jesionowskiego, Mariana Raczyńskiego.

Nie zachowały się dokumenty informujące o składzie osobowym pierwszych władz Koła. Z informacji ustnych uzyskanych od starszych wędkarzy wynika, iż Koło PZW w Kocku pomagał założyć „Kolejarz”, przedstawiciel Koła w Łukowie, a pierwszym prezesem i jednocześnie skarbnikiem był Marian Raczyński.

Liczba członków Koła w pierwszych latach jego istnienia nie była zbyt duża. W pierwszym roku Koło liczyło 22 członków – stan na 7.09.1954, w następnym 31 członków.

Drugim prezesem Koła był prawdopodobnie Kazimierz Grabek. Funkcję skarbnika Koła pełnili kolejno: Józef Kowalczyk, Sylwin Kowalczyk, Stanisław Guz, Władysław Ciepliński, Mieczysław Kucio, Kazimierz Blicharz.

W 1961 roku prezesem Koła został Ryszard Nowicki – członek PZW od 05.04.1951 r. a skarbnikiem Koła Zygmunt Kozioł. Od czasu kiedy prezesem został Ryszard Nowicki w Kole organizuje się zawody wedkarskie – spławikowe i spinningowe a reprezentanci naszego Koła reprezentują je w zawodach okręgowych.

W okresie od 1963 lub 1965 r.w ramch Koła działała na tzw. „Podgórach” stanica wędkarska ze stawem i domkami kempingowymi. Cieszyła się ona dużą popularnością wśród wędkarzy całego regionu. W pracy społecznej na rzecz stanicy wędkarskiej wyróżnili się: Zygmunt Kozioł, Roman Pełka, Stefan Baranowski, Czesław Skowron, Aleksander Nicpoń, Roman Buksiński.

W nastepnych latach funkcje Prezesa Koła przez okres jednej kadencji pełniliu Stefan Brzózka następnie Roman Pełka.

W 1989 roku na presesa Koła zostaje wybrany Mieczysław Szczepański, z zawodu nauczyciel w-f w miejscowej szkole podstawowej, który całkowicie poświęcił się działalności na rzecz naszego Koła. To dzięki niemu praca w Kole nabiera przyspieszenia, a Koło swoimi działaniami zaczyna wyróżniać się – zarówno na niwie sportowej, pracy z młodzieżą jak również pracy społecznej na rzecz miasta i gminy Kock. Swą postawą i działaniem zjednuje wielu czonków i sympatyków Koła, zaraża ich swym zaangażowaniem, co sprawia, iż jedno z mniejszych Kół Okręgu Lubelskiego staje się od tego czasu jednym z najprężniej działających i najlepiej ocenianych na Lubelszczyźnie. Po 15 latach pełnienia funkcji Prezesa przez Mieczysława Szczepańskiego kolejno funkcje tę pełnią Marek Kośmider, Adndrzej Sałacki, Zbigniew Nowicki, który pełni tę funkcję do chwili obecnej.

W styczniu 2003 r., za zgodą Zarządu Okręgu PZW w Lublinie, Walne Zebranie Członków Koła PZW „Leszcz” w Kocku podjęło uchwałę o zorganizowaniu uroczystych obchodów z okazji jubileuszu 50 lat działalności Koła. To pierwsze takie święto w naszym Kole. Podczas uroczystości Koło nasze otrzymało sztandar. Od tego momentu poczet sztandarowy reprezentuje Koło podczas wielu uroczystości wędkarskich i lokalnych.

Jedną z głównych działalności Koła jest działalność sportowa. Wielu wędkarzy z naszego Koła godnie reprezentuje Koło w zawodach okręgowych, ogólnopolskich a choćby międzynarodowych. Do największych sukcesów zawodników naszego Koła należy zaliczyć:

w 2005 roku – mistrzostwo Okręgu w Spławikowych Mistrzostwach Okręgu na Zalewie Zemborzyckim juniorów, kobiet i kadetów wywalczone przez 15-letnią Anię Guz oraz – 1 miejsce w Spławikowych Mistrzostwach Okręgu w kat. kadetów Łukasza Dmowskiego.

W 2013 roku – 1 miejsca w Spławikowych Mistrzostwach Okręgu Seniorów i U55 przez Andrzeja Sobolewskiego. W tym roku nasi wędkarze w osobach Anny Guz, Krzysztofa Guza, Andrzeja Sobolewskiego, Bartka Sobolewskiego reprezentują kadrę Okręgu Lubelskiego.

W 2010 roku zajęcie I miejsca przez Anię Guz w klasyfikacji GRAND PRIX Lubelszczyzny w kategorii Kadetów i Kobiet.

W 2013 roku Drużyna w składzie Daniel Jurkiewicz i Piotr Nowakowski wywalczyła Podlodowe Mistrzostwo Okręgu a indywidualnie Daniel Jurkiewicz został mistrzem Okręgu.

W Spławikowych Mistrzostwach Okręgu Seniorów i U55 Kol. Andrzej Sobolewski zajął 1 miejsce.

W 2017 – 7 miejsce zajmuje Bartłomiej Sobolewski na Spławikowych Mistrzostwa Polski w kategorii młodzieży – U23, które odbyły się w dniach 05-07.08.2016r. na Kanale Dwory w Oświęcimiu

W 2018 roku – 1 miejsce zajmuje Bartłomiej Sobolewski w Mistrzostwach Okręgu w Spławiku – w kat. U25

W 2019 roku – 1 miejsce zajmuje Oskar Partyka w Spławikowych Mistrzostwach Okręgu Lubelskiego PZW w Markuszowie w kategorii U-20 oraz 2 miejsce Mikołaj Sikora.
W tym roku na zawodach o Mistrzostwo Okręgu w Kategorii U-25 Mistrzem Okręgu zostaje Bartłomiej Sobolewski

W 2021 roku – 1 miejsce zajmuje Bartłomiej Sobolewski w Spławikowych Mistrzostwach Okręgu Seniorów rozegranych na zbiorniku Dratów

W 2022 roku – Bartłomiej Sobolewski startuje w Spławikowych Mistrzostwach Świata Juniorów na Węgrzech – gdzie zajmuje 5 miejsce.

W 2024 roku – 1 miejsce w Spławikowych Mistrzostwach Okręgu w kat. do lat 20 zajmuje Mateusz Nowicki.

Nasi wędkarze brali również udział w wielu komercyjnych zawodach wędkarskich. W zawodach tych również osiągają znaczące sukcesy i tak:

W 2002 roku – Krzysztof Kutnik z kolegą z Krakowa Grzegorzem Duszą zdobywają Karpiowy Puchar Polski

W 2008 roku Jarosław Kowalczyk zajmuje pierwsze miejsce w III Maratonie Leszczowym, który odbył się na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie.

W 2009 roku – 1 miejsce zajmuje Daniel Jurkiewicz startujący w Maratonie Wędkarskim Roztocza i Wiadomości Wędkarskich na zbiorniku Nielisz.

W 2010 roku – 1 miejsce w Maratonie Leszczowym Zalewu Zemborzyckiego – wywalczył Daniel Jurkiewicz

W 2012 roku drużyna w składzie Daniel Jurkiewicz, Dariusz Mitura i Piotr Nowakowski wygrywa Maraton Wędkarski Roztocza i „Wiadomości Wędkarskich”, indywidualnie zaś 1 miejsce zajmuje Daniel Jurkiewicz

W 2022 roku – Jarosław Kowalczyk odnosi zwycięstwo w Finale Pucharu Colmica – Poland Fishing Colmic Feeder Cup

W 2023 roku – 1 miejsce zajmuje Piotr Józwik na XXIV Maratonie Browning Feeder Extreme na zalewie Nielisz.

Wielu wędkarzy naszego Koła zajmuje wysokie lokaty w wielu imprezach organizowanych na różnych szczeblach PZW i zawodach komercyjnych, wszystkich nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie wymienić.

Poza działalnością sportową nasze Koło zajmuje się również ochroną środowiska i łowisk, które znajdują się pod jego opieką. Koło Leszcz w Kocku jako jedno z pierwszych w Okręgu Lubelskim organizuje akcje sprzątania łowisk. Akcję tę zapoczątkował jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku prezes Mieczysław Szczepański. Sprzątanie łowisk trwa do dnia dzisiejszego. Dopiero od dwóch lat sprzątanie łowisk obligatoryjnie zarządzają władze Okręgu.

Przez wiele, wiele lat Koło nasze było mocno zaangażowane w prace z młodzieżą. Prekursorem działalności z najmłodszą grupą wędkarzy był Marek Kośmider. Pełnił on funcję , były dyrektor kockiego Liceum Ogólnokształcącego i wieloletni członek Zarządu Okręgu. Z jego inicjatywy powstała w naszym Kole szkółka wędkarska, posiadająca własne lokum w budynku głównym Pałacu Jabłonowskich w Kocku. Było to również miejsce spotkań Zarządu Koła. Uczestnicy szkółki licznie reprezentowali nasze Koło na zawodach organizowanych z okazji Dnia Dziecka organizowanych przez Okręg Lubelski. Przez wiele lat nasi najmłodsi wędkarze brali udział w Konkursie Wiedzy Ekologiczno-Wędkarskiej organizowanej przez Zarząd Okręgu zdobywając często najwyższe lokaty.

Już w 2006 roku, jako jedno z pierwszych Kół Okręgu Lubelskiego nasze Koło uruchomiło stronę internetową na portalu udostępnionym przez Zarząd Główny PZW. Strona do dnia dzisiejszego informuje wędkarzy o najważniejszych wydarzeniach i imprezach organizowanych w Kole i osiągnięciach naszych wędkarzy.

Poza działalnością sportową i rekreacyjną Koło nasze udzielało się na rzecz społeczeństwa Miasta i Gminy Kock. Na początku lat 90 ubiegłego wieku nasze Koło było organizatorem pierwszych festynów wędkarsko-rekreacyjnych. Były to jedyne imprezy tego typu dla mieszkańców organizowane w naszym mieście. Poza konkurencjami typowo wędkarskimi przeprowadzono szereg konkursów i zabaw dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy konkursów otrzymywali nagrody, które pozyskano dzięki wsparciu lokalnych firm i sponsorów. Wędkarze zorganizowali w sumie 5 festynów a w 2006 roku już wspólnie z władzami samorządowymi Kocka Koło zorganizowało dwudniowy festyn wędkarski pod hasłem „Powitanie Wiosny”. Festyn uświetniły występy artystów.

W okresie działalności Koła „Leszcz” w Kocku za działalność na rzecz Polskiego Związku Wędkarskiego wielu jego członków i sympatyków zostało wyróżnionych odznaczeniami i medalami PZW. Wśród wyróżnionych są tacy, którzy otrzymali wszystkie możliwe medale i odznaczenia przyznawane przez Polski Związek Wędkarski.

Idź do oryginalnego materiału