„Kłaniajcie się królowie” pod takim hasłem 6 stycznia zorganizowany zostanie w Rzeszowie miejski Orszak Trzech Króli. Start wydarzenia zaplanowano na godz. 11.45 na parkingu przy Hali na Podpromiu, a zakończenie na rzeszowskim Rynku. Orszak przejdzie ulicami stolicy Podkarpacia już po raz 10. Dla uczestników przygotowano 15 000 koron, 5 000 śpiewników i 3 000 pierników.
Orszak Trzech Króli w stolicy Podkarpacia będzie miał już 10. edycję. Po raz pierwszy w Rzeszowie orszak zorganizowano w 2013 r. Odbywał się on regularnie aż do 2020 r. W lata 2021 i 2022 nastąpiła przerwa z powodu koronawirusa, zaś w 2023 r. – kiedy wydało się, iż wróci on na ulice stolicy Podkarpacia – z powodu problemów organizacyjnych zrezygnowano z tego wydarzenia. Stało ono możliwe dopiero w ubiegłym roku.
Trwają przygotowania
Orszak Trzech Króli 2025 zorganizuje, tak jak w poprzednich latach, Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Wydrukowano już plakaty, śpiewniki i korony, zaś jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia trwały próby m.in. w Przedszkolu Sióstr Serafitek w Rzeszowie. Widowisko wyreżyseruje ks. Rafał Flak.
6 stycznia Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 11.45 z parkingu przy hali sportowej na Podpromiu, a o godz. 12 odmówiona zostanie modlitwa Anioł Pański pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego, Jana Wątroby. Później mieszkańcy Rzeszowa i przyjezdni goście, wędrować będą z trzema królami ulicami Rzeszowa do szopki na Rynku, by pokłonić się Świętej Rodzinie. Jak informują organizatorzy, zanim rozegra się ostateczna walka dobra ze złem, odbędzie się pojedynek duchowy, który zaangażuje umysły. To pokażą postacie, w które przebiorą się dzieci i młodzież z rzeszowskich szkół i przedszkoli.
Przemarsz od Podpromia, przez ul. 3 Maja, do Rynku
Znana jest już dokłada trasa przemarszu. Początek: parking przy Podpromiu i dalej ulicami: Kilara, Szopena, al. Lubomirskich, 3 Maja, Kościuszki na rzeszowski Rynek. Przy ratuszu odbędzie się pokłon Świętej Rodzinie i finał.
Celem Orszaku jest przekazanie wszystkim uczestnikom radosnego przesłania Dobrej Nowiny: „Bóg jest Bogiem z Nami!”. Orszak jest nawiązaniem do staropolskiej tradycji jasełek. Ma wartość edukacyjną i ewangelizacyjną.
Uczestnicy Orszaku od wolontariuszy dostaną śpiewniki i korony. Podczas przemarszu śpiewane będą kolędy, zaś wędrowcy będą zatrzymywać się przy stacjach, przy których aktorzy-amatorzy odegrają krótkie scenki biblijne.
Tym razem bez zwierząt
W piątek w auli Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przestawiono najważniejsze informacje dotyczące Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. – Orszak to jasełka nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem, czy wspólne kolędowanie. W tym roku nie zabraknie także elementów biblijnych – mówił ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.
Tym razem w orszaku zabraknie zwierząt. Zrezygnowano z nich ze względów bezpieczeństwa.
– Celem orszaku jest przekazanie wszystkim uczestnikom radosnego przesłania Dobrej Nowiny o narodzeniu Chrystusa, euforii płynącej z Ewangelii i podkreślenie uniwersalnego przesłania o miłości i pokoju. To nie tylko wydarzenie religijne, ale także edukacyjne, bo kładziemy nacisk na wszystkie wartości prorodzinne” – wyjaśniał Rafał Czupryk, reprezentujący Radę Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Głównym organizatorem Orszaku jest Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Patronat honorowy nad orszakiem sprawują: biskup Jan Wątroba, wojewoda podkarpacki i marszałek podkarpacki, starosta rzeszowski oraz prezydent Rzeszowa.