Jurajska pustelnia Świętego Idziego

1 tydzień temu

Kto to jest św. Idzi? Skąd jego kult w podolsztyńskich Zrębicach? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy będzie można dowiedzieć się już w najbliższą sobotę wybierając się na wycieczkę Jurajska pustelnia Świętego Idziego. Wydarzenie organizowane jest w ramach trwających Europejskich Dni Dziedzictwa.

O idei Europejskich Dni Dziedzictwa i proponowanej wycieczce szlakiem św. Idziego opowiedział jej organizator Mariusz Janas, przewodnik jurajski:
– Europejskie Dni Dziedzictwa to taki projekt kulturalny, który skupia różne wydarzenia rozsiane po całej Europie. Impreza trwa od lat 80. XX wieku i między innymi właśnie nasza wycieczka szlakiem Świętego Idziego wpisuje się właśnie w ten cykl, który ma promować dziedzictwo kulturalne poszczególnego regionu. Zgodnie z założeniami tego projektu przyjść może każdy, gdyż uczestnictwo jest nieodpłatne i choćby nie trzeba się zgłaszać, tylko po prostu zjawić się na miejscu, a dokładnie to jest najbliższą sobotę 14 września o 9.30 w Kościele w Zrębicach. Już kiedyś była taka wędrówka szlakiem, natomiast ja już chcę się skupić bardziej na tym roku, na takim czysto życiorysie samego Idziego.

Postać św. Idziego zafascynowała organizatora, dlatego postanowił podzielić się jego niezwykle ciekawą historią z innymi:
– Święty Idzi jest dość ciekawą postacią, tym bardziej, iż jest to mnich, mówiąc tak krótko, żeby nie zdradzać szczegółów, urodzonych w Grecji. Natomiast losy mu się tak potoczyły, iż wyemigrował, można powiedzieć, uciekając przed sławą i ludzkim zachwytem, aż do Francji dotarł. Jednakże jego losy splatają się w tajemniczy sposób z ziemią jurajską, a dokładnie z pobliską wsią Zrębice, ale szczegóły te uczestnicy poznają w trakcie wycieczki, dokładnie startujemy o godzinie 9.30 w kościele w Zrębicach. To jest miejscowość w gminie Olsztyn. Dojazd jest, myślę, iż w miarę łatwy. Można dojechać autobusami czy miejskimi z Olsztyna, czy też komunikacją, która tam funkcjonuje.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

Idź do oryginalnego materiału